آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۰۷۵

 • نفت پساترامپ در دو سناریو

  دنیای‌اقتصاد- سعید نادری: رفتن رئیس‌جمهور میلیونر آمریکا از کاخ سفید، آینده بخش نفتی را دچار تغییرات اساسی خواهد کرد تا اقتصاد آمریکا به سرعت سراغ انرژی‌های سبزتر و بهبود روابط با نهادهای بین‌المللی برود. البته همه بر این باور نیستند و سناریوی دومی هم از سوی رئیس موسسه نفت آمریکا مطرح می‌شود که به هوشیاری بایدن بر سر مقوله امنیت انرژی تاکید دارد و این امر را برای صنعت نفت نویدبخش می‌داند. روزنامه «فایننشال‌تایمز» سناریوهای نفتی انتقال قدرت از دولت حافظ منافع شرکت‌های نفتی به کابینه سبز بایدن را بررسی کرده است.
 • نقدی بر شورای‌عالی انرژی کشور

  فریدون اسعدی/ کارشناس اقتصاد انرژی
  بخش انرژی ایران به لحاظ ساختار و تصمیم‌گیری از وضعیت بسیار نامناسبی برخوردار است و دچار تعدد مراکز تصمیم‌گیری است. وزارتخانه‌های نفت، نیرو، صمت و سازمان انرژی اتمی متولی و عهده‌دار مسوولیت‌ها و وظایف انرژی در کشور هستند و تعدد نهادهای تصمیم‌گیر در بخش انرژی هزینه‌های بسیار زیادی را به کشور تحمیل کرده است. برجسته‌ترین هزینه‌ای که این ساختار به کشور تحمیل کرده نبود استراتژی و برنامه‌ای جامع در کشور به منظور دسترسی به انرژی پایدار و مطمئن در بخش‌های مختلف است و در چنین رویکردی است که در برخی مناطق کشور انواع انرژی‌ها در اختیار بخش‌ها قرار دارد و این شیوه تصمیم‌سازی گویای این واقعیت است که اصل اقتصادی در چنین رویه‌ای نادیده گرفته شده است.
 • آژیر قرمز مصرف گاز خانگی

  ایسنا: سخنگوی شرکت ملی گاز گفت: در حال حاضر میزان مصرف بخش خانگی و تجاری به ۵۸۱ میلیون متر‌مکعب رسیده که نسبت به سال گذشته حدود ۲۰ درصد افزایش داشته است.
 • آذربایجان به بلاروس نفت می‌فروشد

  شانا: شرکت نفت دولتی آذربایجان (سوکار) از برنامه خود برای صادرات نفت به بلاروس خبرداد. به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری ریانووستی (RIA) روسیه، شرکت دولتی نفت آذربایجان (سوکار) روز پنج‌شنبه (‌۱۱‌دی‌ماه) اعلام کرد که با شرکت نفت بلاروس قراردادی طولانی‌مدت برای عرضه نفت به این کشور امضا کرده است. بلاروس پیش از این و اردیبهشت‌ماه امسال اعلام کرده بود که نفت آمریکا را از طریق لهستان وارد کرده است. بلاروس، متحد نزدیک روسیه، اوایل سال ۲۰۲۰ بر سر قیمت نفت روسیه با این کشور دچار اختلاف شده بود. روسیه و بلاروس هنوز درباره عرضه نفت روسیه در سال آینده به توافق نرسیده‌اند. این دو کشور همچنین نتوانسته‌اند درباره جبران خسارت آلودگی نفت موجود در خط لوله دروژبا (صادرکننده نفت خام روسیه) در سال ۲۰۲۰ به توافق برسند. روسیه و بلاروس همچنین چهارم دی‌ماه اعلام کردند که با کاهش تنش بین این دو کشور، توافق‌نامه‌ای را درباره قیمت گاز در سال ۲۰۲۱ امضا کرده‌اند.
 • صادرات نفت ونزوئلا در پایین‌ترین سطح ۷ دهه اخیر

  ایسنا: صادرات نفت ونزوئلا در ماه دسامبر تحت‌تاثیر تحریم‌های آمریکا که باعث سرگردانی محموله‌های این کشور در آسیا شد، کاهش پیدا کرد. فروش نفت که منبع اصلی درآمد ونزوئلا است، در ماه دسامبر به ۲۳۱ هزار و ۶۱۳ بشکه رسید که حدود نصف میزان صادرات نوامبر بود.
 • بیشترین رشد فصلی شمار دکل‌های نفت و گاز آمریکا از ۲۰۱۷

  شانا: شرکت خدمات حفاری بیکرهیوز اعلام کرد که شمار دکل‌های نفت و گاز آمریکا شاهد بیشترین رقم افزایش سه‌ ماهه از سه‌ ماه دوم سال ۲۰۱۷ بوده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت‌های انرژی ایالات‌متحده شمار دکل‌های نفت و گاز آمریکا را برای ششمین هفته پیاپی افزایش دادند و بیشترین افزایش شمار دکل‌ها در دوره‌ای سه‌ ماهه را از سه‌ ماه دوم سال ۲۰۱۷ تجربه کردند، زیرا تولیدکنندگان نفت شیل با حفظ قیمت نفت حدود ۴۵ دلاری فعالیت‌های حفاری را ازسر گرفتند. بیکرهیوز در گزارش خود آورده است که با افزایش سه دستگاه، مجموع دکل‌های حفاری آمریکا در هفته منتهی به ۳۰ دسامبر چهارشنبه (دهم دی‌ماه) به ۳۵۱ دستگاه رسید.
 • بررسی تکنیکال قیمت شکر

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر تن شکر، صعودی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت هر تن شکر خام با حدود ۵ درصد افزایش از محدوده ۴۰۰ دلار به محدوده ۴۲۰ دلار رسید. البته در این مدت این کالا تا محدوده ۳۸۹ دلار نیز اصلاح داشت و با برخورد به خط روند صعودی و واکنش به آن دوباره به مدار صعودی بازگشت. در حال حاضر شکر در محدوده‌های سقف قبلی قرار دارد و در صورت عبور از این محدوده به سمت بالا می‌تواند در هفته‌های آینده اهداف قیمتی بالاتری مثل محدوده ۵۰۰ دلار را لمس کند که سه محدوده مهم ممکن است مانع رسیدن به این هدف قیمتی شوند که به آنها مقاومت می‌گوییم. سطوح ۴۴۰ دلار، ۴۵۵ دلار و ۴۷۵ دلار را می‌توان به‌عنوان محدوده‌های مهم مقاومتی قیمت شکر خام در چند هفته آینده در نظر داشت. اگر چه سناریوی افزایش قیمت برای شکر محتمل‌تر از سناریوی کاهش قیمت است اما ممکن است شکر با برخورد به سقف قبلی با فشار عرضه مواجه و وارد فاز اصلاحی یا حتی ریزش قیمت‌ها شود. اگر کاهش قیمت‌ها منجر به شکسته شدن خط روند صعودی میان‌مدت شود، سطوح قیمتی ۴۰۰ دلار، ۳۸۰ دلار و ۳۶۰ دلار می‌توانند مانع ریزش بیشتر قیمت‌ها شوند.
 • تولید سالانه نفت روسیه در کف ۹ ساله

  ایسنا: تولید نفت خام و میعانات روسیه در سال ۲۰۲۰ به دلیل مشارکت این کشور در پیمان کاهش تولید اوپک‌پلاس، به پایین‌ترین میزان در ۹ سال اخیر رسید. اوپک و متحدانش از ماه مه با هدف مقابله با اشباع عرضه و جبران افت شدید تقاضا پس از شیوع ویروس کرونا و قرنطینه‌های جهانی، محدودیت عرضه کم سابقه‌ای را به اجرا گذاشته و تولیدشان را جمعا ۷/ ۹ میلیون بشکه در روز کاهش دادند. بزرگ‌ترین سهم در این کاهش تولید را روسیه و عربستان سعودی بر عهده گرفتند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر