آرشیو روزنامه شماره ۵۱۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۱۳۱

 • ضربه جدید امارات به اوپک

  دنیای‌اقتصاد: در ماه‌های گذشته اخبار زیادی از نارضایتی عضو شماره ۳ اوپک یعنی امارات متحده عربی از ساز و کار این سازمان و ائتلاف با دیگر تولیدکننده‌ها منتشر شده که شامل گلایه از ناعادلانه بودن سهمیه تولید، درخواست افزایش عرضه این گروه و همچنین واکنش شدید متحد دیرینش عربستان پس از تخطی از سهمیه تولید می‌شود. در سال جاری اما آنچه از اوپک و روسیه شاهد بودیم بیش از هر چیزی نشان از اتحاد آنها داشت. با این حال، ابوظبی رویاهای بلندپروازانه‌ای دارد که با جایگاه و نقش فعلی اش در اوپک همخوانی ندارد. این کشور قصد دارد نفت موربان را به شاخص اصلی این منطقه تبدیل کند و امارات نیز به جای یک صادرکننده صرف، یک قطب تجارت نفت بشود.
 • زنان عراقی؛ مهندسان میدان‌های نفتی بصره

  دنیای‌اقتصاد: نزدیک طلوع آفتاب است و زینب امجد تمام شب را بیدار بوده و مشغول کار روی یک دکل نفتی در جنوب عراق است. او یک سنسور در اعماق تاریک چاه می‌فرستد تا امواج سونار، وجود نفت خامی که اقتصاد کشورش را زنده نگه داشته، تشخیص دهد.
 • افزایش ۳۵ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران

  فارس: اوپک در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد تولید نفت ایران در اسفند ماه ۹۹ به دو میلیون و ۱۲۰ هزار بشکه در روز رسید که ۳۵ هزار بشکه در روز نسبت به ماه قبل افزایش داشته است.بر اساس این گزارش، ایران در ماه ژانویه برابر با بهمن ۹۹ روزانه دو میلیون و ۸۵ هزار بشکه نفت تولید کرده است که این رقم در ماه پیش از آن یعنی دسامبر ۲۰۲۰ (دی ۹۹) ۲ میلیون و ۲۵ هزار بشکه در روز بوده است.
 • شرکت فجیره، ایرانی بودن نفت توقیفی آمریکا را رد کرد

  تسنیم: شرکت نفت و گاز بین‌المللی فجیره امارات اعلام کرد محموله نفت خامی که توسط آمریکا توقیف شده و ادعا می‌شود نفت ایران بوده، در واقع نفت خام عراق است که در اوج همه‌گیری کرونا روی دریا ذخیره شده بود.
 • تجارت گاز آسیایی به اروپا غلبه می‌کند

  ایسنا: ظهور آسیا به‌عنوان یک ابرقدرت در تجارت گاز طبیعی جهانی، دیکته‌کننده نرخ‌های بازار این کالا در اروپا خواهد شد. این تغییر در زمستان امسال بارز شد که طی آن، برودت هوا در نیمکره شمالی باعث شد نفتکش‌های گاز طبیعی به آسیا بروند که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده این سوخت است و فروشندگان در این منطقه می‌توانند نرخ‌های بالاتری دریافت کنند. این امر سطح بازار اروپا را بالا برد و اکنون با پایان زمستان که عرضه LNG به این منطقه برمی‌گردد، به شکل یک ترمز قیمت عمل می‌کند.
 • کاهش تعداد دکل‌های حفاری نفت و گاز آمریکا برای نخستین بار از نوامبر

  شانا: شرکت‌های انرژی ایالات متحده - با وجود رسیدن قیمت نفت به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۸ - شمار دکل‌های نفت و گاز خود را برای نخستین بار از نوامبر ۲۰۲۰ کاهش دادند. به گزارش خبرگزاری رویترز، بیکرهیوز در گزارش ۲۲ اسفندماه خود آورده است که مجموع دکل‌های حفاری آمریکا در هفته منتهی به ۱۲ مارس (جمعه ۲۲ اسفندماه) نسبت به هفته پیش از آن یک دستگاه کاهش یافت و به ۴۰۲ دستگاه رسید. مجموع تعداد دکل‌های حفاری فعال در این هفته ۳۹۰ دستگاه و ۴۹ درصد کمتر از مدت مشابه آن در سال گذشته میلادی بود. مجموع تعداد دکل‌های نفتی فعال آمریکا در این هفته، یک دستگاه کاهش یافت و به ۳۰۹ دستگاه رسید؛ درحالی‌که شمار دکل‌های گازی همچنان ۹۲ دستگاه بود.
 • بررسی تکنیکال فلز آلومینیوم

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر تن فلز آلومینیوم، صعودی برآورد می‌شود، در چهار هفته گذشته قیمت این فلز اساسی تقریبا با ۸/ ۴ درصد افزایش از محدوده ۲.۰۷۰ دلار به محدوده ۲.۱۷۰ دلار رسید. مهم‌ترین اتفاق هفته‌های اخیر شکسته شدن محدوده مقاومتی ۲.۱۶۰ دلار به سمت بالا بود که البته حرکت صعودی با برخورد قیمت به منطقه ۲.۲۵۰ دلار نیمه تمام ماند. به نظر می‌رسد، آلومینیوم برای گذشتن از این محدوده قدرت کافی نداشت. با توجه به اینکه روند بلندمدت این فلز صعودی است، احتمال اتفاق افتادن سناریوی افزایشی از سناریوی کاهشی بیشتر به نظر می‌رسد. به هر ترتیب در مرحله اول افزایش قیمت این فلز به دنبال رسیدن به محدوده سقف قبلی یعنی محدوده ۲ هزار و ۲۵۰ دلار است. بعد از گذشتن از این محدوده آلومینیوم پتانسیل رشد تا محدوده ۲.۴۶۰ دلار را دارد که البته سه محدوده ۲.۳۰۰ دلار، ۲.۳۵۰ دلار و ۲.۴۰۰ دلار می‌توانند مانع رسیدن قیمت به هدف خود شوند.
 • تعیین‌تکلیف میزان اعتبار خرید گاز مایع برای خانوارهای فاقد گاز طبیعی

  ایرنا: نمایندگان مجلس شورای اسلامی وزارت نفت را مکلف کردند تا سقف هزار میلیارد ریال به‌عنوان یارانه خرید گاز مایع برای خانوارهای ساکن در مناطق فاقد لوله‌کشی گاز طبیعی و تا سقف ۱۰هزار میلیارد ریال برای توسعه زیرساخت استفاده از گاز مایع در ناوگان حمل‌ونقل هزینه کند.نمایندگان در نشست علنی روز یکشنبه در جریان بررسی مورد لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور (اعاده‌شده از شورای نگهبان) با رفع ایرادات بند الحاقی ۲،۴،۷ تبصره یک موافقت کردند.در ایراد شورای نگهبان به لایحه بودجه ۱۴۰۰ و بند الحاقی ۲ تبصره یک و اجزاء آن از جهت مشخص نبودن سقف و ردیف، مغایر اصل ۵۳ قانون اساسی شناخته شد و درجزء ۴ بند الحاقی ۲، به‌دلیل واگذاری تعیین اولویت خودروها برای استفاده از سوخت مایع به وزارت نفت بدون تعیین ضوابط آن، مغایر اصل ۸۵ قانون اساسی شناخته شد.
 • مصرف سوخت هند باز هم کاهش یافت

  شانا: مصرف سوخت هند در ماه فوریه برای دومین ماه پیاپی کاهش یافت و به کمترین مقدار خود از سپتامبر ۲۰۲۰ رسید، زیرا بالا بودن بی‌سابقه قیمت خرده‌فروشی سوخت همچنان سبب به تاخیر افتادن بهبود تقاضا در سومین واردکننده و مصرف‌کننده بزرگ نفت جهان شده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، داده‌های اداره برنامه‌ریزی و تجزیه و تحلیل نفت (PPAC) وزارت نفت و گاز طبیعی هند نشان داد مصرف سوخت این کشور، یکی از نشانه‌های تقاضای نفت، در ماه فوریه نسبت به مدت مشابه پارسال ۹/ ۴ درصد کاهش یافته و به ۱۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تن رسیده است، یعنی تقاضای ماهانه ۶/ ۴ درصد افت کرده است. هند در ماه ژانویه نخستین کاهش تقاضای ماهانه در پنج ماه را ثبت کرده بود. مصرف گازوئیل که پارامتر اصلی مرتبط با رشد اقتصادی است و حدود ۴۰ درصد از فروش کلی سوخت هند را شامل می‌شود، ۸/ ۳ درصد کاهش یافت و به ۶ میلیون و ۵۵۰ هزار تن رسید. فروش بنزین هم در ماه فوریه ۵/ ۶ درصد کاهش یافت و به ۲ میلیون و ۴۴۰ هزار تن رسید. این رقم ۳ درصد کمتر از سال گذشته میلادی بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر