آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۵ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۱۱۵

  • اثر نفتی سرما در جنوب آمریکا

    دنیای‌اقتصاد: بازار جهانی طلای سیاه در هفته‌ای که گذشت به اوج قیمتی خود رسید و قیمت نفت خام در قله ۱۳ ماهه خود قرار گرفت. هرچند که عواملی مانند تقویت احتمال بازگشت ایران به بازار و مشکلات مرتبط با بحث عرضه و تقاضا که در اثر موج بی سابقه سرما در جنوب ایالات‌متحده آمریکا رقم خورد، منجر به عقب‌نشینی قیمت در دو روز پایانی هفته شد. جان کمپ، ستون‌نویس رویترز هم در یادداشتی به بررسی عوامل بازار پرداخته است و به مشکلات مرتبط با تقاضای جهانی سوخت جت اشاره‌ای داشته که یکی از موانع در برابر افزایش تولید نفت در جهان برای تعادل مجدد بازار است.
  • پایبندی اوپک پلاس در بوته آزمون

    دنیای‌اقتصاد: پس از ماه‌ها بی‌توجهی معامله‌گران به نفت، این کامودیتی حالا به تدریج رونق گرفته و مجددا بعد از یک سال به سطوح قابل قبولی دست یافته است. رالی قیمتی طلای سیاه اما سایه تردید را بر سر اوپک و متحدانش برای ادامه پایبندی به تعهدات کاهش تولید می‌افکند. حتی پیش از آنکه در هفته گذشته تولید آمریکا به دلیل توفان برف و یخ ۴۰ درصد کاهش یابد، بهای نفت رشدی ادامه دار تجربه می‌کرد. هر چند کاهش تولید این کشور موقتی خواهد بود، همچنان پتانسیل افزایش قیمت به‌طور مشهودی در بازار وجود دارد؛ امری که می‌تواند تنش‌ها در اوپک پلاس را بیشتر کند.
  • بررسی تکنیکال گندم (بازار لندن)

    روند کلی قیمت هر تن گندم در بازار لندن، صعودی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت این کالا تغییر چندانی نداشته و در محدوده‌های ۲۰۰ دلار تا ۲۱۰ دلار معامله شد. در صورتی‌که قیمت این کالا روند صعودی خود را ادامه دهد، می‌تواند به محدوده ۲۲۵ دلار یا حتی بالاتر نیز برسد. محدوده‌های مقاومتی ۲۱۵ دلار و ۲۲۰ دلار به‌عنوان محدوده‌های مقاومتی مهم می‌توانند مانع افزایش بیشتر قیمت‌ها شوند. تا زمانی‌که محدوده خط روند صعودی میان مدت به سمت پایین شکسته نشود، احتمال وقوع سناریوی افزایش قیمت گندم بیش از احتمال کاهش قیمت آن است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر