آرشیو روزنامه شماره ۳۲۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۳۲۶۲

 • پتروشیمی؛ پیشران عبور از رکود

  گروه نفت و پتروشیمی، حمزه بهادیوند چگینی: عبور غیرتورمی از رکود در صنعتی که نزدیک به نیمی از صادرات غیرنفتی کشور را به خود اختصاص می‌دهد و سهم ۴۰ درصدی از بازار سرمایه و به عبارتی اقتصاد ملی را در خود جای داده از مهم‌ترین موضوعات در برنامه رکودزدایی دولت محسوب می‌شود. صنعت پتروشیمی کشور به چند دلیل باید در جایگاه ویژه برنامه‌های دولت برای خروج از رکود قرار گیرد؛ نخست آنکه این صنعت در صف اول تولید ارزش افزوده در کشور در زمینه نفت و گاز قرار دارد. البته در این زمینه ایراداتی وجود دارد که به‌عنوان نمونه تنوع محصولات تولیدی یا حلقه‌های پیشرفته تولید در این صنعت هنوز ناشناخته بوده و مورد بهره‌برداری قرار نگرفته است، با این حال نقش این صنعت در تبدیل نفت و گاز به محصولات مورد نیاز کشور انکارناپذیر است.

 • اثبات جاسوسی نفتی چینی‌ها به سادگی امکان‌پذیر نیست

  گروه نفت و پتروشیمی: با گذشت چند ماه از اخراج شرکت ملی نفت چین از طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت با اشاره به عملکرد ضعیف شرکت‌های چینی درصنعت نفت ایران از احتمال انتقال اطلاعات توسط این شرکت خبر داد. علی ماجدی در این خصوص گفت: براساس شنیده‌های ما این اتفاق رخ داده است. وی همچنین ادامه حضور چینی‌ها در صنعت نفت ایران را مشروط به رعایت معیارها و شرایط ایران دانست. در مهرماه سال ١٣٨٨، قرارداد توسعه میدان آزادگان جنوبی به ارزش ۵/۲ میلیارد دلار در قالب بیع متقابل بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی نفت چین امضا شد و در نهایت با توجه به تغییرهای اعمال شده در طرح جامع توسعه(MDP)، عملیات اجرایی این طرح از شهریور سال ١٣٩١ همزمان با تصویب طرح جامع تجدید نظر شده، توسعه میدان (RMDP) آغاز شد.

 • ایران برای دریافت پول نفت با مشکل روبه‌رو است

  گروه نفت و پتروشیمی: با وجود توافق موقت بین ایران و گروه ۱+۵ و تسهیل در فروش نفت، تحریم‌های بانکی همچنان پابرجا است، به طوری که به گفته مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت، کشورمان برای دریافت پول نفت مشکل دارد و در شرایط کنونی ضروری است نظام بانکی کشور برای جابه‌جایی وجوه حاصل از فروش نفت خام راهکار ارائه دهد.

  محسن قمصری با بیان این مطلب درباره نقش بخش خصوصی در این زمینه گفت: بخش خصوصی قطعا می‌تواند عملیات انتقال پول نفت را آسان کند. وی درباره جزئیات آسان شدن انتقال پول نفت توسط بخش خصوصی اظهار کرد: پول حاصل از فروش نفت خام پس از واریز به خزانه در اختیار بخش خصوصی برای واردات یا کارهای دیگر قرار می‌گیرد، حالا اگر یک وارد‌کننده بتواند در ازای فروش نفت کالای خود را وارد کند، می‌تواند به ما نیز کمک زیادی کند، در واقع تهاتر انجام دهد.

 • خروج شرکت‌های پالایشی و گازهای استانی از لیست اصل ٤٤

  شانا: شرکت‌های گازهای استانی، پالایشی و انتقال گاز به‌دلیل حساسیت و نقش آنها در تولید و عرضه، به‌صورت کامل از لیست واگذاری به بخش خصوصی خارج شدند. معاون عملیات شرکت ملی گاز ایران اظهار کرد: در کمیته مشترک میان معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت و سازمان خصوصی‌سازی به نمایندگی از وزارت اقتصاد و دارایی، واگذاری شرکت‌های پالایش گاز و شرکت‌های گاز استانی مشمول اصل ٤٤ قانون اساسی در وزارت، نفت تعیین تکلیف شدند.

  عبدالحسین ثمری با بیان اینکه وزیر نفت با واگذاری شرکت‌های پالایشی و انتقال گاز به‌دلیل بالا بودن حساسیت و نقش مستقیم آنها در تولید و عرضه، مخالف بود، افزود: شرکت انتقال گاز سال‌های قبل در لیست واگذاری‌ها بوده که به‌دلیل نقش اصلی آن در انتقال گاز (برای مصارف داخلی و صادراتی)، از حساسیت بالایی برخوردار است و وزیر نفت موافق واگذاری این شرکت نبود.

 • آمادگی آلمانی‌ها برای سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه پارس

  ایرنا: مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس گفت: گروه‌هایی از کشورهای آلمان و قطر ضمن بازدید از منطقه، علاقه‌مندی خود را برای سرمایه‌گذاری در این بخش اعلام کرده‌اند. به گزارش «ایرنا»، مهدی یوسفی با اشاره به دیدار گروه‌های خارجی از منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، گفت: اتاق بازرگانی ترکیه (ازمیر) نیز به‌تازگی از منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس بازدید کرده و فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای آنها تشریح شده است. وی همچنین از ایجاد تسهیلات برای صدور روادید خبر داد و گفت: تمهیدات خاصی برای دریافت ویزای نیروهای خارجی و آسان شدن قوانین کار اتخاذ شده تا ویزای کار برای خارجی‌ها به سرعت اعطا شود.

 • پیشرفت ۶۰ درصدی ساخت سکوهای فاز ١٩ پارس جنوبی

  شانا: پیشرفت فیزیکی ساخت ٣ سکوی فاز ١٩ میدان گازی پارس جنوبی از مرز ٦٠ درصد گذشت. هم‌اکنون سکوی‌ A، B و C به همراه متعلقات جانبی فاز ١٩ میدان گازی مشترک پارس جنوبی به ترتیب با پیشرفت فیزیکی ٦٢، ٤٧ و ٦٥ درصد در حال ساخت هستند. بر اساس آمارهای موجود بسیاری از تجهیزات و کالاهای اساسی سکوهای فاز ١٩ پارس جنوبی خریداری یا در حال ورود به کشور است، از این رو پیش بینی می‌شود تا پایان سال آینده این سکوها در دریا نصب شوند. فاز ١٩ پارس‌جنوبی در میان پروژه‌هایی که از سوی وزارت نفت به‌عنوان پروژه‌های اولویت دوم پس از فازهای ١٢، ١٥ و ١٦ و ١٧ و ١٨مطرح هستند، دارای بیشترین پیشرفت است.

 • افزایش ۴۶ درصدی واردات نفت ژاپن از ایران در ژوئن ۲۰۱۴

  تسنیم: واردات نفت ژاپن از ایران در ژوئن ۲۰۱۴ با افزایش ۴۶ درصدی به ۲۰۱ هزار بشکه در روز رسید و ایران پنجمین صادرکننده نفت به ژاپن در این ماه شناخته شد. بر اساس آمارهای وزارتخانه اقتصاد و تجارت ژاپن، خرید نفت ژاپن از ایران در ژوئن ۲۰۱۴ به ۲۰۱ هزار بشکه در روز رسید. این رقم همچنین نسبت به ماه قبل افزایش ۴/۰ درصدی داشته است. واردات نفت ژاپن از ایران در ژوئن سال گذشته میلادی ۱۳۶ هزار بشکه در روز و در ماه مه ‌امسال ۲۰۰ هزار بشکه در روز اعلام شده بود. ایران در ماه ژوئن امسال ۳/۶ درصد نفت مورد نیاز ژاپن را تامین کرده و به‌عنوان پنجمین تامین‌کننده انرژی مورد نیاز این کشور شناخته شده است.

 • صادرات بیش از ٨٣١ هزار تن محصول پتروشیمی

  شانا: بیش از ٨٣١ هزار تن محصول پتروشیمی به ارزش ٨٣٨ میلیون دلار طی چهار ماه نخست امسال توسط شرکت بازرگانی پتروشیمی به خارج از کشور صادر شد. در چهار ماه نخست امسال در بین محصولات پتروشیمی صادر شده، گاز مایع (پروپان و بوتان) بیشترین سهم را به خود اختصاص داد، به طوری که طی این مدت بیش از ٤٥٩ هزار تن از این محصول به ارزش ٣٥٥ میلیون دلار به خارج از کشور صادر شده است. بر‌اساس اعلام شرکت بازرگانی پتروشیمی، طی مدت زمان یاد شده استایرن و پارازایلین به ترتیب با ١١٨ و ١٠٩ هزار تن جایگاه دوم و سوم محصولات صادراتی پتروشیمی را به خود اختصاص داده‌اند، صادرات این دو محصول در مجموع ٣٢٤ میلیون دلار برای کشورمان ارز آوری به همراه داشته است.

 • دستور کار فروش سالانه یک میلیارد دلار LPG

  تسنیم: مدیر امور مالی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه هم اکنون فروش LPG طبق روال سابق ادامه دارد و مشکل خاصی دراین زمینه وجود ندارد، از هدفگذاری برای فروش سالانه یک میلیارد دلار LPG خبر داد. به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، پیروز منجزی با بیان اینکه شرکت ملی گاز ایران فروش یک میلیارد دلار LPG را در دستور کار قرار داده است، افزود: در حال حاضر مجموعه شرکت‌های فرعی از طریق شرکت بازرگانی گاز ایران LPG دریافت می‌کنند.

  .
 • کاهش تولید بزرگ‌ترین تولیدکننده گاز دنیا

  ایسنا: تولید گاز طبیعی در روسیه در ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۴ میلادی نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۷/۱ درصد کاهش یافت. به گزارش ایتارتاس، مرکز کنترل سوخت و انرژی روسیه اعلام کرد تولید گاز طبیعی این کشور در نیمه اول امسال با ۷/۱ درصد کاهش نسبت به سال گذشته، به ۳۷۴ میلیارد و ۶۸۹ میلیون متر‌مکعب رسید. تولید گاز طبیعی روسیه در ماه ژوئیه با ۴/۷درصد کاهش نسبت به ژوئیه گذشته، به ۴۲ میلیارد و ۶۸۱ میلیون متر‌مکعب رسید. تولید گاز شرکت گازپروم روسیه نیز در ماه ژوئیه ۸/۱۴درصد کاهش یافته و به ۲۵ میلیارد و ۱۲۴میلیون متر‌مکعب رسیده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر