آرشیو روزنامه شماره ۳۹۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۳۹۲۳

 • جهش قیمت نفت پس‌از توافق غیرمنتظره

  توافق اعضای اوپک برای کاهش تولید، جهش قیمت در این بازار را به‌دنبال داشت. نفت برنت در اولین روز ۸/ ۸ درصد رشد کرد و تا عصر جمعه به بیش از ۱۶ درصد رسید. گفته می‌شود با این توافق، قیمت نفت تا ۶۰ دلار ممکن است افزایش یابد.

  «دنیای اقتصاد» از پشت صحنه تصمیم غافلگیرکننده اوپک برای کاهش تولیدات رمزگشایی می‌کند

  بازار نفت پس‌از توافق بزرگان

  دنیای اقتصاد: اعضای اوپک بالاخره بعد از ماه‌ها مذاکره که بعضا به جدال نیز کشیده می‌شد، چهارشنبه هفته گذشته بر سر کاهش تولید این سازمان به توافق رسیدند.

 • چهار دلیل ناکامی اوپک

  نیک باتلر / استاد موسسه کینگز پالیسی لندن: توافق به دست آمده اوپک، نخستین جرقه برای حذف تدریجی قدرتمندترین سازمان هماهنگ‌کننده قیمت‌ها در یک بازار است که در گذشته نقش یک کارتل در بازار نفت را ایفا می‌کرد. فارغ از اثر هیجانی که این توافق بر قیمت نفت و ورود آن به کانال ۵۰ دلار داشت، باید دید که سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان چگونه از این اقدام متاثر می‌شوند؟ نخستین مساله توجه به واکنش ملایم قیمت‌ها به توافق اوپک است که تایید می‌کند قیمت‌ها نمی‌تواند به ۶۰ یا ۷۰ دلار بر بشکه که مد نظر اوپک است برسد.

 • شعاع اثر توافق اوپک بر قیمت نفت

  کلاید راسل / تحلیلگر رویترز: نکته اساسی در توافق اوپک، نحوه تفسیر آن است که نباید به آن به‌عنوان کاهش تولیدات نگاه شود، بلکه باید آن را کاهشی جزئی در نفت مازاد موجود در دنیا ارزیابی کرد. هرچند کاهش ۲/ ۱ میلیون بشکه در روز تولیدات اوپک، موجب بهبود تعادل عرضه و تقاضا می‌شود، اما هنوز حجم زیادی از نفت در نیمه نخست سال آینده وجود دارد که مازاد عرضه را در این بازار ادامه خواهد داد. مساله‌ای که حتی در صورت کاهش ۶۰۰ هزار بشکه‌ای تولیدات کشورهای غیرعضو اوپک نیز اتفاق می‌افتد.

  بر اساس توافق اوپک قرار است که عربستان با ۴۸۶ هزار بشکه کاهش، تولیدات روزانه خود را به ۰۵۸/ ۱۰ میلیون بشکه برساند که فقط کمی از رقم تولیدات این کشور در ماه ژانویه (۲۵/ ۱۰ میلیون بشکه) کمتر است.

 • دیپلماسی هوشمندانه بزرگان نفتی

  جان کمپ / تحلیلگر بازارهای رویترز: توافق اوپک برای کاهش سطح تولید، قیمت نفت را حدود ۵ دلار در بازار آتی افزایش داد. در حالی عربستان باید حدود نیمی از کاهش توافق‌شده را متقبل شود که تجربه تاریخی نشان می‌دهد متحدان عربستان معمولا کاهش واقعی را انجام داده‌اند، اما سایر کشورهای عضو و غیرعضو اوپک پس از مدتی تا جایی که توان داشتند تولید کرده‌اند. بنابراین، اگر تاریخ تکرار شود سعودی‌ها می‌توانند پس از مدت‌ها ادعا کنند که کشورشان دلیل کاهش قیمت‌ها و غرق شدن بازار نفت در مازاد عرضه نیست.

 • فرصت راستی‌آزمایی نفت شیل

  نشریه اکونومیست: طبق توافق ۳۰ نوامبر سازمان کشورهای صادرکننده نفت، قرار است حدود ۲/ ۱ میلیون بشکه ازسوی اعضای اوپک و ۶۰۰ هزار بشکه توسط کشورهای غیرعضو از تولیدات نفت کاهش یابد. این رقم که حدودا ۲ درصد از کل تولیدات نفت دنیا است نشان می‌دهد اوپک همچنان نمرده است. این تصمیم باعث بازگشت قیمت نفت به کانال ۵۰ دلاری شده و بسیاری از سفته‌بازان معتقدند این اقدام می‌تواند نشانه‌ای بر روند رو به پایان مازاد عرضه در بازار نفت باشد.

  به هر حال، ادامه رالی قیمتی در بازار نفت بستگی به واکنش کشورهای غیرعضو اوپک به ویژه روسیه دارد که قرار است دیداری در ۹ دسامبر (هفته آینده) با اعضای اوپک برای تایید این توافق داشته باشند.

 • بازگشت اوپک؟

  جیسون بوردوف / استاد دانشگاه کلمبیای آمریکا: دو سال پیش، یعنی زمان ریزش قیمت نفت، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (OPEC) گزینه عدم کاهش تولید را انتخاب کرد. در آن دوران بسیاری از کارشناسان، این اقدام را به منزله خداحافظی با اوپک ارزیابی کردند. اما تصمیم چهارشنبه اوپک مبنی بر کاهش تولیدات روزانه به میزان ۲/ ۱ میلیون بشکه، نفس تازه‌ای در این سازمان دمید. عربستان سعودی در دوره یمانی یک بار در دهه ۱۹۸۰ با کاهش شدید تولیدات به منظور افزایش قیمت‌ها، سهم بازار خود را از دست داد.

بیشتر