به گزارش بلومبرگ، شرکت بی‌بی انرژی با دارا بودن فضای کافی برای ذخیره نفت اقدام به خرید ۲۵۰ هزار بشکه نفت خام آمریکا در بحبوحه سقوط قیمت‌ها در روز فاجعه‌آمیز ۲۰ آوریل کرد. به گفته کارشناسان، گرچه مشخص نیست این شرکت دارایی نفت خود را آن روز در چه قیمتی خریداری کرده و آیا آن را پس از آن به فروش رسانده یا خیر، اما این معامله بزرگ می‌تواند ثروت هنگفتی برای بی‌بی‌انرژی به همراه داشته باشد. با توجه به این موضوع که سه‌شنبه هفته جاری سررسید ماه ژوئن نفت وست تگزاس اینترمدییت به پایان می‌رسد، برخی بازیگران بازار نفت نگران وقوع دوباره اتفاقات ماه گذشته هستند. در این راستا، مهم‌ترین رگولاتور بازارهای کالایی آمریکا روز پنج‌شنبه به بازارهای سرمایه و کارگزاری‌ها هشدار داده است که باید خود را برای نوسانات احتمالی نفت و قیمت‌گذاری منفی در برخی قراردادها آماده کنند و این احتمال وجود دارد که یک ماه پس از منفی شدن قیمت‌ها، این اتفاق بار دیگر روی دهد.

اما از سوی دیگر دیدگاه‌های متضادی نیز در این باره وجود دارد که احتمال ورود به محدوده قیمتی منفی برای سررسید تحویل فیزیکی نفت در ماه ژوئن را تا حد زیادی منتفی می‌دانند و معتقدند اتفاقات ماه گذشته قرار نیست بار دیگر در این ماه تکرار شوند. کاهش محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان و بازیابی حداقلی تقاضا در بازار و تفاوت رفتار فعالان بازار در مواجهه با سررسیدها از جمله استدلال‌های این گروه از تحلیلگران بازار نفت است که قیمت‌های منفی در هفته جاری را تا حد زیادی نامحتمل می‌دانند.

فرصت‌شناسی تجاری بی‌بی انرژی

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، در لحظاتی که بسیاری با نزدیک شدن به زمان انقضای سررسیدهای ماه مه به دنبال نجات و حفظ حاشیه سود خود بودند، به گفته یک منبع آگاه شرکت بی‌بی انرژی به‌عنوان یک شرکت میان‌رده و نه چندان بزرگ تجاری در لندن، سررسیدهای آتی مربوط به ۲۵۰ هزار بشکه نفت‌خام وست تگزاس اینترمدییت را که تحویل فیزیکی آنها برای ماه مه بود خریداری کرد. خرید ۲۵۰ هزار بشکه‌ای این شرکت در روزی رقم خورد که معاملات آتی نفت‌خام وست تگزاس اینترمدییت روی قیمت منفی ۳۷ دلار و ۶۳ سنت بسته شد.

طبق گفته این منبع آگاه نقطه برتری مهم شرکت بی‌بی انرژی نسبت به سایر مشتریان در بازار، داشتن فضای در دسترس برای ذخیره‌سازی و نگهداری نفت‌خام خریداری‌شده بوده است، آن هم در روزهایی که خریداران و شرکت‌ها در آمریکا با مشکل نداشتن مکانی برای انبار و ذخیره‌‌سازی نفت رو به رو بودند.

آن‌چنان که نایمکس گزارش کرده است این شرکت انگلیسی حدود ۱۰ درصد از حجم ۴۳/ ۲ میلیون بشکه نفتی را که در نهایت به‌صورت فیزیکی در ماه مه تحویل داده شد در روز سقوط تاریخی قیمت نفت خریداری کرده است. ماه گذشته، هنگامی که سررسید معاملات آتی نفت وست تگزاس اینترمدییت در حال منقضی شدن بودند، بسیاری از سرمایه‌گذاران متوجه شدند در حالی که جایی برای ذخیره‌سازی در اختیار ندارند، احتمالا مجبور خواهند شد قراردادهای خود را به‌صورت فیزیکی تحویل بگیرند و این امر عامل غلبه ترس بر بازار شد و قیمت هر بشکه نفت تا حدود منفی ۳۸ دلار سقوط کرد. صندوق‌ها و کارگزاری‌های زیادی به همین علت در معرض زیان‌های گسترده قرار گرفتند. بسیاری از صندوق‌ها از جمله صندوق‌های نفتی قابل‌معامله در بورس از زمانی که ارزش سررسیدهای نزدیک پایین آمده است، تمایلی به حفظ آنها ندارند. کارگزاری‌ها نیز به مشتریان اعلام کرده‌اند از این پس برای سررسیدهای نزدیک پوزیشن‌های جدید باز نخواهد شد.

