آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۱۸۱

 • ترفند سودسازی غول‌های نفتی

  دنیای اقتصاد: کابوس «نفت ارزان برای دوره‌ای طولانی» (Lower for Longer) با رسیدن قیمت هر بشکه نفت برنت به بالای ۶۰ دلار در روز جمعه، اندکی از شرکت‌های بزرگ نفت در دنیا فاصله گرفت و این گمانه را تقویت کرد که دوران نفت ارزان چندان طولانی نخواهد بود و رو به پایان است. این کابوس اگرچه سود شرکت‌های بزرگ نفتی را در سال‌های گذشته کاهش داد اما آنها را در مقابل قیمت‌ ارزان واکسینه کرد، تا آنجا که می‌توان گفت «مقاومت در برابر قیمت‌های ارزان» بزرگترین دستاورد این شرکت‌ها در طول حدود ۲ سال ریزش قیمت نفت بوده است.
 • گازهای سوزانده شده: سیاست‌ها و اقدامات

  قادر شادی‌وند کارشناس انرژی
  در سال ۲۰۱۶ میلادی در مجموع بیش از ۱۵۰ میلیارد متر‌مکعب گاز همراه نفت سوزانده شده است که معادل ۴ درصد کل تولید گاز طبیعی جهان است. با نرخ‌های جاری ارزش کل این گازها چیزی حدود ۱۸ میلیارد دلار است که هرسال تکرار می‌شود.این میزان گاز برابر با تولید گاز طبیعی کانادا و اندکی کمتر از تولید گاز قطر است. با این میزان گاز می‌توان بیش از ۷۵۰ میلیارد کیلووات ساعت برق تولید کرد که معادل کل نیاز الکتریسیته کشورهای قاره آفریقا است.بررسی اطلاعات بانک جهانی حاکی از آن است که در ۱۰ سال گذشته به‌رغم افزایش تولید نفت (از حدود ۸۰ میلیون به بیش از ۹۵ میلیون بشکه در روز)، عملا حجم گازهای سوزانده شده همراه نفت در جهان روند نزولی داشته و از حدود ۱۸۰ میلیارد متر‌مکعب در سال به ۱۵۰ میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.
 • مدیرعامل جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی منصوب شد

  شانا: وزیر نفت با صدور حکمی، سیدرضا نوروززاده را به‌عنوان مدیرعامل جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی و معاون خود در این امور منصوب کرد. در متن بیژن زنگنه به نوروززاده آمده است:
 • یک دکل نفتی در جنوب کشور آتش گرفت

  تسنیم: ظهر روز گذشته دکل نفتی ۹۵ مستقر بر روی میدان رگ‌سفید در جنوب ایران آتش گرفت. در پی بروز آتش‌سوزی در این میدان نفتی، مدیرعامل شرکت ملی حفاری و مدیران عملیاتی این شرکت برای اطلاع از جزئیات حادثه، بلافاصله عازم موقعیت دکل شده‌اند. تا لحظه تنظیم این خبر، فوت ۳ نفر و زخمی شدن یک نفر در حادثه آتش‌سوزی دکل نفتی در جنوب ایران تایید شده است و با وجود حضور نیروهای آتش‌نشانی و امدادی، آتش هنوز مهار نشده است. میدان نفتی رگ سفید واقع در جنوب غربی کشور و یکی از میدان‌های بزرگ نفتی کشور است.

بیشتر