آرشیو روزنامه شماره ۴۸۵۳ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۴۸۵۳

 • ماجرای دو جنگ و یک ویروس در بازار نفت

  دنیای‌اقتصاد: سال ۹۸ برای بازار نفت با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه بود، اما در پایان سال، بازدهی بسیار منفی در بهای دو نفت شاخص برنت و وست‌تگزاس اینترمدیت رقم خورد. نفت برنت از قیمت ۵۰/ ۶۸ دلار در هر بشکه در ۲۹ اسفند سال گذشته به حدود ۳۰ دلار بر بشکه در معاملات دیروز سقوط کرد که بیش از ۳۸ دلار کاهش معادل ۵۶‌ درصد بازدهی منفی را نشان می‌دهدکه این بیشترین افت سالانه در بیش از ۳دهه گذشته است. این نفت روز دوشنبه هفته جاری به کمترین سطح سالانه خود یعنی ۴۵/ ۲۹ دلار بر بشکه رسید. همین‌طور نفت‌خام آمریکا طی یک سال از سطح قیمتی ۸۳/ ۵۹ دلار بر بشکه به ۱۶/ ۲۹ دلار در هر بشکه نزول کرد که نشان‌دهنده ۲۶/ ‌۵۱‌درصد کاهش است. این نفت دوشنبه هفته گذشته و به‌دلیل شوک شکست نشست اوپک‌پلاس و ورود عربستان و روسیه به جنگ قیمتی به پایین‌ترین سطح سالانه (۳۴/ ۲۷ دلار بر بشکه) رسید.
 • آمریکا خرید نفت برای ذخایر استراتژیک خود را طی دو هفته آینده آغاز می‌کند

  تسنیم: یکی از منابع وزارت انرژی آمریکا اعلام کرد این کشور خرید نفت‌خام برای ذخایر استراتژیک خود را تا دو هفته دیگر آغاز می‌کند و این ذخایر را طی چند ماه پر خواهد کرد.
 • کاهش سرمایه‌گذاری غول نفتی عربستان به‌دلیل کرونا

  شانا: شرکت سعودی آرامکو عربستان اعلام کرد به‌دلیل گسترش ویروس کرونا، سرمایه‌گذاری خود را کاهش می‌دهد.به گزارش خبرگزاری رویترز از دبی، شرکت آرامکو عربستان روز یکشنبه (۲۵ اسفندماه) اعلام کرد که به‌دلیل گسترش ویروس کرونا، قصد دارد سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهد. این شرکت همچنین از افت شدید سوددهی خود در سال ۲۰۱۹ میلادی خبر داد، به‌گونه‌ای‌که این رقم از برآورد این شرکت در گزارش اولیه این سوددهی نیز کمتر بود. طبق پیش‌بینی آرامکو، سرمایه‌گذاری آن در سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۵ میلیارد تا ۳۰ میلیارد دلار خواهد بود، درحالی‌که این رقم در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۸/ ۳۲ میلیارد دلار می‌رسید.
 • کاهش ۸۵ درصدی درآمد نفتی کشورهای درحال توسعه

  شانا: دبیرکل اوپک و رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کردند که در صورت تداوم شرایط کنونی بازار نفت، درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز کشورهای در حال توسعه در سال ۲۰۲۰، ۸۵ درصد کاهش می‌یابد.به گزارش «شانا» به نقل از دبیرخانه اوپک، فاتح بیرول، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی و محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز دوشنبه (۲۶ اسفندماه) در گفت‌وگویی تلفنی به بررسی وضع کنونی بازارهای جهانی نفت پرداختند. بارکیندو و بیرول از بحران شدید جهانی بهداشت ناشی از ویروس کرونا و آثار آن بر ثبات اقتصاد و بازار، به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه، ابراز نگرانی کردند. دو طرف با استناد به تحلیل اخیر آژانس بین‌المللی انرژی با بررسی تاثیر این ویروس بر کشورهای آسیب‌پذیر درحال توسعه، اظهار کردند: در صورت ادامه شرایط کنونی بازار، درآمد نفت و گاز این کشورها در سال ۲۰۲۰ میلادی با ۵۰ تا ۸۵درصد کاهش، به کمترین رقم در دو دهه اخیر می‌رسد. دبیرکل اوپک و رئیس آژانس بین‌المللی انرژی تاکید کردند این موضوع به‌ویژه برای هزینه‌های عمومی در بخش‌هایی حیاتی‌ مانند مراقبت‌های بهداشتی و آموزش اثرگذار است و عواقب اقتصادی و اجتماعی عمده‌ای خواهد داشت. بارکیندو و بیرول بر اهمیت یافتن راه‌هایی برای به حداقل رساندن تاثیر اوضاع کنونی بر کشورهای آسیب‌پذیر درحال توسعه تاکید و همچنین توافق کردند در این باره ارتباط نزدیکی داشته باشند و به مشاوره‌های منظم خود درباره تحولات بازار نفت ادامه دهند.
 • مذاکرات فنی اوپک‌پلاس لغو شد

  ایسنا: نشست کمیته فنی اوپک و غیراوپک که قرار بود روز چهارشنبه در وین برگزار شود، در پی به نتیجه نرسیدن تلاش‌های میانجیگری برای رفع اختلاف میان عربستان سعودی و روسیه لغو شد. یک منبع آگاه به رویترز گفت: این نشست لغو شده است. هنوز معلوم نیست برگزاری این نشست به زمان دیگری موکول خواهد شد یا خیر. برخی از کارکنان مقر اوپک به منظور اقدامات احتیاطی در برابر شیوع ویروس کرونا، به دورکاری رفته و از خانه کار می‌کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر