• تعبیر برجامی رویای نفتی ترامپ

  دنیای اقتصاد: «خروج از برجام» هر چند به‌عنوان بزرگ‌ترین‌ اشتباه سیاست‌ خارجی آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ توصیف می‌شود؛ اما این اقدام در عین حال به دولت این کشور یادآور شد تا رسیدن به یکی از رویاهای خود همچنان راه درازی در پیش دارد؛ رویای «استقلال انرژی».
 • چشم‌انداز انرژی ایران از نگاه دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز

  ایرنا: دبیرکل روسی مجمع کشورهای صادرکننده گاز(GECF) گفت: ایران به دلیل داشتن منابع بزرگ گازی، آینده خوبی را در بازار گاز خواهد داشت؛ البته همه اینها به اقدامات و تلاش تهران بستگی دارد. یوری سنتورین، سومین دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز به شمار می‌رود که پس از پایان دوره ماموریت محمد حسن عادلی، کار خود را در دبیرکلی این مجمع آغاز کرد.
 • توتال به دنبال گاز قبرس

  تسنیم: شرکت توتال فرانسه به دنبال گسترش فعالیت‌های اکتشاف گاز خود در نزدیکی سواحل جنوبی قبرس و گرفتن یک مجوز حفاری اکتشافی دیگر است.
 • صادرات نفت ایران در اردیبهشت‌ماه روزی ۷۵/ ۲ میلیون بشکه

  ایسنا: شرکت ملی نفت ایران در اردیبهشت ماه امسال روزانه بیش از ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه نفت و میعانات گازی به مقاصد کشورهای آسیایی و اروپایی صادر کرد. وزارت نفت اعلام کرده است سهم نفت خام از میزان صادرات ایران در اردیبهشت ماه بیش از ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار بشکه و سهم میعانات گازی ۳۰۰ هزار بشکه در روز بوده است. براساس این گزارش، یک سوم نفت ایران در اردیبهشت ماه (روزانه بیش از ۸۰۰ هزار بشکه) به مقصد شرکت‌های اروپایی بارگیری شد. چین و هند همچنان بزرگ‌ترین خریداران نفت ایران هستند و از شرکت‌های توتال فرانسه، انی ایتالیا، هلنیک پترولیوم یونان و... می‌توان به‌عنوان خریداران اروپایی نفت ایران نام برد. این سطح صادراتی در شرایطی رخ داده که در میانه‌های ماه ترامپ از برجام خارج شد و تحریم‌های علیه ایران را برگرداند. به نظر می‌رسد اقدام آمریکا تا کنون بر میزان فروش نفت کشور تاثیر نداشته است. با این حال هنوز زود است درخصوص نتیجه بازگشت تحریم‌ها بر میزان صادرات نتیجه‌گیری کرد و ممکن است در ماه‌های پیش‌رو شاهد افت فروش نفت کشور باشیم.
 • حضور پررنگ اوپک در اجلاس اقتصادی سن پترزبورگ

  شانا: مذاکرات مربوط به توافق اوپک و متحدانش یکی از مهم‌ترین موضوع‌های بحث در اجلاس اقتصادی سن پترزبورگ در هفته جاری خواهد بود. به گزارش نشریه پلاتس از مسکو، سیاستمداران پیشتاز، وزیران نفت و مدیران شرکت‌ها این هفته در اجلاس اقتصادی سن‌پترزبورگ گردهم می‌آیند تا درباره موضوع‌های کلیدی تاثیرگذار بر بخش انرژی، از جمله افزایش اخیر قیمت نفت، شرایط توافق جهانی کاهش تولید نفت و تحریم‌ها گفت‌وگو داشته باشند. خالد الفالح، وزیر انرژی، صنایع و منابع معدنی عربستان؛ محمد بارکیندو، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)؛ سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات و رئیس دوره‌ای اوپک، درباره شرایط بازار بحث خواهند کرد. این اجلاس در شرایطی برگزار می‌شود که توافق جهانی کاهش تولید نفت، تحولات سیاسی جهانی و کاهش سرمایه‌گذاری در تولید نفت سبب شده است قیمت نفت در روزهای گذشته به ۸۰ دلار نیز برسد.
 • سه‌گانه رشد قیمت جهانی نفت

  دنیای اقتصاد: شروع معاملات نفت خام در روز گذشته تحت تاثیر آتش‌بس آمریکا و چین در جنگ تجاری با رشد قیمت همراه بود. ایالات متحده آمریکا به تازگی اعلام کرده ممکن است جنگ تجاری با چین را به حالت تعلیق درآورد. در این میان ریسک کاهش عرضه از سمت ونزوئلا و ایران نیز همچنان عواملی هستند که بازار نفت را تحت تاثیر خود قرار داده‌ و نگرانی بزرگان نفتی را برانگیخته است.به این ترتیب قیمت هر بشکه نفت خام برنت که هفته گذشته از قله ۸۰ دلار بر بشکه نیز عبور کرده بود، تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۸:۳۰ به وقت تهران)پس از نوسانی محدود با افت ۴ سنتی مواجه شد و به ۴۷/ ۷۸ دلار بر بشکه رسید. هر بشکه نفت خام آمریکا نیز ۳۰ سنت رشد قیمت داشت و به ۵۸/ ۷۱ دلار بر بشکه رسید.
 • ۵ تکنیسین خط لوله تاپی در افغانستان کشته شدند

  تسنیم: مردان ناشناس ۵ تکنیسین خنثی‌سازی مین را که مشغول آماده‌سازی منطقه‌ای در افغانستان برای احداث خط لوله بین‌المللی انتقال گاز تاپی بودند کشتند و یک تکنیسین دیگر را نیز ربودند.
 • سنگ اندازی آمریکادر مسیر نورد استریم۲

  ايسنا: اگرچه آلمان تلاش می‌کند به اوکراین اطمینان دهد از الحاق نورد استریم۲ به شبکه خط‌لوله گاز طبیعی اروپا آسیب نخواهد دید، یک مقام وزارت خارجه آمریکا تهدید کرده این پروژه جنجالی تحریم خواهد شد.
 • رشد ۲۵ درصدی ذخیره‌سازی گاز در مخزن شوریجه

  شانا: مدیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی‌نژاد گفت: در زمستان سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵، میزان ذخیره گاز در مخزن شوریجه ۲۵ درصد افزایش یافت.
 • گرانی نفت هند را به دردسر انداخت

  ايسنا: به‌دنبال افزایش چشمگیر قیمت دیزل و بنزین در دهلی نو و بمبئی، وزیر نفت هند قول داد قیمت‌های سوخت کنترل شود.
 • دو سکانس از نفت ونزوئلا

  دنیای اقتصاد: انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا روز گذشته در حالی برگزار شد که انتخاب الکساندر مادورو، رئیس‌جمهور کنونی این کشور برای دومین بار محتمل‌ترین نتیجه آن ارزیابی می‌شود. اما روی کار آمدن مجدد مادورو می‌تواند بحران را در این کشور که این روزها تورم پنج‌رقمی را تجربه می‌کند، تشدید کند. چراکه از سویی مادورو به‌عنوان مسوول اصلی بحران‌های اقتصادی این کشور معرفی می‌شود و از سوی دیگر تشدید تحریم‌ها علیه این کشور از سوی آمریکا سرنوشتی است که با انتخاب مجدد او پیش روی ونزوئلا قرار دارد. آمریکا در یک سال اخیر علاوه بر اینکه برخی تحریم‌های اقتصادی علیه ونزوئلا وضع کرده، تحریم خرید نفت این کشور را نیز به‌عنوان یکی دیگر از گزینه‌های ممکن بررسی کرده است.
 • مذاکرات «پرتامینا» با ایران برای توسعه میدان منصوری ادامه دارد

  شانا: وزارت انرژی و منابع معدنی اندونزی اعلام کرد با وجود خروج آمریکا از برجام این کشور همچنان در حال مذاکره برای نهایی کردن قرارداد توسعه میدان منصوری در ایران است.
 • خبر امیدوارکننده فرانسه برای فعالیت توتال در ایران

  ایسنا: وزیر دارایی فرانسه گفت کشورش در حال بررسی این موضوع است که آیا اتحادیه اروپا می‌تواند زیان شرکت‌های اروپایی را که بابت فعالیت در ایران از سوی آمریکا جریمه می‌شوند، جبران کند. به گزارش خبرگزاری رویترز، برونو لومر به قوانین سال ۱۹۹۶ اتحادیه اروپا اشاره کرد که می‌تواند به این بلوک اجازه دهد برای حمایت از شرکت‌های اروپایی در برابر هر گونه تحریم آمریکا، مداخله کند.
 • ترمز رشد قیمت نفت کشیده می‌شود

  ایسنا: مدیرعامل شرکت BP انتظار دارد سیل عرضه شیل آمریکا و بازگشایی شیرهای نفت اوپک، بازارها را پس از اینکه قیمت‌ها به بالای ۸۰ دلار در هر بشکه صعود کرد، آرام کند.
 • عملیات حفاری بدون دریافت پوشش بیمه‌ای از پایان تیرماه ۹۷ ممنوع شد

  شانا: شیوه‌نامه نحوه دریافت گواهی ایمنی- تطابق با استاندارد برای ماشین‌آلات و تجهیزات حفاری از سوی وزیر نفت ابلاغ و عنوان شد هر‌گونه عملیات حفاری بدون دریافت پوشش بیمه‌ای برای دکل حفاری و همه تجهیزات و امکانات مستقر در کارگاه عملیات حفاری از پایان تیرماه ۹۷ ممنوع خواهد بود. در این شیوه‌نامه آمده است: به استناد اجزای (۳) و (۴) بند (الف) ماده (۳) قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت - مصوب ۱۳۹۱- و با عنایت به خطرات بزرگ انسانی و مادی ناشی از بروز حوادث در عملیات حفاری، ناشی از اشکالات در ماشین‌آلات و تجهیزات، این شیوه‌نامه با هدف به حداقل رساندن مخاطرات و حوادث و افزایش ایمنی و کیفیت انجام عملیات حفاری چاه‌های نفت و گاز در مناطق خشکی و دریا ابلاغ می‌شود. این شیوه‌نامه باید فورا توسط شرکت ملی نفت ایران به همه شرکت‌های فعال در زمینه حفاری ابلاغ تا به اطلاع همه اشخاص ذی‌نفع برسد.

بیشتر