پیروزی وی در انتخابات روز جمعه ایران در شرایطی اتفاق افتاد که قدرت‌های جهان تلاش می‌کنند برجام را جهت محدود کردن فعالیت‌های اتمی ایران در ازای کاهش تحریم‌های آمریکا احیا کنند. اگر اتحادیه اروپا، روسیه، چین و سایر کشورها بتوانند میانجی بسته شدن یک قرارداد بین آمریکا و ایران شوند، ایران می‌تواند صادرات نفت خام خود را در شرایطی که هنوز تقاضا به خاطر همه‌گیری کرونا در منطقه پایین است افزایش دهد. بنابراین تاجران نفت طی دو ماه آینده باید مراقب برخی مسائل باشند.

در حال حاضر چه اتفاقی می‌افتد؟

رئیسی در اواسط مرداد ماه به ریاست‌جمهوری می‌رسد و تا آن زمان کنترل دولت در اختیار حسن روحانی خواهد بود. تحلیلگران به دقت بیانات رئیس‌جمهور منتخب ایران را در مورد مذاکرات هسته‌ای و سیاست خارجی زیر نظر دارند و هر گونه اطلاعات در مورد افرادی که قرار است مناصب اصلی دولت را در اختیار بگیرند دنبال می‌کنند.

رئیسی در روز دوشنبه تاکید کرد آمریکا باید تحریم‌ها را بردارد و در مورد گسترش رابطه با چین که در حال حاضر هم یکی از اصلی‌ترین متحدین تهران است صحبت کرد.

در حالی که ایران عقیده دارد بیش از هر زمان دیگری به این قرارداد نزدیک شده‌اند، هنوز اختلافات اساسی بین دو طرف باقی مانده است. مقامات غرب اعلام کرده‌اند این مذاکرات تا تابستان ادامه پیدا می‌کند.

مشاور امنیت ملی آمریکا(بدون اشاره به غیرقانونی بودن تحریم‌ها علیه ایران) گفت: «مهم نیست چه کسی در ایران به ریاست‌جمهوری می‌رسد. مهم این است که کل سیستم ایران آماده محدود کردن برنامه هسته‌ای است.» با وجود اینکه رئیسی جزو سیاستمداران مخالف نزدیکی با آمریکاست، ولی اعلام کرده مذاکرات را متوقف نمی‌کند. دولت ایران تاکید کرده تصمیم مذاکرات وین توسط حاکمیت گرفته می‌شود. رهبر ایران موافق قراردادی است که باعث از سرگیری صادرات انرژی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی جهت احیای اقتصاد شود.

بسته شدن این قرارداد چه تاثیری بر نفت ایران می‌گذارد؟

برخی تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند در صورت بسته شدن قرارداد با آمریکا، ایران می‌تواند طی چند ماه صادرات نفت خام را به ۲ میلیون بشکه در روز برساند. شرکت ملی نفت ایران میادین نفتی را آماده کرده و روابط با مشتریان قدیمی را از سر گرفته است. ایران حدود ۱۰۰ میلیون بشکه نفت در ذخایر خود دارد که می‌تواند به سرعت وارد بازار کند. هند اعلام کرده در صورت برداشته شدن تحریم‌ها، آماده واردات نفت از ایران است و پالایشگاه‌های چین هم خرید خود را از این کشور در سال جاری میلادی افزایش داده‌اند.

این اتفاق بر قیمت نفت تاثیر گذاشته و سیاست اوپک پلاس را پیچیده می‌کند. این ائتلاف ۲۳ عضوی از صادرکنندگان بزرگ نفت به رهبری عربستان و روسیه در حال بررسی افزایش تولید در ادامه سال جاری است. ویروس کرونا و بازگشت احتمالی نفت ایران محاسبات این ائتلاف را سخت‌تر کرده است. ولی اگر آمریکا تحریم‌های ایران را به یکباره بر ندارد، بازگشت نفت این کشور به بازار بسیار آهسته‌تر خواهد بود و ماه‌ها طول می‌کشد تا نگرانی خریداران نفت این کشور در اتحادیه اروپا برای معامله با شرکت‌های ایرانی برطرف شود. اتحادیه اروپا سومین وارد کننده بزرگ نفت ایران در اوایل ۲۰۱۸ بود.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند