آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۰۸۴

 • استراتژی نفتی تاب‌آوری اقتصاد عربستان چیست؟

  دنیای‌اقتصاد: انتخاب بین سهم بازار و درآمد ناشی از افزایش قیمت که با کاهش تولید به دست می‌آید، همیشه برای کشورهای بزرگ نفتی مانند عربستان، روسیه و آمریکا یک چالش بوده است. تولیدکنندگان متکثر شیل در آمریکا منتظر رسیدن قیمت نفت به حد سر به سری می‌شوند تا تولید را از سر بگیرند؛ روسیه معمولا به قیمت زیر ۵۰ دلار بر بشکه هم قانع است و افزایش سهم بازار را تا آنجا که به قیمت ضربه نزند، به‌عنوان استراتژی خود در نظر می‌گیرد. عربستان در مقاطع گوناگون متفاوت عمل کرده و بسیاری اوقات از نفت به‌عنوان یک سلاح برای افزایش نفوذ بین‌المللی بهره برده و چند باری هم با جاری کردن سیل عرضه نفت به بازار جنگ قیمتی یا جنگ سهم بازار راه انداخته است.
 • سهم ۵ درصدی مازوت از تامین سوخت نیروگاه‌ها

  ایرنا: حسن منتظرتربتی در واکنش به گفته‌هایی مبنی بر اینکه افزایش غلظت مازوت در هوا به دلیل استفاده بعضی صنایع و نیروگاه‌ها و کم‌کاری شرکت ملی گاز در تحویل گاز به آنهاست، گفت: امسال موضوع کمبود تولید گاز مطرح نبوده، زیرا با توسعه فازهای جدید پارس جنوبی تولید روزانه گاز میانگین از ابتدای امسال تاکنون نسبت به زمان مشابه پارسال روزانه ۳۹ میلیون مترمکعب افزایش یافته است.
 • گلدمن ساکس منتظر برنت ۶۵ دلاری در تابستان

  شانا: بانک آمریکایی گلدمن ساکس اعلام کرد که کاهش تولید نفت عربستان و انتقال قدرت به دموکرات‌ها در ایالات متحده آمریکا سبب می‌شود قیمت نفت خام برنت تا تابستان ۲۰۲۱ به ۶۵ دلار برای هر بشکه برسد. به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، این بانک سرمایه‌گذاری وال‌استریت پیش از این پیش‌بینی کرده بود قیمت نفت تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۶۵ دلار می‌رسد. تحلیلگران گلدمن ساکس در یادداشتی اظهار کردند: انتقال قدرت به دموکرات‌ها در آمریکا و بیانیه اخیر عربستان مبنی بر کاهش تولید داوطلبانه و یکجانبه نفت این کشور، چشم‌انداز میان‌مدت بازارهای نفت را محدودتر کرده است. این بانک سرمایه‌گذاری هفته گذشته اعلام کرد که تعهد عربستان مبنی بر کاهش یک میلیون بشکه‌ای تولید فراتر از توافق اوپک پلاس، نشانه کاهش تقاضای نفت در پی قرنطینه‌های جدید اعمال‌شده برای مهار ویروس کروناست. قیمت نفت خام برنت روز دوشنبه یک دلار برای هر بشکه کاهش یافت و حدود ۵۵ دلار برای هر بشکه معامله شد. قیمت نفت ۲۰ درصد از ارزش خود را در سال ۲۰۲۰ از دست داد.
 • سرما، صادرات نفت قزاقستان را مختل کرد

  تسنیم: شرکت خط لوله ترانس نفت روسیه اعلام کرد انتقال نفت قزاقستان از طریق روسیه به دلیل قطعی برق به وجود آمده از هوای سرد مختل شده است. به گزارش اس‌اند پی گلوبال پلتس، ترانس نفت گزارش داد:«به خاطر یخبندان شدید در شمال قزاقستان، برق در ۲ منطقه قطع شده است. یکی از آنها یک ایستگاه پمپ نفت است که نفت قزاقستان را به شبکه ترانس نفت می‌فرستد. از ساعت ۵ صبح به وقت مسکو ( ۲ به وقت گرینویچ) ارسال نفت قزاقستان تا راه‌اندازی دوباره خطوط برق متوقف شده است.»
 • بررسی تکنیکال ورق گرم فولاد

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر تن ورق گرم فولاد در بازار آمریکا، صعودی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت این فلز اساسی با حدود ۲۸ درصد افزایش از محدوده ۸۴۰ دلار به محدوده ۱.۰۶۵ دلار رسید. به نظر می‌رسد قیمت ورق گرم فولاد به دنبال هدف قیمتی ۱.۲۳۰ دلار است که اگر از محدوده فعلی به سمت بالا گذر کند، دو منطقه مقاومتی ۱.۱۰۰ دلار و ۱.۱۶۲ دلار، می‌توانند مانع رسیدن به هدف قیمتی مذکور شوند. در صورتی که قیمت ورق گرم فولاد به هر دلیلی تغییر مسیر داد و کاهش قیمت را در پیش گرفت، علاوه بر محدوده‌های حمایتی هزار دلار، ۹۶۸ دلار و ۹۲۵ دلار، محدوده خط روند صعودی نیز می‌تواند مانع کاهش قیمت‌ها شود که به این محدوده‌ها حمایت می‌گوییم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر