به گزارش شانا، محسن خجسته‌مهر در این نشست با بیان اینکه همه تلاش ما این بوده است که در زمینه‌های مختلف نفت، گاز و توسعه روابط اقتصادی دو کشور گام برداریم، تصریح کرد: زمان آن فرا رسیده است ایران و عراق برای همکاری در زمینه فعالیت‌های نفتی و گازی و بخش‌های علمی، فناوری و آموزشی گام‌های عملی بردارند. وی با اشاره به اینکه ایران و عراق ظرفیت‌ بالایی در منطقه و جهان دارند و دو کشور پرنفوذ و صاحب صلاحیت در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) هستند که باید همکاری‌های مجدانه برای تامین امنیت پایداری انرژی در منطقه انجام دهند، تصریح کرد: برای تامین امنیت پایدار انرژی مستلزم همکاری در بخش‌های مختلف تولیدی و علمی هستیم. معاون وزیر نفت با یادآوری اینکه ایران در مجموع ذخایر نفت و گاز جهان در جایگاه نخست جهان قرار دارد، افزود: جمهوری اسلامی دارای ۴۰۰ مخزن نفت و گاز است که بعضی از این مخازن در مرز ایران و عراق قرار دارند.

خجسته‌مهر ظرفیت کنونی تولید نفت ایران را حدود ۴‌میلیون بشکه در روز و گاز را یک میلیارد مترمکعب در روز اعلام کرد و ادامه داد: برای رساندن ظرفیت تولید نفت خام به حدود ۶میلیون بشکه در روز در هشت سال آینده به ۹۰میلیارد دلار سرمایه‌گذاری و برای رساندن ظرفیت تولید گاز به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب به ۷۰میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است. وی با بیان اینکه مایلیم بخشی از این سرمایه‌گذاری از همکاری مشترک با عراق محقق شود، تصریح کرد: امروز فرصت مغتنمی است تا در زمینه‌های اکتشاف، استخراج و تولید همکاری مشترک داشته باشیم، ما ساختارهای اکتشافی پرشمار از شمال میدان نفت‌شهر تا جنوب آبادان در مرزهای مشترک با عراق داریم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به توان ایران در بخش خدمات فنی و مهندسی اشاره کرد و با بیان اینکه ما آمادگی داریم در زمینه‌های مختلف زمین‌شناسی، مطالعات مخازن نفت و گاز، انجام لرزه‌نگاری و حفاری‌های اکتشافی با عراق همکاری داشته باشیم، افزود: ایران حدود ۱۴۰ دکل حفاری دریایی و خشکی دارد. خجسته‌مهر یکی دیگر از زمینه‌های همکاری ایران و عراق را در بخش آموزش و انتقال فناوری بیان کرد و گفت: دانشگاه صنعت نفت آماده بورسیه کردن دانشجویان عراقی است. نشست کارگروه مشترک همکاری‌های نفتی ایران و عراق صبح چهارشنبه به ریاست محسن خجسته‌مهر از طرف هیات ایرانی و باسم محمد خضیر، معاون وزیر نفت عراق از طرف هیات عراقی با حضور مدیران ارشد صنعت نفت دو کشور برگزار شد.

معاون وزیر نفت عراق: باید نقشه راه تهیه و تدوین شود

معاون وزیر نفت عراق در امور اکتشاف، ضمن اشاره به تمایل وزیر نفت عراق به توسعه روابط و اتخاذ گام‌های گسترده‌تر از طریق تشکیل کارگروه مشترک، تاکید کرد که باید نقشه راهی برای گام‌های آینده و اهداف دو کشور تهیه شود. باسم محمد خصیر در نشست کارگروه مشترک همکاری‌های نفتی ایران و عراق با بیان اینکه در این دیدار مهم باید نقشه راهی برای گام‌های آینده و اهداف دو کشور تهیه شود، گفت: موضوع مهم دیگر فناوری و تولیدات فنی ایران است. برای نمونه این کشور هم‌اکنون در بسیاری بخش‌ها همچون کابل برق، لوله و اتصالات و فناوری‌های روزآمد توانایی بالایی دارد که قابلیت انتقال آن به ما وجود دارد. وی افزود: مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران موضوع آموزش و انتقال فناوری و تجهیزات فنی را در صحبت‌های خود مورد تاکید قرار دادند.

موضوع انتقال تخصص و فناوری بسیار مهم است و باید بتوانیم در این زمینه همکاری کنیم. معاون وزیر نفت عراق در امور اکتشاف اظهار کرد: مهم‌ترین نکته‌ای که فعلا برای مسوولان صنعت نفت عراق اهمیت دارد، توسعه همکاری‌ها و نتیجه گرفتن از همکاری با تعامل است. امیدواریم این سفر آغازی برای همکاری‌های گسترده‌تر به‌ویژه در بحث علمی و فنی در پرونده‌های باقیمانده بین دو کشور باشد. مشاور وزیر نفت ایران در امور عراق نیز بر تقویت همکاری‌های ایران و عراق در حوزه انرژی تاکید کرد. عباس بهشتی در این نشست اظهار کرد: مسائل تجاری دو کشور در این کارگروه مشترک بررسی می‌شود و در صورت نیاز نشست‌های جداگانه‌ای نیز برگزار خواهد شد. وی شکل‌گیری فصل مشترک روابط ایران و عراق را ارزشمند عنوان کرد و افزود: امیدواریم در حوزه انرژی همکاری‌های مطلوبی داشته باشیم. مشاور وزیر نفت ایران در امور عراق با بیان اینکه ایران در دوران تحریم پیشرفت‌های مطلوبی داشته است، گفت: امیدواریم همکاری‌های طرفین به‌ویژه در حوزه انرژی تقویت شود.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند