آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۰۹۴

 • قربانیان سیاست‌ گذار از نفت

  دنیای‌اقتصاد: کاهش اتکای شرکت‌ها به سوخت فسیلی و حرکت به سمت انرژی‌های پاک در سال‌های اخیر شتاب بیشتری گرفته و همه‌گیری کرونا نیز با تخریب تقاضا برای نفت به این روند قدرت بیشتری داده است. در این بین، یک غول نفتی به نام بی‌پی پیشران ایجاد تحول در این عرصه به شمار می‌آید. اما برای اینکه یک شرکت با این وسعت و با هزاران نفر پرسنل بتواند به یک شرکت انرژی (و نه نفتی) تبدیل شود، قربانی شدن عده‌ای غیرقابل اجتناب به نظر می‌رسد. برخی منابع درون این شرکت به خبرگزاری رویترز گفته‌اند تغییرات شدیدی در بخش اکتشاف بی‌پی در حال رخ دادن است که به عقیده آنها شاید اندکی بیش از چیزی باشد که این شرکت توانایی دارد.
 • پایان کابوس شرکت‌های خدمات نفتی

  دنیای‌اقتصاد: شرکت‌های بخش خدمات نفتی می‌گویند که روزهای بد این بخش به پایان رسیده است. شرکت‌های عمده و بزرگ این بخش صنعت نفت جهانی عنوان می‌کنند که فعالیت‌ها در حال افزایش است اما روند بازیابی کماکان شکننده است. شرکت‌هایی که دشوارترین کارهای عملیاتی صنعت نفت را انجام می‌دهند، سیگنال‌هایی مبنی بر پایان بدترین سقوط این صنعت طی دهه‌های اخیر داده‌اند. البته باید در نظر گرفت که در کنار آن هشدارهایی درباره اینکه بخش خدمات نفتی هنوز ماه‌ها با بهبود کامل فاصله‌دارد هم در میان مواضع آنان به‌چشم می‌خورد.
 • زنگنه: پیگیری وضعیت نفتکش توقیف‌شده ایرانی در جریان است

  ایرنا: بیژن زنگنه، وزیر نفت روز دوشنبه در حاشیه جلسه با اعضای انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه این نفتکش حامل نفت ایران بوده است، ادامه داد: «پیگیری وضعیت آن در جریان است.» دولت اندونزی دیروز اعلام کرد گارد ساحلی این کشور یک نفتکش با پرچم جمهوری اسلامی ایران را در آب‌های سرزمینی اندونزی توقیف کرده است. وزیر نفت درباره حضور شرکت‌های خارجی در ایران نیز اظهار کرد: «همیشه از حضور شرکت‌های خارجی در صنعت نفت ایران استقبال کرده‌ایم.» زنگنه با اشاره به اینکه حضور خارجی‌ها در صنعت نفت ایران برای تقویت توانمندی و رفع نیاز است، گفت: «ظرفیت‌های ایرانی جزو ثروت‌های ملی کشور است.» او در ادامه افزود: «مهم‌تر از نفت، ظرفیت انسانی این صنعت است که با این ظرفیت در سخت‌ترین شرایط روی پای خود ایستادیم.»
 • جزئیات طرح اعطای سهمیه بنزین به خانوارهای بدون خودرو

  ایسنا: سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از دنبال کردن طرح اعطای سهمیه بنزین به خانوارهای بدون خودرو و تلاش برای ایجاد بازار خرید و فروش برای انتفاع خانواده‌های بدون خودرو خبر داد.
 • عراق به دنبال جبران نقض تعهداتش در پیمان اوپک پلاس

  ایسنا: عراق قصد دارد به منظور جبران نقض سهمیه اوپک‌پلاس در سال گذشته، تولیدش را در ماه‌های ژانویه و فوریه کاهش دهد. علی نزار، نایب رئیس شرکت دولتی سومو اعلام کرد این کشور در ماه‌های ژانویه و فوریه حدود ۶/ ۳ میلیون بشکه در روز نفت تولید خواهد کرد که پایین‌ترین سطح تولید از اوایل سال ۲۰۱۵ و در مقایسه با سطح تولید حدود ۸۵/ ۳ میلیون بشکه در روز در دسامبر خواهد بود. صادرات نفت عراق شامل صادرات منطقه کردستان عراق طی این مدت اندکی بیش از سه میلیون بشکه در روز خواهد بود. این رقم در ماه میلادی گذشته تقریبا ۳/ ۳ میلیون بشکه در روز بود.
 • توسعه صنعت پتروشیمی با استفاده از تولیدکنندگان داخلی

  شانا: بهزاد محمدی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در روز پایانی بیست‌وپنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در حاشیه بازدید از غرفه‌ها گفت: در بخش توسعه و طرح‌های پتروشیمی شرکت‌های متعددی فعال هستند و دستاوردهای خود را در زمینه‌های مختلف در این نمایشگاه ارائه کردند. مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به حضور موفق شرکت‌های دانش‌بنیان در این رویداد بزرگ نمایشگاهی ادامه داد: با توجه به ایجاد دفتر توسعه کسب‌وکارهای دانش‌بنیان در شرکت ملی صنایع پتروشیمی تلاش داریم با این شرکت‌ها ارتباط بیشتری برقرار کنیم و امیدواریم رشد و پیشرفت این شرکت‌ها در صنعت پتروشیمی اثربخش باشد.
 • بررسی تکنیکال قیمت گوشت گاو زنده

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر ۱۰۰ پوند گوشت گاو زنده، صعودی برآورد می‌شود. این کالا در چهار هفته گذشته از محدوده ۱۱۴ دلار به محدود ۱۱۶ دلار رسید و افزایش حدود ۷/ ۱ درصدی را تجربه کرد. نکته مهم در نمودار این کالا اصلاح قیمتی تا محدوده ۱۱۲ دلار بود که با عبور از این سطح امیدها به افزایش قیمت‌ها افزایش یافت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر