آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۱۸۹

 • سه ریسک پنهان جهش نفتی

  دنیای اقتصاد: دو ریسک‌ ژئوپلیتیک قیمت نفت برنت را به بالاترین سطح خود در دو و نیم سال اخیر رساند. اول اینکه موج دستگیری‌ها در خاندان سلطنتی سعودی، احتمال وقوع درگیری‌های داخلی در عربستان را افزایش داده است. دومین مساله، پرتاب موشک‌های یمنی به خاک عربستان است که از سوی مقامات سعودی به ایران نسبت داده شد؛ موضوعی که احتمال وقوع درگیری‌ در منطقه را افزایش می‌دهد. رشد بهای نفت هرچند خبر خوبی برای صادرکنندگان نفتی محسوب می‌شود، اما ادامه جهش‌های پرشتاب می‌تواند ریسک‌هایی را به همراه داشته باشد. اولین ریسک، تهدید پایداری بازار نفت است؛ چراکه با رشد قیمت‌ها احتمال بازگشت تولیدات نفت شیل و افزایش سطح عرضه تقویت می‌شود. موضوعی که می‌تواند روند افزایشی قیمت نفت را دچار گسست کند. دوم آنکه، اصلاحات اقتصادی اجباری در زمان افت قیمت‌ها و کاهش سهم نفت در بودجه کشورهای نفتی ممکن است با رشد قیمت نفت نیمه‌کاره رها شود و وابستگی این کشورها به نفت مجددا افزایش یابد. ریسک آخر که می‌تواند از دو مورد قبلی پرمخاطره‌تر باشد، احتمال افزایش درگیری‌های منطقه‌ای است؛ چراکه با افزایش قیمت‌ها کشورهای منطقه هم پول بیشتری برای هزینه‌های نظامی خود دارند و هم اینکه ترغیب می‌شوند با تشدید تنش‌های منطقه قیمت نفت را بالا نگه دارند.
 • ممیزی ذخایر نفت آرامکو ناتمام می‌ماند

  ایسنا: ممیزی ذخایر نفت شرکت آرامکوی عربستان به دلیل گستردگی این کار بعید است پیش از پایان سال ۲۰۱۷ تکمیل شود. رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش کرد که ممیزی تاکنون آمار ذخایری را که پیش از این از سوی عربستان سعودی اعلام شده بود تایید کرده است.
 • فروش سهام غول نفتی برای پرداخت بدهی دولتی

  ایسنا: یک منبع آگاه اعلام کرد ایتالیا ممکن است به زودی سهم خود در شرکت نفتی انی را برای پرداخت بدهی‌هایش به فروش رساند. ارزش سهم در شرکت انی هنوز مشخص نشده و مقامات رم درباره این پیشنهاد حاضر به اظهارنظر نشدند. خزانه‌داری ایتالیا ۳۴/ ۴ درصد در انی سهم دارد.
 • برگزاری مناقصات ساخت داخل فاز ۱۱ پارس‌جنوبی از سوی توتال دنبال می‌شود

  شانا: فرآیند برگزاری مناقصات ساخت داخل و تاسیسات بخش فراساحل طرح توسعه فاز ۱۱ پارس‌جنوبی از سوی شرکت توتال متوقف نشده است.شرکت نفت و گاز پارس در واکنش به خبری مبنی بر اینکه «توتال برگزاری مناقصات فاز ۱۱ پارس‌جنوبی را متوقف کرده است» که در یکی از کانال‎های تلگرامی منتشر شد، توضیحاتی ارائه داده است. در این توضیح آمده است: فرآیند برگزاری مناقصات ساخت داخل و تاسیسات بخش فراساحل طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی متوقف نشده و شرکت فرانسوی توتال مطابق با برنامه زمانبندی از پیش تعیین شده در حال بررسی صلاحیت ارزیابی سازندگان داخلی برای شرکت در مناقصات آتی طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی است. بر این اساس تاکنون بخشی از مناقصات فاز ۱۱ برگزار شده و به جمع‌بندی نهایی رسیده است و بخش دیگری از فرآیند برگزاری این مناقصات در دست اقدام است و بخشی دیگر تا بهمن ماه تعیین تکلیف خواهد شد.
 • نخستین ردیف شیرین‌سازی فاز ۱۳ پارس جنوبی امسال راه‌اندازی می‌شود

  شانا: مجری فاز ۱۳ پارس جنوبی از راه‌اندازی نخستین ردیف شیرین‌سازی گاز پالایشگاه فاز ۱۳ تا پایان بهمن ماه امسال و تزریق گاز شیرین به شبکه سراسری خبر داد.
 • ایران بیش از ۶۰ درصد از نفت صادراتی خود را روانه بازار آسیا کرد

  شانا: ایران در ماه اکتبر (مهر– آبان) بیش از ۶۰ درصد از محموله‌های صادرات نفت خام خود را روانه بازار آسیا کرد.ایران در ماه اکتبر موفق شد ۶۳ درصد محموله‌های صادرات نفت خام خود را روانه بازار آسیا کند، چین بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران در آسیاست که بیش از ۶۰۰ هزار بشکه نفت از ایران خریداری می‌کند.
 • ادامه مذاکرات گازی بین ایران و ترکمنستان برای حل اختلافات

  فارس: مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از ادامه مذاکرات بین ایران و ترکمنستان در مورد مساله خرید و فروش گاز بین دو کشور خبر داد.

بیشتر