شماره روزنامه ۴۲۷۳
|

 • هدف‌گذاری نفت ۷۰ دلا‌ری از سوی سعودی‌ها

  دنیای اقتصاد: وزیر نفت عربستان اعلام کرده توافق برای کاهش تولید باید ادامه یابد، حتی اگر بازار با کمبود نفت مواجه شود. هدف سعودی‌ها افزایش قیمت‌ها برای تامین هزینه‌ برنامه‌های محمد بن‌سلمان است. پیش از این سعودی‌ها قیمت ۶۰ دلار را برای نفت مطلوب دانسته بودند، حال به گفته برخی منابع آنها قیمت ۷۰ دلار را هدف‌گذاری کرده‌اند.
 • افزایش صادرات نفت عربستان در دسامبر

  دنیای اقتصاد: آمار رسمی عربستان سعودی نشان می‌دهد که میزان صادرات نفت این کشور در دسامبر گذشته به ۰۴۵/ ۷ میلیون بشکه در روز رسیده است. بر اساس آمار جودی، بزرگ‌ترین تولیدکننده اوپک به‌طور متوسط بعد از اعمال توافق نفتی روزانه ۹۸/ ۹ میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کرده است. اما صادرات نفت این کشور در ماه نوامبر ۰۱۶/ ۷ میلیون بشکه در روز بوده که از میزان صادرات در ماه دسامبر کمتر است. علاوه بر این میزان موجودی انبارهای نفتی این کشور در دسامبر ۸/ ۴ میلیون بشکه کاهش یافته و به ۲۴۵ میلیون بشکه رسیده است. پالایشگاه‌های داخلی عربستان نیز در این ماه ۸۲۸/ ۲ میلیون بشکه در روز نفت پالایش کرده‌اند که نسبت به نوامبر ۵۰ هزار بشکه بیشتر بوده است.
 • خوش‌بینی بارکیندو به آمار نفتی

  دنیای اقتصاد: دبیرکل اوپک از افزایش رشد تقاضا برای نفت در سال جاری خبر داده است. محمد بارکیندو اعلام کرده به دلیل محیط دلگرم‌کننده بازار نفت، تقاضا برای آن در سال جاری رشد ۶/ ۱ میلیون بشکه‌ای را تجربه خواهد کرد. او با اعلام اینکه موجودی انبارهای نفتی کشورهای OECD در ماه ژانویه افزایش یافته، فاصله سطح موجودی این ذخایر با مقدار متوسط ۵ ساله را حدود ۷۴ میلیون بشکه اعلام کرده است. این در حالی است که بر اساس برآوردهای آژانس بین‌المللی انرژی این فاصله در دسامبر گذشته به ۵۶ میلیون بشکه کاهش یافته بود. دبیرکل اوپک، پایبندی اوپک و غیراوپکی‌ها به توافق کاهش تولید در ماه ژانویه را ۱۳۳ درصد اعلام کرده و افزوده است: «میزان پایبندی به توافق در سال گذشته نیز ۱۰۷ درصد بوده و کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در ماه ژوئن یک نشست فنی را برگزار خواهند کرد.» نشست رسمی اوپک نیز در این ماه برگزار خواهد شد.
 • تلاش برای بازگشایی خط‌لوله کرکوک-جیهان

  دنیای اقتصاد: جبار اللعیبی، وزیر نفت عراق پایان هفته جاری به دعوت همتای ترکیه‌ای‌اش به ترکیه سفر خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت نفت عراق روز دوشنبه اعلام کرده است اللعیبی با هدف بازگشایی مجدد از خط‌لوله انتقال نفت کرکوک-جیهان عازم ترکیه است. به دنبال اوج‌گیری اختلافات بین دولت مرکزی عراق و دولت نیمه‌مختار اقلیم کردستان، صادرات نفت این کشور از منطقه کرکوک توسط نیروهای دولتی قطع شد. روزانه نزدیک به ۷۰۰ هزار بشکه نفت نواحی شمالی عراق از طریق خط لوله‌ای که از کرکوک به بندر جیهان در ترکیه کشیده شده، توسط اقلیم کردستان صادر می‌شد. حال معاون وزیر نفت، عاصم جهاد، گفته است که هدف از سفر اللعیبی دستیابی به توافق با ترکیه برای شروع مجدد صادرات نفت خام شمال عراق به‌طور انحصاری از طریق شرکت دولتی نفت عراق سومو (SOMO) است.
 • استاندارد نبودن خودروها عامل‌ اصلی آلودگی هوا

  ایسنا: نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه درتولید حامل‌های سوختی مانند بنزین به استاندارد یورو ۵ رسیده‌ایم، گفت: عامل اصلی آلودگی هوا استاندارد نبودن خودروهای تولید داخل است.
 • فرصت‌های ایران در رشد تولید نفت عراق

  قادر شادی‌وند کارشناس انرژی
  عراق در همسایگی ایران با داشتن بیش از ۱۵۳ میلیارد بشکه ذخایر نفت خام، پنجمین مالک بزرگ این ذخایر در جهان به شمار می‌رود. این کشور با سپری کردن بیش از یک دهه پرتلاطم روند افزایشی تولید نفت خام را از سر گرفته و توانسته جایگاه دوم ایران را در تولید نفت در اوپک تصاحب کند. در عین حال براساس پیش‌بینی‌های موجود و با توجه به برنامه توسعه میادین نفتی (که با حضور گسترده شرکت‌های بین‌المللی نفت و گاز در حال انجام است)، تولید نفت این کشور در دهه آتی تا ۶ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت.
 • رمزگشایی از پیشنهاد نفتی به دهلی

  دنیای اقتصاد: سفر سه روزه وزیر نفت به همراه‌مقامات سیاسی و اقتصادی کشورمان به هند، نه تنها برای صنعت نفت ایران دستاوردهایی به همراه داشت، بلکه اهمیت دیپلماسی نفتی برای تعمیق روابط سیاسی میان کشورها را بیش از پیش پررنگ کرد.
 • پیدا کردن سایر پیکرهای سانچی منوط به گزارش روبات ارزیاب

  ایسنا: سخنگوی شرکت ملی نفتکش با تاکید بر اینکه این شرکت تلاش خود را برای پیدا کردن سایر پیکرهای حادثه سانچی به کار می‌برد، گفت: البته پیدا کردن سایر پیکرها منوط به نتیجه‌ گزارش‌های روبات ارزیاب است که برای عکسبرداری به زیرآب فرستاده شده است.
 • اوج‌گیری تقابل شیل و اوپک؟

  دنیای اقتصاد: نفت هفته گذشته توانست قدری از سقوط‌های سنگین اخیر خود را جبران کند. بر این اساس نفت‌خام آمریکا به کانال ۶۰ دلاری بازگشت. رشد شاخص دلار در کنار بهبود شرایط بازارهای جهانی از جمله مهمترین دلایل افزایش قیمت در بازار نفت بود. با این حال همچنان مهمترین محرک بازار نفت، عرضه و تقاضا محسوب می‌شود و تمرکز ناظران و معامله‌گران بازار نفت به شرایط بنیادین بازار است. هفته گذشته نیز آماری مبنی بر رشد تولیدات آمریکا منتشر شد، از سوی دیگر آژانس بین‌المللی انرژی نیز احتمال بازگشت مازاد عرضه را مطرح کرد و به نگرانی‌ها افزود. با این حال روسیه و عربستان در نشستی به پایداری اتحاد خود تاکید کردند و از احتمال تداوم همکاری‌ها بین روسیه و اوپک فراتر از توافق برای کاهش تولید خبر دادند. اما این سوال همچنان مطرح است که تداوم همکاری روسیه و اوپک برای کاهش تولید می‌تواند به برقراری ثبات در بازار نفت منجر شود؟
 • نتایج مطالعات میدان‎های بندکرخه، سپهر و جفیر بررسی شد

  شانا: کمیته مشاوران مدیریت مخازن شرکت ملی نفت ایران در دو نشست اخیر خود، نتایج مطالعات انجام شده روی میدان‎های بندکرخه، سپهر و جفیر را بررسی کرد.
 • نخستین ردیف فاز ۱۳ پارس جنوبی آماده کار است

  شانا: نخستین ردیف شیرین‌سازی گاز پالایشگاه فاز ۱۳ پارس جنوبی آماده ارسال گاز به شبکه سراسری است.
 • سریال تکراری در بازار نفت؟

  دنیای‌اقتصاد: آژانس بین‌المللی انرژی در جدیدترین گزارش ماهانه خود از شرایط بازار نفت، نسبت به «تکرار تاریخ» هشدار داده است. این سازمان هرچند که برآورد خود از رشد تقاضا در سال جاری را ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داده و بر موفقیت اوپک برای کاهش موجودی انبارهای نفتی تاکید می‌کند، اما همزمان این نگرانی را مطرح کرد که با وقوع موج دوم عرضه شیل، رشد عرضه جهانی نفت بیش از رشد تقاضا شود. بنابراین، احتمالا چنان سطحی از مازاد عرضه در بازار نفت ایجاد شود که آنچه در سال ۲۰۱۴ در بازار رخ داد و قیمت‌ها را به سراشیبی سقوط کشاند، مجددا تکرار شود.
 • پیکر دریانوردان سانچی جمعه تشییع می‌شود

  دنیای اقتصاد: براساس آخرین اخبار منتشر شده در رابطه با نفتکش سانچی، پیکر سه دریانورد حادثه سانچی روز جمعه تشییع می‌شود. به گفته محسن بهرامی، سخنگوی شرکت ملی نفتکش مراسم تشییع این پیکرها روز جمعه و بعد از نماز جمعه برگزار خواهد شد و محل دفن آنها متعاقبا اعلام می‌شود. بر‌اساس این گزارش شانزدهم دی ماه نفتکش ایرانی سانچی با کشتی فله بر چینی برخورد کرد که با‌عث حریق و مفقود شدن ۳۲ نفر از پرسنل این نفتکش شد. سانچی بعد از یک هفته‌ آتش سوزی در نهایت غرق شد و تنها پیکر سه نفر از مفقودان پیدا شده است.
 • صنعت نفت پایین دستی عراق نیازمند ۴میلیارد دلار سرمایه‌گذاری

  ايسنا: وزیر نفت عراق با تشریح طرح‌های توسعه ظرفیت پالایش ظرف چند سال آینده، اعلام کرد این کشور به ۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جدید در صنعت نفت پایین‌دستی خود نیاز دارد.
 • ترفند چینی علیه دلار آمریکا

  دنیای اقتصاد: چین در حال اجرایی کردن ایده‌ای قدیمی برای افزایش قدرت پول ملی و اثرگذاری بیشتر در بازار جهانی نفت است. این ایده قدیمی که قرار است از ۲۶ مارس (ماه آینده میلادی) اجرایی شود، باز کردن درهای بازار داخلی چین برای معاملات آتی نفت است. اگرچه از حدود پنج سال قبل صحبت از اجرای این طرح توسط چین است، اما پس از آنکه این کشور آسیای شرقی در سال گذشته در زمینه واردات نفت آمریکا را پشت سر گذاشت و مقام نخست را کسب کرد، برای اجرای این ایده بیش از پیش‌ جدی شد. به این ترتیب حالا بزرگترین کشور واردکننده نفت خام در دنیا، قصد دارد از عنوانی که دارد، نهایت بهره را ببرد و به وسیله آن در کنار افزایش قدرت پول ملی، به قدرت‌نمایی در مقابل دلار آمریکا برخیزد.

بیشتر