آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۲ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۰۵۲

 • انقلاب هیدروژنی با سوخت فسیلی

  دنیای‌اقتصاد: دیگر عجیب نیست که بشنویم یک شرکت بزرگ نفتی در یک طرح تولید سوخت هیدروژن که می‌تواند پاک باشد، سرمایه‌گذاری کرده است. از اکوئینور نروژ گرفته تا رویال داچ شل و پتروچاینا چنین پروژه‌هایی را علام کرده‌اند. حتی عربستان به‌عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان قصد دارد در شهر جدید نئوم که برای جمعیت یک میلیون نفر در حال ساخت است و تکنولوژی پیشرفته‌ای در آن به کار می‌رود، از هیدروژن برای تولید برق استفاده کند.
 • آسیایی‌ها چشم به‌راه نفت ایران و ونزوئلا

  دنیای اقتصاد: بزرگ‌ترین واردکنندگان نفت آسیا در حال آزمایش شانس خود به این امید هستند که دولت جدید ایالات متحده، زمینه را برای از سرگیری صادرات نفت خام ایران و ونزوئلا فراهم کند. امیدواری که می‌توان نمود آن را در سخنان وزیر نفت هند مشاهده کرد تا نفت ایران و ونزوئلا زودتر به بازار جهانی بازگردد و این کشورها برای تامین خوراک پالایشگاه‌های خود گریدهای نفتی این دو کشور را خریداری کنند. آسیایی‌ها امیدوارند که دولت بایدن بتواند به سرعت با ایران به توافق برسد و فشار بر ونزوئلا را کاهش دهد.
 • روسیه نورد استریم-۲ را پیش می‌برد

  شانا: داده‌های موسسه ردیابی کشتی‌های رفنیتیو ایکون نشان می‌دهد شناور لوله‌گذاری «آکادمیک چرسکی» روسیه روز شنبه در نزدیکی محل ساخت خط لوله گاز نورد استریم-۲ در دریای بالتیک توقف کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز از مسکو، کنسرسیوم تحت هدایت شرکت گازپروم روسیه که ساخت این خط لوله هزار و ۲۳۰ کیلومتری را به‌عهده دارد، ماه گذشته اعلام کرده بود پس از تعلیق یکساله عملیات در پی تحریم‌ شرکت‌های درگیر در ساخت‌وساز این پروژه توسط ایالات متحده، فعالیت این پروژه را از سر می‌گیرد. سفیر ایالات متحده آمریکا در برلین از دولت آلمان و اتحادیه اروپا خواست فعالیت ساخت‌وساز این خط لوله را برای ارسال سیگنالی به مسکو متوقف کنند. در همین حال داده‌های ایکون نیز نشان می‌دهد کشتی لوله‌گذاری روسیه در شمال لهستان و آلمان توقف کرده است. شرکت آلسیز دسامبر گذشته به دنبال تهدید تحریم‌های واشنگتن، لوله‌گذاری را به حالت تعلیق درآورد. یک مقام دریایی در شهر استرالسوند آلمان به شرکت‌های حمل‌ونقل اعلام کرد که از پنجم تا ۳۱ دسامبر در منطقه‌ای از دریای بالتیک که پروژه نورد استریم-۲ از آنجا عبور می‌کند، فعالیت‌های لوله‌گذاری انجام می‌شود. این مقام گفت که زمان پایان کار یا نحوه قرار دادن دیگر بخش‌های باقیمانده این خط لوله مشخص نشده است و افزود: در آینده نام کشتی لوله‌گذار را عنوان می‌کند. او از اظهارنظر بیشتر در این باره خودداری کرد.
 • بدعت نفتی عمان با هدف استقراض بیشتر

  ایسنا: عمان با هدف استفاده از بزرگ‌ترین بلوک نفتی خود برای استقراض، شرکت انرژی دولتی جدیدی تاسیس کرد. یک نشریه دولتی روز یکشنبه اعلام کرد این شرکت که شرکت توسعه انرژی عمان نام دارد در شرکت توسعه نفت عمان سهامدار خواهد بود و در بلوک۶ هم ذی‌نفع است. شرکت توسعه انرژی عمان فعالیت‌های اکتشاف و تولید هیدروکربن را انجام خواهد داد و به هر روشی می‌تواند پول استقراض کند.
 • تلاش مسکو و پکن برای جاسوسی از اسناد محرمانه نفتی نروژ

  شانا: سرویس ضد اطلاعات نروژ (PST) اعلام کرد که روسیه، چین و دیگر کشورها از سیستم جاسوسی خود برای دستیابی به اسرار صنعت نفت نروژ و برنامه‌های دولت این کشور در زمینه کاهش یا افزایش تولید استفاده می‌کنند. به گزارش خبرگزاری رویترز از اسلو، سرویس ضداطلاعات نروژ نسبت به تلاش‌های احتمالی برای استخدام منابع انسانی یا هک کامپیوترها - مانند حمله بزرگ سایبری ۶ سال پیش - هشدار داد و تصریح کرد انرژی‌های تجدیدپذیر می‌توانند به کانون توجه جاسوسان خارجی تبدیل شوند. این سازمان پیش‌بینی می‌کند که استفاده از ابزارهای اقتصادی و عملیات شبکه در ۱۸ ماه آینده افزایش یابد. این هشدار کمتر از چهار ماه پس از اخراج دیپلمات روس توسط نروژ به ظن جاسوسی و بازداشت منبع خبری وی که یک شهروند نروژی بود اعلام شد. شرکت مشاوره مدیریت ریسک و تضمین کیفیت دی‌ان‌وی گفته است که مظنون نروژی در واحد نفت و گاز این شرکت کار می‌کند و متخصص چاپ سه‌بعدی و فناوری مواد است. سرویس ضداطلاعات نروژ اعلام کرد: جاسوسان به‌دنبال دسترسی به اطلاعات فناوری نفت و گاز با هدف مصارف نظامی و غیرنظامی، اسرار تجاری و هرگونه جزئیات برنامه‌های بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت غرب اروپا در زمینه مجوزهای اکتشافی جدید یا برنامه‌ریزی برای تولید نفت هستند.
 • بررسی تکنیکال قیمت گاز طبیعی

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت گاز طبیعی، صعودی و در حال اصلاح برآورد می‌شود. در ۲۵ روز کاری گذشته قیمت هر بی‌تی‌یو گاز طبیعی با حدود ۲۳ درصد کاهش از محدوده قیمتی ۳ دلار و ۳۵ سنت به محدوده قیمتی ۲ دلار و ۵۵ سنت رسید. این اصلاح می‌تواند تا محدوده ۲ دلار و ۳۰ سنت نیز ادامه پیدا کند اما اگر این سطح و بعد از آن محدوده خط روند صعودی میان‌مدت به سمت پایین شکسته شو‌د، دیگر نمی‌توان کاهش قیمت گاز طبیعی را در قالب اصلاح توجیه کرد و می‌توان انتظار داشت ریزش قیمت تا مناطق یک دلار و ۶۵ سنت تا یک دلار و ۵۰ سنت ادامه پیدا کند. احتمال اتفاق افتادن سناریوی ریزش قیمت‌ها از سناریوهای دیگر کمتر است. در این مسیر سطوح ۲ دلار و ۱۰ سنت و یک دلار و ۸۰ سنت به‌عنوان محدوده‌های حمایتی بسیار پر‌قدرت می‌توانند نقش ایفا کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر