آرشیو روزنامه شماره ۵۱۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۱۳۴

 • صنعت نفت چگونه ملی شد؟

  دنیای‌اقتصاد - سعید نادری: تاریخ یک قرن اخیر برای ما ایرانیان گره‌خورد‌گی عجیبی با صنعت نفت دارد. اما این مسیر از دوران حاکمیت مظفرالدین شاه قاجار آغاز شد و در سال ۱۲۸۰ خورشیدی (۱۹۰۱ میلادی) قراردادی برای اکتشاف و استخراج نفت میان دولت ایران و ویلیام ناکس دارسی بریتانیایی امضا شد که در تاریخ سیاسی ایران تحت نام قرارداد دارسی شناخته می‌شود.
 • انتظار ابرچرخه نفتی را نداشته باشید

  دنیای اقتصاد: با رسیدن قیمت نفت برنت به ۷۰ دلار در روزهای گذشته و حتی پیش از آن پیش بینی وقوع یک ابرچرخه که قیمت نفت و دیگر کامودیتی‌ها را به سطوح بالاتری می‌رساند، باب شد. با این حال، آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در آخرین گزارش خود در روز چهارشنبه که همراه با گزارش ماهانه مارس منتشر شد، گفت داده‌های این نهاد عکس آن را نشان می‌دهد. بر این اساس، موجودی‌های نفت همچنان بالاتر از سطح یک سال گذشته یعنی وقتی ویروس کرونا آغاز به همه‌گیر شدن کرد، است. آژانس در گزارش ماهانه خود ۱۰۰ هزار بشکه دیگر به برآورد تقاضا برای سال جاری میلادی افزوده و گفته امسال ۵/ ۵ میلیون بشکه در روز به تقاضای طلای سیاه اضافه خواهد شد. با این حال، این سازمان پیش‌بینی کرده تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۲۱، ۱۸۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌یابد.
 • کاهش واردات نفت سعودی در جدیدترین تلافی‌جویی هند

  ایسنا: با تشدید تنش‌ها میان دهلی نو و ریاض در پی تصمیم اوپک برای نادیده گرفتن درخواست هند برای افزایش تولید نفت این گروه، پالایشگاه‌های دولتی هند آماده می‌شوند واردات نفت از عربستان سعودی را در ماه مه به میزان حدود یک‌چهارم کاهش دهند. دو منبع آگاه از مذاکرات به رویترز گفتند این اقدام در راستای تلاش دولت برای کاهش وابستگی به نفت خاورمیانه انجام می‌گیرد. شرکت ایندین اویل، بهارات پترولیوم، هندوستان پترولیوم و شرکت پالایشگاه و پتروشیمی مانگالور آماده می‌شوند حدود ۸/ ۱۰ میلیون بشکه نفت در ماه آینده خریداری کنند.
 • کاهش یک میلیون بشکه‌ای تقاضای داخلی نفت عربستان

  شانا: عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان روز سه‌شنبه (۲۶ اسفندماه) اعلام کرد این کشور قصد دارد مصرف داخلی هیدروکربن‌های مایع را یک میلیون بشکه در روز کاهش دهد و این مقدار نفت را در زمینه مهم‌تری مصرف کند. براساس برآوردهای پیشین پلتس، عربستان، بزرگ‌ترین اقتصاد حاشیه خلیج فارس، در زمان اوج تقاضای این کشور در تابستان ۲۰۱۹ و پیش از بحران ویروس کرونا ۴۹۱ هزار بشکه در روز نفت را در زمینه صنعت و تولید برق مصرف می‌کرد. اداره اطلاعات انرژی آمریکا در مدت مشابه سال ۲۰۱۵ این رقم را حدود یک میلیون بشکه در روز برآورد کرده بود. وزیر انرژی عربستان در این باره گفت: اگر قرار است موقعیت خود را به‌عنوان تولیدکننده بلندمدت انرژی حفظ کنیم، باید به اندازه کافی نوآور باشیم و با همکاری بتوانیم این منابع هیدروکربن را به پول تبدیل و آن را در زمینه‌ای بهتر مصرف کنیم. وی افزود: در حال راه‌اندازی برنامه‌ای پایدار برای یافتن راه‌هایی برای استفاده متفاوت از هیدروکربن‌ها هستیم، به‌ویژه به شیوه‌ای که به هیچ‌وجه بر محیط‌زیست تاثیر منفی نگذارد. کاهش تقاضای داخلی همچنین به شرکت سعودی آرامکو کمک می‌کند ظرفیت مازاد بلندمدت خود را از حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز به ۲ میلیون بشکه در روز برساند.
 • بررسی تکنیکال قیمت فلز نیکل

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند صعودی میان مدت و بلند مدت نیکل در چند روز گذشته به سمت پایین شکسته شد. این فلز در چند روز اخیر با افت شدید بیش از ۱۳ درصدی از محدوده ۱۸ هزار و ۷۰۰ دلار به سطوح ۱۶ هزار و ۱۵۰ دلار رسید.
 • اولویت صادرات گازمایع و تخصیص به پتروشیمی بر مصرف در خودروها

  تسنیم: مدیر سابق برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی پالایش و پخش گفت: تامین خوراک واحدهای پتروشیمی نسبت به مصرف سوخت آن، از اولویت برخوردار است و مازاد بر مصرف خوراک پتروشیمی، صادرات آن نسبت به سوخت خودروها ترجیح دارد، زیرا به‌جای آن می‌توان از CNG استفاده کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر