آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۱۱۷

 • سیاست نفتی هند با اهرم ایران

  دنیای اقتصاد: برخلاف روزهای نه چندان دور که قیمت پایین بشکه‌های نفت معضل اصلی این صنعت به حساب می‌آمد حالا برخی از مصرف‌کنندگان عمده نفت مانند هند تلاش می‌کنند با قیمت‌های بالاتر این کامودیتی مبارزه کنند. روز دوشنبه نشریه هندوستان تایمز (Hindustan Times) گزارشی درباره چالش‌های هند با قیمت بالای نفت و استراتژی این کشور به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان نفت جهان برای مقابله با آن منتشر کرد.
 • خسارت تولیدکنندگان نفت شیل از یخبندان تگزاس

  تسنیم: ارزش سهام شرکت دایموندبک در حوزه پرمین آمریکا ۴ درصد و سهام شرکت اکسیدنتال ۲ درصد کاهش یافته است. سایر شرکت‌های نفت آمریکا در این منطقه هم ضرر و زیان خود را اعلام کرده‌اند. به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت‌های اکسیدنتال پترولیوم، دیاموندبک انرژی و بسیاری از شرکت‌های کوچک‌تر مستقر در حوزه پرمین آمریکا در روز دوشنبه کاهش تولید نفت در سه ماه اول سال‌جاری میلادی را پیش‌بینی کردند که نشانه آسیب‌های وارد شده به این صنعت از توفان زمستانی هفته گذشته است. ایالت تگزاس که به هوای سرد عادت ندارد، هفته گذشته با دمای زیر صفر و یک توفان بی‌سابقه مواجه شد. در حالی که تولیدکنندگان گاز طبیعی از این هوای سرد و بسته شدن چاه‌های نفت سود بردند، ولی حفاران نفت شیل آسیب فراوانی دیدند چون خط لوله‌های یخ زده و اختلال در عرضه برق روند از سرگیری تولید را کند کرده است. تحلیلگران عقیده دارند حداقل دو هفته طول می‌کشد تا تولیدکنندگان نفت شیل تولید بیش از دو میلیون بشکه از نفت از دست رفته خود را طی توفان از سر بگیرند و ممکن است بخشی از این تولید به‌خاطر هزینه راه‌اندازی دوباره چاه‌ها هرگز باز نگردد. ارزش سهام شرکت دایموندبک ۴ درصد کاهش یافته و به ۹۵/ ۶۵ دلار رسیده است. این در حالی است که سهام‌های نفتی به سبب افزایش قیمت نفت بالا رفته‌اند.
 • افزایش ۹ درصدی تولید محصولات پتروشیمی کشور

  شانا: مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: پیش‌بینی می‌شود تولید انواع محصولات پتروشیمی تا پایان امسال به ۶۱ میلیون تن برسد و رشدی حدود ۹ درصدی را نسبت به سال ۹۸ رقم بزند.
 • پیش‌بینی نفت ۸۰ دلاری تا پایان ۲۰۲۱

  دنیای اقتصاد: نفت برنت در معاملات دیروز به اوج خود از ژانویه سال گذشته یعنی ۶۶ دلار و ۷۹ سنت بر بشکه رسید؛ هرچند پس از آن به زیر ۶۶ دلار کاهش یافت. به گزارش بلومبرگ، بانک‌های سرمایه گذاری و شرکت‌های تجارت نفت پیش‌بینی کرده‌اند رالی این بازار می‌تواند ادامه پیدا کند. سوکار تریدینگ، شاخه بازاریابی شرکت ملی نفت جمهوری آذربایجان، نفت برنت ۸۰ دلاری را در چشم‌انداز سال ۲۰۲۱ خود می‌بیند چراکه موجودی‌های مازاد که در دوران پاندمی ایجاد شده بود از نظر این شرکت در تابستان تخلیه خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر