آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۰۷۹

 • اعانه نفتی بن‌سلمان

  دنیای‌اقتصاد-سعید نادری: اوپک‌پلاس بار دیگر جهان را شگفت زده کرد و در میانه نارضایتی‌ها و اختلافات، دست به ابتکار عملی جدید زد تا به هر نحوی بتواند از تشدید و تعمیق اختلافات میان اعضای توافق و بروز جنگ نفتی دیگری جلوگیری کند. این بار اعضا با اعطای حق افزایش تولید به روسیه و قزاقستان موافقت کردند تا کرملین را در تقابلی مستقیم با خود قرار ندهند. اما عربستان سعودی در تصمیمی که بازار جهانی نفت را به‌شدت شوکه کرد، به‌صورت داوطلبانه و با دستور مستقیم شخص محمد بن‌سلمان کاهش تولیدی برابر با یک میلیون بشکه در روز را به‌عنوان استراتژی خود برای تقویت قیمت‌ها و تشویق سایر کشورها در نظر گرفت.
 • ایران بابت فروش نفت و گاز چقدر طلب دارد؟

  دنیای‌اقتصاد: ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه بخش‌های بانکی و انرژی نتوانسته از درآمدهای حاصل از فروش نفت و گازش به کشورهای مختلف از جمله کره‌جنوبی، عراق و... بهره ببرد و میلیاردها دلار پول بلوکه شده دارد که در انتظار رفع تحریم‌اند.
 • کل جایگاه‌های عرضه نفت‌گاز کشور فعال هستند

  شانا: سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به انتشار خبرهایی درباره تعطیلی بعضی از جایگاه‌های نفت‌گاز در ساعاتی از شب گفت: کل جایگاه‌های عرضه این فرآورده در کشور فعال هستند و هموطنان می‌توانند موارد احتمالی را به این شرکت گزارش کنند.
 • عراق در انتظار عادی شدن سطح صادرات گاز ایران

  ایسنا: عراق پس از دریافت معافیت ۹۰ روزه آمریکا برای واردات انرژی از ایران، همچنان منتظر دریافت میزان کافی گاز ایران برای تولید برق است. احمد موسی، سخنگوی وزارت برق عراق به خبرگزاری دولتی این کشور گفت: دلیل خاموشی در برخی از استان‌ها ادامه کاهش عرضه گاز ایران به نیروگاه‌ها است. طبق بیانیه دفتر مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، رضا اردکانیان، وزیر نیروی ایران که ۲۹ دسامبر به عراق سفر کرده بود، قول داده بود تامین گاز به سطح سابق برگردد.
 • مجوز لحظه آخری کاخ سفید برای برداشت نفت در آلاسکا

  شانا: ترامپ در روزهای پایانی حضورش در کاخ سفید مجوز اجرای فعالیت‌های نفتی در مناطق حفاظت‌شده آلاسکا را صادر کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز از انکرج آلاسکا، دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه (۱۵ دی‌ماه) اعلام کرد: طرح آغاز فعالیت‌های نفتی در بخش گسترده‌ای از مناطق حفاظت‌شده قلمرو قطب شمال آلاسکا نهایی شده است.
 • بررسی تکنیکال قیمت فلز قلع

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر تن فلز قلع در بازار لندن، صعودی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت این فلز با حدود ۱۱ درصد افزایش، از محدوده ۱۹ هزار دلار به محدوده ۲۱ هزار و ۱۸۰ دلار رسید. مهم‌ترین اتفاق در چند روز گذشته برخورد قیمت به محدوده مقاومتی ۲۰ هزار و ۵۰۰ دلار و عبور از آن به سمت بالا بود. با گذشتن قیمت از این محدوده می‌توان امید بسیار زیادی داشت که روند صعودی ادامه پیدا کند. به این ترتیب در چند هفته آتی احتمالا قیمت فلز قلع اهداف قیمتی بالاتری مثل ۲۴ هزار دلار را دنبال می‌کند. در این مسیر سطوح ۲۱ هزار و ۷۰۰ دلار، ۲۲ هزار و ۸۰۰ دلار و ۲۳ هزار و ۵۰۰ دلار به‌عنوان مقاومت می‌توانند مانع افزایش بیشتر قیمت شوند.
 • صادرات نفت عراق افزایش یافت

  ایسنا: عراق صادرات نفت خود را در دسامبر افزایش داد و احتمالا از سهمیه تولید اوپک‌‌پلاس فراتر رفته است. آمار نفت‌کش‌ها و بنادر که توسط بلومبرگ گردآوری شده است، نشان می‌دهد صادرات نفت از عراق که دومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک پس از عربستان‌سعودی است، در دسامبر ۴درصد افزایش یافت و به ۲۶/ ۳میلیون بشکه در روز رسید.
 • روسیه: امسال تقاضای نفت ۳ تا ۵ میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد

  تسنیم: معاون نخست‌وزیر روسیه پیش‌بینی کرد که نوسانات بازار نفت در سال ۲۰۲۱ کمتر خواهد بود و تقاضای نفت ۳ تا ۵ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری تاس، الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه، در مصاحبه با کانال تلویزیونی روسیا‌۲۴ پیش‌بینی کرد که نوسانات بازار نفت در سال ۲۰۲۱ کمتر خواهد بود. وی در ادامه تاکید کرد با این وجود، سطح تقاضا برای نفت به سطح قبل از بحران کرونا که ۶ تا ۷ میلیون بشکه در روز بیشتر از سطح سال ۲۰۲۰ بود، نخواهد رسید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر