آرشیو روزنامه شماره ۳۸۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۳۸۳۳

 • تکرار IPC در ۱۰ ماه

  گروه نفت و پتروشیمی: کار روی قراردادهای نفتی و تغییر آن در حالی تقریبا از حدود سه سال گذشته آغاز شد که روز گذشته معاون اول رئیس‌جمهوری برای دومین بار مصوبه هیات وزیران درخصوص نحوه نظارت بر انعقاد و اجرای قراردادهای نفتی را به دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ کرد. این ابلاغیه در حالی به وزارتخانه‌های نفت، امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و سازمان‌ امور اداری و استخدامی کشور ابلاغ شد که پیش از این و در آبان ماه سال گذشته نیز، جهانگیری یک بار دیگر شرایط عمومی، ساختار و الگوی قراردادهای بالادستی نفت و گاز را به وزارت نفت ابلاغ کرده بود.

 • افول دوران طلایی سابیک

  گروه نفت و پتروشیمی: با ثبت ۵ دوره سه‌ماهه زیان دهی در صنعت پتروشیمی عربستان و پیش‌بینی زیانده بودن آن در نیمه دوم سال جاری میلادی، به نظر می‌رسد دوران طلایی صنعت پتروشیمی عربستان رو به افول باشد. این درحالی است که سعودی‌ها در حال کاهش یارانه‌ سوخت و خوراک واحدهای پتروشیمی این کشور هستند که رقابت‌پذیری آنها را در منطقه مختل خواهد کرد.

  به گزارش «شانا» به نقل از رویترز، هر چند که درآمد سه‌ماهه دوم سال جاری صنعت پتروشیمی عربستان با بهره مندی تولید‌کنندگان از مزایای قیمت‌های نوسانی نفت از میزان پیش‌بینی‌ها فراتر رفته، اما بعید است که شرکت‌های پتروشیمی این کشور در نیمه دوم سال جاری نیز به همین اندازه خوش اقبال باشند.

 • ایران و اندونزی یادداشت تفاهم نفتی امضا کردند

  شانا: شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی نفت اندونزی (پرتامینا)، یادداشت تفاهم همکاری مشترکی را امضا کردند که بر مبنای آن، میدان‌های آب‌تیمور و منصوری ایران از سوی شرکت اندونزیایی مورد مطالعه قرار می‌گیرد. علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و دووی سوجیپتو، مدیرعامل شرکت ملی نفت اندونزی (پرتامینا)، روز گذشته با هدف مطالعه ٢ میدان نفتی منصوری و آب‌تیمور از سوی شرکت اندونزیایی، یادداشت تفاهم همکاری (MOU) و قرارداد محرمانگی امضا کردند. علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در این مراسم با اشاره به اینکه این یادداشت تفاهم، نخستین همکاری این شرکت و شرکت پرتامینای اندونزی است، تاکید کرد: صنعت نفت ایران در دوران پساتحریم، انتقال فناوری را به‌صورت جدی در دستور کار قرار داده و خواهان تعامل با شرکت‌های بین‌المللی در این زمینه است.

 • رشد نفت در نبود عوامل بنیادی - ۱۹ مرداد ۹۵

  گروه نفت و پتروشیمی: با احتمال مذاکرات دوباره بر سر «فریز‌تولید نفت» بهای طلای سیاه در اولین روز معاملاتی در بازارهای جهانی رشد کرد. به گزارش «دنیای اقتصاد» بهای نفت خام آمریکا تا لحظه تنظیم این گزارش(ساعت ۱۵ به وقت تهران) در بازار نایمکس ۶۳ سنت رشد کرد و به ۴۳/ ۴۲ دلار بر بشکه رسید. برنت، نفت شاخص بازار آیس لندن نیز با رشد ۶۰ سنتی به قیمت ۸۴/ ۴۴ دلار معامله شد. رسیدن بهای نفت شاخص بازار نایمکس به بالای ۴۲ دلار در حالی رخ داد که سه‌شنبه هفته گذشته به زیر مرز روانی ۴۰ دلار رسیده بود اما از آن پس به دلیل کاهش ۳/ ۳ میلیون بشکه‌ای حجم بنزین انبارهای سوخت آمریکا، مسیر رو به رشد بهای نفت آغاز شد.

بیشتر