آرشیو روزنامه شماره ۴۱۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۱۷۱

 • سه پیام دیدار نفتی ایران و کره

  دنیای اقتصاد: یک هفته از سخنرانی جنجالی رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران نمی‌گذرد که هیاتی از کره‌جنوبی به ریاست کیم هیون می، وزیر زمین و امور زیربنایی و حمل و نقل کره‌جنوبی برای دیدار با بیژن زنگنه وارد تهران شد تا تاکید کنند «دولت این کشور از حضور شرکت‌های کره‌ای در ایران حمایت می‌کند.»
 • رشد نفت با اهرم ژئوپلیتیک

  دنیای اقتصاد: با افزایش تنش‌ها در منطقه، بازار نفت نیز روز گذشته به رشد قیمت خود ادامه داد. اخبار منتشر شده نشان می‌دهد که دامنه درگیری‌ها بین دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان به نفت این کشور رسیده و حدود ۳۵۰ هزار بشکه از تولید آن را متوقف کرده است. نگرانی از کاهش صادرات و تولید نفت عراق درحالی مطرح است که گلدمن ساکس ریسک‌های پیش روی آینده نفت ایران را مهم‌تر و تاثیرگذارتر از تحولات عراق ارزیابی می‌کند.به گزارش «دنیای اقتصاد» بهای نفت‌خام آمریکا روز گذشته تا لحظه تنظیم این گزارش(ساعت ۱۶ به وقت تهران) ۳۳ سنت افزایش یافت و به ۲/ ۵۲ دلار بر بشکه رسید. نفت برنت نیز با ۳۴ سنت افزایش قیمت ۱۶/ ۵۸ دلار بر بشکه معامله شد.
 • کنسرسیوم بین‎المللی پرگس از مواضع سیاسی اثر نمی‎پذیرد

  شانا: مدیر کنسرسیوم بین‎المللی پرگس گفت: سخنان سیاستمداران و موضع‎گیری‎های مقام‎های سیاسی خارج از اروپا، بر رویکرد و برنامه تجاری مجموعه‎هایی همچون پرگس اثر ندارد و راهبرد و خط‌مشی آنها را مشخص نمی‎کند.
 • اتحادیه اروپا کره شمالی را تحریم نفتی کرد

  شانا: اتحادیه اروپا در اقدامی نمادین، فروش نفت و فرآورده‌های نفتی را به کره شمالی ممنوع اعلام کرد. به گزارش رویترز این اقدام بیشتر جنبه نمادین دارد و هدف از آن تشویق دیگر کشورها به اتخاذ رویکردی مشابه در قبال کره شمالی است.
 • افزایش صادرات میعانات ایران

  ایسنا: رویترز به نقل از یک منبع آگاه از برنامه نفتکش ایران گزارش کرد صادرات میعانات این کشور در نوامبر یک درصد نسبت به اکتبر که پایین‌ترین رکورد پنج ماه گذشته بود، افزایش خواهد یافت.
 • رفع مشکلات صادرات فرآورده‌های نفتی با ایجاد نهاد رگولاتوری

  گروه بنگاه‌ها: نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی از ضرورت ایجاد یک نهاد رگولاتوری برای رفع مشکلات در صادرات فرآورده‌های نفتی خبر داد.احسان باقریان در نشستی با حضور خبرنگاران با اشاره به رقابت واحدهای داخلی به‌عنوان چالش اساسی اتحادیه افزود: واحدهای مختلف برای گرفتن بازارهای بین‌المللی وارد رقابت مخرب با یکدیگر می‌شوند. وی اضافه کرد: با اینکه مجموعه شرکت‌های پتروشیمی برای رفع این مشکل تصمیم به تشکیل کنسرسیوم صادراتی گرفته‌اند، اتحادیه معتقد است برای رفع این مشکل ایجاد نهاد رگولاتوری علاج بلندمدت است.
 • چین مشتری آرامکو شد

  تسنیم: منابع آگاه گفتند، چین پیشنهاد کرده تا ۵ درصد از سهام شرکت سعودی آرامکو را مستقیما خریداری کند.به گزارش رویترز، این اقدام انعطاف لازم را به عربستان برای در نظر گرفتن گزینه‌های مختلف برای عرضه سهام بزرگ‌ترین‌ شرکت نفتی‌اش در بازار بورس می‌دهد.منابع صنعتی گفتند، شرکت‌های نفتی دولتی پتروچاینا و سینوپک طی هفته‌های اخیر در نامه‌ای به سعودی آرامکو نسبت به انعقاد یک قرارداد مستقیم با این شرکت ابراز علاقه‌مندی کرده‌اند.
 • نشت نفت اخیر در خلیج مکزیک بدترین مورد پس از ۲۰۱۰ بوده است

  شانا: حادثه اخیر در صنعت نفت آمریکا سبب بدترین نشت نفت در خلیج مکزیک پس از حادثه انفجار سکوی دیپواتر هرایزن شرکت بی پی در سال ۲۰۱۰ میلادی شد.به گزارش بلومبرگ، نشت نفت در خلیج مکزیک در هفته گذشته بزرگ‌ترین‌ حادثه در نوع خود در آمریکا پس از سال ۲۰۱۰ میلادی بوده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر