هند که سومین واردکننده و مصرف‌کننده بزرگ نفت در جهان است، روز سه‌شنبه اعلام کرد افزایش قیمت‌های نفت به روند گذار به سمت منابع انرژی دیگر سرعت خواهد بخشید. هند همواره در راس مصرف‌کنندگانی قرار داشته که از اوپک‌ خواسته است قیمت‌‌گذاری مسوولانه نفت را که به‌نفع هر دوی تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان باشد، تضمین کند.

هاردیپ سینگ‌پوری، وزیر نفت هند گفت: هفته گذشته قیمت‌های نفت به بالاترین حد هفت هفته اخیر صعود کردند. هزینه نفت‌خام تاثیر قابل‌ملاحظه‌ای روی روند گذار انرژی خواهد داشت. این به نفع همه است که گذار انرژی به شکل منظمی انجام شود.

با بهبود تقاضا برای نفت، اوپک و متحدانش افزایش تولید و خاتمه‌دادن تدریجی به محدودیت عرضه‌ای که از سال گذشته در اوج بحران شیوع ویروس‌کرونا به اجرا گذاشتند را تصویب کرده‌اند. اعضای گروه اوپک‌پلاس در ژوئیه موافقت کردند تولیدشان را از آگوست تا دسامبر ماهانه مجموعا ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهند تا محدودیت فعلی عرضه به میزان ۸/ ۵ میلیون بشکه در روز به‌طور کامل خاتمه پیدا کند. اما نشانه‌هایی وجود دارد که برخی از تولیدکنندگان اوپک‌پلاس به دلیل کمبود سرمایه‌گذاری قادر به بالا بردن تولیدشان نیستند و این مساله از قیمت‌ها پشتیبانی کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، وزیر نفت هند گفت؛ هند حدود ۸۰‌درصد از نیازهای نفتی خود را وارد می‌کند و خواهان روابط قوی‌تری با اوپک است. هند در سال مالی منتهی به ۳۱ مارس ۲۰۲۱ حدود ۷۱‌درصد از نیازهای نفتی خود را از کشورهای اوپک وارد کرد. وی خاطرنشان کرد اوپک نقش مهمی در شکل‌دادن به قیمت‌های نفت و دسترس‌پذیری به آن ایفا می‌کند. هند که یک بازار انرژی بزرگ است، منافع مهمی در این‌خصوص دارد و انتظار دارد مدیریت اوپک این موضوع را تضمین کند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند