آرشیو روزنامه شماره ۴۰۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۰۲۷

 • خیز دوم پتروشیمی‌ها

  دنیای اقتصاد: سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران روز گذشته در حالی برگزار شد که ۳۸۵ شرکت داخلی و ۷۶ شرکت خارجی در این گردهمایی سالانه فرصت دیدار و تبادل اطلاعات با یکدیگر را پیدا کردند. این همایش دو روزه که با حضور «بیژن زنگنه» وزیر نفت، «محمد حسین عادلی» دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز، «مرضیه شاهدایی» مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، «امیر‌حسین زمانی‌نیا» معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل و بازرگانی و جمعی از مدیران فعال در صنعت پتروشیمی کشور آغاز به کار کرد؛ در حالی پذیرای شرکت‌های مطرح بین‌المللی بود که بعد از لغو تحریم‌های غرب علیه ایران، تلاش بسیاری برای جذب سرمایه‌ خارجی به منظور تکمیل زنجیره تولید پتروشیمی در کشور انجام شد.

 • پیشنهاد تمدید توافق از سوی کمیته ویژه نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک

  دنیای اقتصاد: یک منبع آگاه اعلام کرده است کمیته فنی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در پایان نشست روز جمعه خود به کشورهای تولیدکننده نفت پیشنهاد داده‌ به‌منظور کاهش حجم ذخایر نفتی، توافق جهانی برای کاهش تولیدرا به مدت ۶ ماه دیگر تمدید کنند. با این حال این خبر نتوانست مانع از نگرانی از افزایش تولید شیل و افت قیمت نفت شود. بهای نفت آمریکا با ۷ درصد افت هفتگی روز جمعه مجددا به زیر ۵۰ دلار رسید. به گزارش خبرگزاری رویترز، این کمیته ویژه که کار نظارت بر میزان پایبندی به توافق را بر عهده دارد، متشکل از نمایندگان کویت، ونزوئلا و الجزایر از اوپک و نمایندگان روسیه و عمان از کشورهای غیراوپک است و ریاست آن را کویت بر عهده دارد.

 • پاسخ متخصصان صنعت نفت به جوسازی‌ها علیه افتتاح فازهای پارس جنوبی

  عده‌ای از کارشناسان و متخصصان صنعت نفت با انتشار بیانیه‌ای به برخی جوسازی‌ها علیه افتتاح فازهای پارس جنوبی که پیشرفت‌های چشمگیر کارکنان و مهندسان را در صنعت نفت کشور ناموفق جلوه می‌دهند، پاسخ دادند. به گزارش روابط عمومی وزارت نفت در ابتدای این بیانیه آمده است: «همزمان با افتتاح تاریخی ۶ فاز میدان پارس جنوبی رسانه‌ای منتقد بیانیه‌ای را با نام «جمعی از کارشناسان صنعت نفت» منتشر کرده که در آن مطالب نادرست متعددی در کنار هم قرار داده شده و در خوش‌بینانه‌ترین حالت، حکایت از مغشوش بودن ذهن تنظیم‌کنندگان این بیانیه و عدم آگاهی آنها از اقدامات انجام شده در پارس‌جنوبی دارد.

 • برنامه تعمیرات اساسی پالایشگاه‎ها لغو نشده است

  شانا: شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با انتشار اطلاعیه‌ای برخی خبرهای کذب مبنی بر لغو برنامه تعمیرات اساسی (اورهال) در پالایشگاه‌های کشور را دور از واقعیت دانست. تعمیرات اساسی واحدهای پالایشگاهی بر اساس استاندارد با توجه به نوع فرآیند، گزارش‌های بازرسی فنی، مهندسی، بهره‌برداری و بازدیدهای میدانی سالانه پیش از آغاز سال بعد، برنامه‌ریزی و پس از تصویب‌خواهی به اطلاع همه شرکت‎های پالایشی رسانده می‎شود و مطابق با برنامه در زمان مورد نظر انجام می‌گیرد. برنامه هماهنگ تعمیرات اساسی سال ١٣٩٦ همه شرکت‌های پالایشی مشتمل بر واحدهای تقطیر در جو و خلأ، واحدهای کاتالیستی بستر ثابت، بستر متحرک اعم از بنزین‌سازی، هیدروکراکر و تولید هیدروژن، کت کراکر، تصفیه میان تقطیرها، تصفیه مواد سنگین، غلظت شکن، آمین و.

 • حجم ذخایر نفت ایران افزایش می‌یابد

  شانا: مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت از کشف مثلث طلایی نفت در جنوب ایران خبر داد و گفت: با اعلام کشفیات جدید، امکان ارتقای رتبه ایران میان دارندگان ذخایر نفت در جهان وجود دارد. علی وکیلی، دیروز در نخستین کنفرانس بین‌المللی ازدیاد برداشت گفت: ایران از حیث ذخایر گازی نیز در رتبه نخست دنیا است و مجموع ذخایر نفت و گاز کشور، ایران را به یکی از مهم‌ترین کشورها در تامین امنیت انرژی جهان بدل کرده است. وی با اشاره به گذشت بیش از صد سال از حفر نخستین چاه نفت در کشور، تصریح کرد: بسیاری از میدان‎های ما در نیمه دوم عمر خود هستند و باید با استفاده از انواع روش‌های ازدیاد برداشت، چرخه تولید را با راندمانی مناسب به حالت بهینه بازگردانیم.

 • تفاهم گازی ایران و گرجستان

  شانا: مدیرکل مشترک‌المنافع وزارت امور خارجه گفت: حداکثر تا یک ماه آینده تفاهم گازی میان ایران و گرجستان عملیاتی می‌شود، امیدواریم با اجرایی شدن این تفاهم، مرحله تازه‌ای از همکاری‌های تجاری - اقتصادی میان دو کشور آغاز شود. غلامرضا باقری مقدم، مدیرکل مشترک‌المنافع وزارت امورخارجه با بیان اینکه در موضوع گاز گفت‌وگوهایی با مقام‌های گرجستان و ترکمنستان انجام شده است، گفت: گرجستان در گذشته محموله گازی از ایران خریداری کرده بود، اما به دلیل مشکلاتی که داشتند، آن را حمل نکرده و تفاهم انجام شده را اجرا نمی‎کردند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر