آرشیو روزنامه شماره ۴۱۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۱۹۴

 • رهبر‌آینده بازار نفت

  دنیای اقتصاد: آژانس بین‌المللی انرژی در جدیدترین چشم‌انداز خود از انرژی جهان، آمریکا را به‌عنوان بزرگترین لیدر آینده بازار نفت و گاز معرفی کرده است. آمریکا تا سال ۲۰۲۵ حدود ۸۰ درصد از رشد عرضه جهانی نفت را به خود اختصاص خواهد داد و در سال‌های پایانی دهه ۲۰۲۰ به صادرکننده خالص نفت تبدیل خواهد شد. افزایش انعطاف تولیدکنندگان نفت و گاز شیل در برابر نوسانات قیمتی، رمز موفقیت آمریکا محسوب می‌شود. این عامل در کنار عواملی چون، تغییر ساختار تقاضای انرژی چین، افزایش سهم برق در سبد انرژی جهان و گرایش مصرف‌کنندگان به انرژی‌های تجدیدپذیر، موجب می‌شوند قیمت تعادلی بازار نفت در بلندمدت بین ۵۰ تا ۷۰ دلار باقی بماند. در این گزارش هر‌چند اعلام شده که رشد تقاضا برای نفت از سال ۲۰۲۵ رو به کاهش خواهد گذاشت، اما به دلیل رشد تقاضا از سمت بخش پتروشیمی و حمل نقل سنگین و هوایی، تقاضا برای نفت تا سال ۲۰۴۰ افزایش خواهد یافت.
 • وصل مجدد گاز در مناطق زلزله‌زده

  دنیای اقتصاد: امدادرسانی به مناطق زلزله‌دیده در غرب کشور در حالی همچنان ادامه دارد که روز گذشته وزیر نفت با حضور در منطقه سرپل ذهاب، مشکلات مردم را از زبان آنان شنید. بیژن زنگنه که رئیس‌جمهوری را در سفر به استان کرمانشاه همراهی می‌کرد، پس از گفت‌وگو با مردم منطقه، در جلسه شورای تامین استان کرمانشاه شرکت کرد. معاون وزیر نفت در امور گاز نیز با حضور در مناطق زلزله‌زده، از اتصال شبکه گاز سرپل ذهاب به شبکه اصلی خبر داد و تاکید کرد «مردم برای جلوگیری از آتش‌سوزی و انفجار احتمالی در فضای داخلی محل زندگی و کار، نباید نسبت به وصل جریان گاز شتاب ورزند و باید به‌طور حتم از نبود نشت در سیستم داخلی اطمینان حاصل کنند.»
 • صادرات نفت عربستان به آمریکا به کمترین رقم در ۳۰ سال گذشته رسید

  تسنیم: میزان واردات نفت خام آمریکا از عربستان در ماه اکتبر به ۵۲۵ هزار بشکه در روز رسید که پایین‌ترین رقم از مه ‌۱۹۸۷ تاکنون است. این رقم یک دهه پیش ۵/ ۱ میلیون بشکه در روز بوده است.به گزارش بلومبرگ، برای مدت یک نسل، نفتکش‌های عظیم و سفید‌رنگ ذخیره‌سازی نفت خام در بزرگ‌ترین پالایشگاه آمریکا در تگزاس تقریبا نفتی جز نفت خام وارداتی از عربستان را در خود جای نمی‌دادند.
 • فرصت ۱۰ روزه شرکت ملی نفت برای اعلام دلایل بروز آتش سوزی چاه نفتی

  تسنیم: در جلسه‌ای مشترک با حضور مدیران ارشد شرکت ملی نفت ایران، معاون وزیر نفت و نمایندگان مجلس مقرر شد تا شرکت ملی نفت ایران در فرصتی ۱۰ روزه دلایل بروز آتش‌سوزی چاه ۱۴۷ میدان نفتی رگ سفید را اعلام کند.

بیشتر