آرشیو روزنامه شماره ۵۰۴۹ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۰۴۹

 • خوش‌بینی نفتی در بودجه ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد- سعید نادری: لایحه اولین بودجه قرن پانزدهم از سوی دولت حسن روحانی به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد. در چهارشنبه داغی که گذشت مشخص شد مبنای درآمد‌های نفتی بودجه ایران در سال ۱۴۰۰، با نفت ۴۰ دلاری و فروش روزانه ۳/ ۲ میلیون بشکه شامل صادرات و پیش‌فروش داخلی آن در نظر گرفته شده است که نشان از خوش‌بینی‌های جدی دولت برای رفع مشکلات فروش نفت دارد. خوش‌بینی‌ای که در بخش تعیین قیمت با کمی احتیاط هم همراه بوده، اما کماکان قیمت پیش‌بینی شده برای نفت در سال آتی را بالاتر از برخی همسایگان در نظر گرفته است.
 • فقدان روح جمعی در اوپک

  دنیای اقتصاد: انتظارات از اینکه اعضای اوپک به یک توافق برای تمدید سطح تولید فعلی نفت و نه افزایش آن برسند، زیاد است. اما اگر چنین کاری نکنند یک سقوط قیمتی بزرگ در انتظارشان خواهد بود.
 • احتمال ازسرگیری واردات نفت ایران از سوی هند

  ایسنا: وزیر نفت هند اعلام کرد کشورش خواهان متنوع کردن واردات نفت خود از جمله ازسرگیری واردات از ایران و ونزوئلا پس از روی کار آمدن جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکاست. هند پیش از وضع تحریم‌های یکجانبه توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا علیه صادرات نفت ایران و ونزوئلا، مشتری نفت این دو کشور عضو اوپک بود.
 • اختصاص ۵/ ۱ هزار میلیارد تومان برای گازرسانی روستایی

  ایسنا: در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، مبلغ ‌۵/ ۱هزار میلیارد تومان اعتبار برای گازرسانی روستایی و پایان طرح‌های نیمه‌تمام گازرسانی پیش‌بینی‌ شده است. بر اساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ که دیروز منتشر شد، وزارت نفت مکلف است تا از محل سهم ۵/ ۱۴درصدی شرکت ملی نفت، تا ۵/ ۱هزار میلیارد تومان به اجرای طرح‌های گازرسانی اختصاص دهد.
 • تقاضای سالانه برای محصولات پتروشیمی رشد ۴ درصدی دارد

  شانا: رئیس‌جمهوری روسیه انتظار دارد رشد تقاضای جهانی برای محصولات پتروشیمی به‌طور تقریبی سالانه چهار درصد باشد. به گزارش خبرگزاری تاس، ولادیمیر پوتین، روز سه‌شنبه (۱۱ آذرماه) در نشست توسعه صنعت پتروشیمی اعلام کرد که تقاضای جهانی برای محصولات پتروشیمی سالانه حدود چهار درصد رشد می‌کند، در حالی که رشد سالانه تقاضای جهانی برای نفت تنها یک درصد است. وی افزود: این مساله بسیار امیدوارکننده است.
 • بررسی تکنیکال ذرت (بازار آمریکا)

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر ۱۰۰ بوشل (هر بوشل تقریبا معادل ۴/ ۲۵ کیلو گرم) ذرت در بازار آمریکا، صعودی ولی بسیار متزلزل برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت این کالا با حدود ۴ درصد افزایش از محدوده ۳۹۷ دلار به محدوده قیمتی ۴۱۴ دلار رسید. مهم‌ترین اتفاق طی چند روز گذشته، عبور از محدوده ۴۰۰ دلار و تثبیت قیمت در بالای این سطح بود. با توجه به ضعیف بودن خط روند صعودی، احتمال رخداد سناریوی اصلاح قیمت بسیار محتمل است.
 • شرکت ملی پخش: سهمیه بنزین معلولان قطع نشده است

  تسنیم: مقرر شده است سهمیه لیتری بر روی کارت هوشمندسوخت خودروی معلولان، معادل سهمیه شخصی (تک سوز ۶۰ لیتر و دوگانه سوز ۳۰ لیتر) منظور شده و مابه‌التفاوت سهمیه مزبور که همان۴۰ لیتر است نیز به‌صورت اعتباری تخصیص یابد. پنجم آذرماه امسال، علی همت محمودنژاد، مدیر عامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران گفت: در آستانه ۱۲ آذر روز جهانی معلولان سهمیه بنزین معلولان قطع شده است. شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در واکنش به این مصاحبه توضیحاتی را به خبرگزاری تسنیم ارسال کرد که متن این توضیحات بدین شرح است:
 • خسارت شدید گازپروم روسیه در سال ۲۰۲۰

  تسنیم: فروش خالص گاز شرکت گازپروم روسیه در ۹ ماه اول ۲۰۲۰، یک سوم نسبت به سال گذشته کاهش یافته و سود خالص آن تا ۲۱۸ میلیارد روبل (۹/ ۲ میلیارد دلار) پایین آمده است. به گزارش راشاتودی، سوددهی خالص شرکت بزرگ انرژی گازپروم روسیه در ۹ ماه اول سال ۲۰۲۰ کاهش چشمگیری داشته و تا ۲۱۸ میلیارد روبل (۹/ ۲ میلیارد دلار) کاهش یافته است. این رقم در سال گذشته برابر با ۱/ ۱ تریلیون روبل (۵/ ۱۴ میلیارد دلار) بود. این شرکت دلیل ضرر و زیان خود را کاهش متوسط قیمت انرژی و پایین آمدن صادرات گاز اعلام کرد. صادرات گاز این شرکت به اروپا و سایر کشورها ۴۰ درصد کاهش یافته است. علاوه بر کاهش فروش، پایین آمدن ارزش روبل روسیه هم دلیل ضرر و زیان شرکت گازپروم بوده است. این شرکت بزرگ انرژی اعلام کرد نرخ تبادل ارز تاثیر عمده‌ای بر نتایج مالی آن داشته است. ضرر و زیان مربوط به کاهش ارزش روبل برای این شرکت برابر با ۷۵۰ میلیون روبل طی ژانویه تا سپتامبر سال جاری میلادی بوده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر