آرشیو روزنامه شماره ۵۲۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۵۲۹۹

 • واکاوی آینده‏‌نگر اختلال بنزینی

  دنیای‌اقتصاد: حمله سایبری که روز سه‌شنبه به سیستم توزیع سوخت کشور انجام شد، ۴۳۰۰ پمپ‌بنزین کشور را دچار اختلال کرد. هرچند جایگاه‌های عرضه سوخت به مرور به شبکه توزیع سوخت بازگشته‌‌اند و بنزین ۳‌هزار تومانی را در اختیار مردم قرار می‌دهند. وزیر نفت هم در جریان بازدید ابراهیم رئیسی از این وزارتخانه قول داد که مشکل ظرف یکی دو روز آینده حل شود و از بابت مسائل پیش‌آمده و معطلی مردم در جایگاه‌ها، از آنان عذرخواهی کرد. در این میان، مسوولان مرتبط با حوزه پدافند غیرعامل، امنیت سایبری و سامانه هوشمند سوخت این حمله سایبری را تایید کرده‌‌اند، هر چند درباره منشأ آن کماکان اطلاعی در دست نیست، اما باید توجه داشت که چنین حملاتی به زیرساخت‌های انرژی و مشخصا وزارت نفت و شرکت‌‌های تابعه آن مسبوق به سابقه است و از همین‌رو باید بازنگری اساسی در زمینه امنیت سایبری در این مجموعه که زیرساخت‌های کلیدی در اختیار دارد، صورت گیرد. برای مقابله با تهدیدات سایبری و حملاتی از این دست به زیرساخت‌های انرژی که می‌توانند تبعات فاجعه‌باری به همراه داشته باشند، باید به ایجاد تیم‌‌های دفاع سایبری، سرمایه‌‌‌گذاری در این بخش و همچنین آگاهی‌بخشی به عموم جامعه دست زد.
 • بازگشت به دهه ۱۹۷۰ با بحران جهانی انرژی؟

  دنیای‌اقتصاد-گروه اقتصاد بین‌‌الملل: سیاست به رقابتی سخت تبدیل می‌شود بر سر اینکه چه کسی و با چه قیمتی می‌تواند به انرژی دسترسی پیدا کند.
 • ۳۴۰ جایگاه عرضه سوخت کشور به سامانه هوشمند متصل شدند

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران از اتصال ۳۴۰جایگاه عرضه سوخت به سامانه هوشمند سوخت کشور خبر داد و از مردم برای صبوری در این اختلال تشکر و قدردانی کرد.
 • محموله ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تنی سوخت ایران در ونزوئلا تخلیه می‌شود

  ایلنا: خبر‌‌گزاری رویترز اعلام کرد که محموله دو میلیون و ۱۰۰ هزار تنی سوخت ایران چهارشنبه در ونزوئلا تخلیه می‌شود.
 • زمستان سرد نفت را تا ۱۰۰ دلار بالا می‌‌برد

  دنیای‌اقتصاد: یک تحلیلگر هشدار داد قیمت نفت‌خام در صورت سردتر بودن زمستان ممکن است به ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود کرده و قیمت گاز هم از سطح فعلی دو برابر افزایش پیدا کند. به گزارش «ایسنا» رندی اولنبرگ، مدیر تحقیقات نفت و گاز شرکت «بی‌ام‌او کپیتال‌مارکتس» به بلومبرگ گفت: ما واقعا در وضعیت بسیار حساس شرایط جوی هستیم و اگر هوا به‌شدت سرد شود، ممکن است دو‌برابر شدن قیمت گاز از سطح فعلی را مشاهده کنیم و ممکن است قیمت‌های نفت از مرز ۱۰۰ دلار در هر بشکه عبور کنند. با این حال اولنبرگ گفت: اگر دمای هوا در طول زمستان ملایم باشد، قیمت‌ها در سه ماهه نخست سال میلادی آینده اصلاح می‌شوند.
 • روسیه خواهان کاهش ۶۰‌درصدی قیمت گاز

  شانا: روسیه خواهان کاهش ۶۰‌درصدی قیمت شاخص گاز اروپا برای حفظ انرژی در قاره‌سبز است. به گزارش خبر‌گزاری بلومبرگ، دو مقام آگاه از سیاست انرژی روسیه اعلام کردند این کشور تمایل دارد قیمت گاز طبیعی اروپا در درازمدت حدود ۶۰‌درصد کاهش یابد زیرا افزایش طولانی‌‌مدت قیمت سبب می‌شود تقاضای گاز از گازپروم کاهش یابد.
 • کشور ثروتمندی که با بحران انرژی ثروتمندتر شد

  ایسنا: بحران انرژی اروپا و افزایش چشمگیر قیمت‌های گاز طبیعی به نفع نروژ شده و درآمد انبوهی را به‌سوی این کشور ثروتمند سرازیر کرده است. نروژ که با داشتن میادین عظیم نفت و گاز یکی از کشورهای ثروتمند جهان به‌شمار می‌رود، برای سومین‌ماه متوالی در سپتامبر شاهد صعود صادراتش بود و فروش گاز طبیعی از سوی این کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته هفت برابر شد. رونق صادرات نروژ نتیجه بهبود تقاضا برای انرژی در پی تسهیل محدودیت‌های کرونایی و افزایش قیمت‌ها بوده است.
 • نگرانی آرامکوی سعودی از کمبود سرمایه‌‌‌گذاری در نفت

  ایسنا: مدیرعامل آرامکوی سعودی کاهش ظرفیت تولید نفت‌خام در سطح جهانی را مایه نگرانی خواند و خواستار سرمایه‌‌‌گذاری‌‌های بیشتر در تولید جدید شد. امین ناصر در مصاحبه با بلومبرگ اظهار کرد: این مساله مایه نگرانی عظیمی است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر