شماره روزنامه ۵۵۲۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۵۵۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار نفت و پتروشیمی - روزنامه شماره ۵۵۲۳

 • سیگنال کاهشی ایران به بازار نفت

  دنیای‌اقتصاد: با پیشرفت هر چه بیشتر در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام (JCPOA)، بازار جهانی نفت خام به اضافه شدن منبع جدید عرضه ایران خوش‌بین‌تر شده و قیمت شاخص‌های معاملات آتی بازارهای نیویورک و لندن از ابتدای روز دوشنبه روندی کاهشی در پیش گرفته‌اند. بازار نفت در روز گذشته سیگنال‌هایی از سوی مقامات ایرانی و غربی درباره احتمال احیای برجام و لغو تحریم‌ها دریافت کرد که امیدواری به افزایش عرضه از سوی ایران به بازارهای اروپایی و آسیایی را افزایش داد و می‌تواند به رفع یا تضعیف بحران تورم و انرژی که دامن‌گیر بسیاری از اقتصادهای غربی شده کمک کند.
 • قیمت گاز در اروپا بالا رفت

  ایسنا: قیمت گاز طبیعی در اروپا همزمان با داغی هوای تابستان که رودخانه‌های منطقه را خشک کرده و تقاضا را بالا برده است، افزایش پیدا کرد. قیمت پایه گاز بازار اروپا روز دوشنبه حداکثر ۷/ ۰درصد افزایش یافت. سطح بسیار پایین آب در رودخانه‌های بزرگ اروپا، انتقال دیزل، زغال سنگ و کالاهای دیگر در این منطقه را دشوار کرده است. در این شرایط، نیروگاه‌ها می‌توانند از گاز به عنوان سوخت جایگزین استفاده کنند.
 • سرمایه‌گذاری سعودی در شرکت‌های انرژی روسیه

  ایسنا: شرکت کینگدام هولدینگ در گروه‌های انرژی گازپروم، روس‌نفت و لوک اویل روسیه سرمایه‌گذاری کرده است. بسیاری از کشورهای غربی در واکنش به حمله نظامی روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه، شرکت‌های انرژی روسی و مدیرانشان را هدف تحریم قرار داده‌اند. سرمایه‌گذاری کینگدام هولدینگ تحت برنامه سرمایه‌گذاری سه‌ساله ۸/ ۱۲میلیارد ریالی (۴/ ۳میلیارد دلار) این شرکت بوده است.
 • همراهی سوئیس با اتحادیه اروپا در کاهش مصرف انرژی

  ایسنا: وزیر انرژی سوئیس اعلام کرد این کشور با همسویی با طرح اتحادیه اروپا برای کاهش مصرف گاز به میزان ۱۵درصد در زمستان امسال، می‌تواند از کمبود انرژی جلوگیری کند. کشورهای اتحادیه اروپا روز جمعه با هدف حفظ سوخت برای زمستان که ممکن است عرضه گاز روسیه متوقف شود، رسما طرح اضطراری این بلوک بر ای کاهش مصرف گاز را تصویب کردند.
 • آلمان به هدف پر کردن ۷۵ درصد از ذخایر گاز خود رسید

  تسنیم: آلمان اعلام کرد تاسیسات ذخیره‌سازی گاز آن چند هفته قبل ‌از موعد مقرر در جمعه هفته گذشته بیش از ۷۵درصد پر شده‌اند. به‌گزارش خبرگزاری رویترز، گروه اپراتورهای گاز آلمان (GIE) اعلام کرد تاسیسات ذخیره‌سازی گاز این کشور چند هفته قبل‌از موعد مقرر در جمعه هفته گذشته بیشتر از ۷۵درصد پر شدند. آلمان ۳/ ۲۳میلیارد مترمکعب ذخایر زیرزمینی گاز دارد، یعنی کمی بیشتر از یک‌پنجم از ۱۰۰میلیارد مترمکعب گازی که در ۲۰۲۱ مصرف کرده بود.
 • قیر حواله‌ای سال ۱۴۰۱ تعیین‌تکلیف شد

  شانا: نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست با مسئولان وزارت نفت از تعیین تکلیف موضوع قیر حواله‌ای برای سال ۱۴۰۱ خبر داد. علی نیکزاد در تشریح نشست دیروز (دوشنبه، ۲۴ مردادماه) با مسوولان وزارت نفت درباره تعیین تکلیف قیر حواله‌ای به خبرنگاران گفت: برای تعیین تکلیف قیر حواله‌ای نشستی با حضور جواد اوجی، وزیر نفت و معاونان وی، رئیس کمیسیون عمران مجلس و تعدادی از نمایندگان انجام شد که بر اساس نامه‌ای که از دیوان محاسبات به وزارت نفت ارسال شده بود، باید این موضوع تعیین تکلیف شود. وی افزود: بر این اساس باید تا شهریورماه ۱۴۰۱ به میزان ۱۵هزار میلیارد تومان وکیوم باتوم طبق قانون برای دستگاه‌های اجرایی ذیل قانون بودجه سال ۱۴۰۱ داده می‌شد. در این نشست مقرر شد تا شهریورماه امسال، مانده قیرهای حواله‌ای که صادر شده، توسط وزارت نفت اقدام شود. نایب‌رئیس مجلس اظهار کرد: انتظار می‌رود دستگاه‌های اجرایی ذیل قانون بودجه سال ۱۴۰۱ همچون وزارت راه و شهرسازی، سازمان راهداری، حمل‌ونقل جاده‌ای کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و دیگر دستگاه‌های اجرایی برای این امر زمان ویژه‌ای در نظر گیرند و قیر حواله‌ای را پیش از پایان فصل کاری به آسفالت، در محلی که وظیفه سازمانی دارند تبدیل کنند.
 • عصبانیت آمریکا از هند به‌خاطر نفت روسیه

  تسنیم: رویترز به نقل از مایکل پاترا، معاون رئیس بانک مرکزی هند، در گزارشی اعلام کرد واشنگتن دهلی نو را به خاطر محصولات نفتی روسیه که ظاهرا از هند به ایالات متحده ارسال شده است، بازخواست کرده است. رویترز به نقل از مایکل پاترا، معاون رئیس بانک مرکزی هند، در گزارشی اعلام کرد واشنگتن دهلی نو را به خاطر محصولات نفتی روسیه که ظاهرا از هند به ایالات متحده ارسال شده، بازخواست کرده است.
 • افزایش سه‌برابری توزیع روغن موتور بهران

  دنیای‌اقتصاد: مدیر بازاریابی و فروش شرکت بهران از افزایش سه‌برابری توزیع روغن موتور در تهران خبر داد. به گزارش روابط عمومی شرکت نفت بهران، حمیدرضا فراهانی، مدیر بازاریابی و فروش بهران، با بیان این خبر اعلام کرد: این شرکت با هدف تثبیت بازار روغن موتور در تهران، به عنوان مهم‌ترین و موثرترین بخش بازار کشور، نسبت به افزایش سه برابری توزیع محصولات خود اقدام کرده و امید است تا پایان مردادماه جاری آرامش نسبی در بازار ایجاد شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر
مدیران خودرو