از ماه مارس سرمایه‌گذاران به شکل فزاینده‌ای بر موجودی تاسیسات ذخیره‌سازی نفتی کوشینگ در اکلاهاما که محل اصلی تحویل فیزیکی نفت معاملات آتی است متمرکز شده‌اند، چرا که بیم آن دارند تا پر شدن انبارها و ذخایر نفتی این منطقه منجر به بحران قیمتی جدیدی در بازار شود. البته پیشینه مشکلات ذخیره‌سازی و نگهداری نفت نیز از دو جنبه قابل بررسی است. ابتدا اینکه همزمان با شکست توافق اوپک پلاس و رقابت عربستان سعودی و روسیه در افزایش بی‌محابای تولید نفت، جنگ قیمتی به سرعت در بازار بالا گرفت. پس از آن نیز گسترش دامنه شیوع ویروس کرونا اقتصاد را فلج کرد و تقاضا برای سوخت را کاهش داد. تاثیر این چالش‌ها هنگامی که قیمت‌ها در بازار فرو ریخت خود را در بالاترین سطح نشان داد.

دقیقا معلوم نیست در روز منفی شدن قیمت نفت چه کسانی بقیه نفت موجود در بازار را خریداری کردند، اما جزئیات درباره معامله‌گرانی که به دنبال خلاص شدن از مخمصه بودند در حال مشخص شدن است. معمولا تنها بازیگران حرفه‌ای بازار، به ویژه کسانی که توان تحویل‌گیری فیزیکی نفت را دارند سررسیدهای معاملات آتی خود را تا روزهای پایانی منقضی شدن قراردادها که با کاهش حجم‌های درخواستی و افزایش نوسانات همراه است، نگه می‌دارند.

بلومبرگ در گزارش خود اشاره می‌کند که میزان هزینه‌ دقیق شرکت بی‌بی انرژی برای خرید این میزان نفت کماکان نامشخص است، یعنی رقم دقیقی که برای خرید هر بشکه نفت در آن روز پرداخت شده و اینکه آیا هنوز نفت خریداری شده را نگهداری می‌کند یا خیر، سوالاتی بی‌پاسخ در این معامله است. اما آنچه واضح است تجارت به موقع شرکت بی‌بی انرژی این شرکت را در زمره یکی از برندگان اصلی سقوط قیمت نفت قرار داد.

بی‌بی انرژی که به مدت ۴ سال است وارد بازار نفت ایالات متحده آمریکا شده است، یکی از بازیگران نسبتا جدید این بازار محسوب می‌شود. این شرکت تجاری فعالیت خود را از سال ۱۹۳۷ و در لبنان با تجارت آسفالت و غلات آغاز کرد اما پس از آن وارد بازار تجارت نفت شد. بر اساس آمار منتشر شده در وبگاه بی‌بی‌انرژی، این شرکت سالانه در تجارت ۲۰ میلیون تن نفت‌خام و محصولات نفتی دخیل است.

سه‌شنبه قیمت منفی می‌شود؟

با نزدیک شدن به پایان سررسید ماه ژوئن نفت خام آمریکا در روز سه‌شنبه، رگولاتور معتبر بورس‌های کالایی از احتمال منفی شدن بهای نفت در این روز خبر داده و از فعالان بازار خواسته از دارایی‌های خود محافظت کنند. به گزارش خبرگزاری رویترز، کمیسیون معاملات قراردادهای آتی کالایی ایالات متحده (CFTC)، که یک آژانس فدرال نظارت بر قراردادهای معاملات آتی است در نامه‌ای اعلام کرد که اپراتوارهای معاملات و کارگزاری‌ها برای محافظت از بازار در برابر تقلب و برای حفاظت از مشتریان باید در بازار مداخله‌ کنند. این کمیسیون در نامه خود اذعان می‌کند که به دلیل نوسانات غیرمنتظره شدید در بازار و قیمت‌گذاری‌های منفی برای سررسید‌های تحویل فیزیکی نفت وست تگزاس اینترمدییت در ماه مه ۲۰۲۰ این توصیه‌نامه را منتشر کرده است.

سررسید قراردادهای تحویل فیزیکی نفت وست تگزاس اینترمدییت در ماه ژوئن در هفته جاری منقضی خواهند شد و دارندگان این سررسیدها موظفند تا ماه آینده در هاب کوشینگ اوکلاهاما نفت خریداری شده را به‌صورت فیزیکی تحویل بگیرند، اما با توجه به میزان تقاضای پایین در بازار، بنگاه‌های اقتصادی که این سررسیدها را در دست دارند به دنبال خریدارانی هستند که بتوانند نفت را به‌طور فیزیکی تحویل بگیرند.

این کمیسیون آمریکایی بر این باور است که بازارهای نفتی به قوانینی نیاز دارند که به آنها اختیار اضطراری انحلال یا انتقال پوزیشن‌های باز در یک سررسید را اعطا کند یا در صورت لزوم معاملات یک سررسید را متوقف کنند. در ادامه این نامه آمده است که کارگزاری‌ها باید با رصد حساب‌های مشتریان اطمینان حاصل کنند که آنها به‌صورت پیش‌فرض در پوزیشن‌ها قرار نمی‌گیرند یا زیر سطح اولیه حاشیه سود قرار ندارند.

سی‌ام‌ای گروپ، اپراتور مبادلاتی معاملات آتی نفت آمریکا پیش‌تر اعلام کرده بود که بازارها به همان شکلی که طراحی شده‌اند و حتی هنگامی که معاملات در قلمرو منفی قیمتی قرار گرفته باشند ادامه خواهند یافت. پس از نامه کمیسیون، سی ام‌ای فعلا موضع سکوت را در پیش گرفته و در این باره اظهار نظری نکرده است.

با این وجود، بسیاری از تحلیلگران عوامل بنیادی و تکنیکال بازار را در وضعیتی نمی‌بینند که اتفاق ماه قبل دوباره تکرار شود. وارن پترسون، استراتژیست ارشد گروه آی‌ان‌جی معتقد است که شاید در ابتدا احساس می‌شد در سررسیدهای ماه ژوئن سقوط و ریزش احتمالی شدیدتری را تجربه خواهند کرد، اما تغییرات زیادی در این مدت رخ داده است. در ابتدای امر، روند انبارسازی نفت طی مدت اخیر در هاب کوشینگ کند تر شده است و در عین حال شاهد سیگنال‌های اولیه‌ای مبنی بر بهبود تقاضا دریافت شده است. علائم بازیابی تقاضا در بازار را آشکارا می‌توان با افزایش نرخ فعالیت پالایشگاه‌ها در آمریکا و افزایش جزئی تقاضا برای بنزین مشاهده کرد. همچنین در بخش عرضه نیز تعدادی از تولیدکنندگان آمریکایی تولید خود را به شدت کاهش داده‌اند که برخی از این کاهش‌ها از ابتدای ماه مه آغاز شده‌اند. با بهبود تدریجی تقاضا و کاهش تولید و عرضه در ایالات متحده، قاعدتا طی هفته‌ها و ماه‌های آینده موجودی نفت انبارهای ذخیره‌سازی آمریکا کاهش می‌یابد و این امر خود احتمال منفی شدن قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت را از چشم‌انداز دور خواهد کرد.

فیل فلین، تحلیلگر ارشد گروه پرایس فیوچرز شیکاگو هم در این باره به خبرگزاری رویترز می‌گوید توصیه‌نامه کمیسیون معاملاتی قراردادهای آتی کالایی ایالات متحده به شرکت‌ها کمک می‌کند تا برای جلوگیری از فاجعه مجدد قیمتی در بازار نفت بهتر آماده شوند، هر چند او شانس چندانی برای منفی شدن قیمت نفت در بازار قائل نیست.

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند