آرشیو روزنامه شماره ۵۰۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۰۰۸

 • غول‌های نفتی در مسیر انقراض

  دنیای اقتصاد- سارا مالکی: ۶۶ میلیون سال پیش یک سیارک به زمین برخورد کرد و نسل دایناسورها را منقرض کرد؛ این اتفاقی است که با شیوع کرونا ممکن است برای غول‌های نفتی که خود را با شرایط جدید تطبیق نمی‌دهند، رخ دهد. حتی قبل از آنکه بحران ویروسی دنیا را فراگیرد، پیش‌بینی‌ها از کوتاه‌تر شدن عمر سوخت‌های فسیلی از جمله نفت حکایت داشت؛ اما کووید-۱۹ مانند یک کاتالیزور شتاب بیشتری به این روند داده و حالا پرتگاهی را در چشم‌انداز شرکت‌های بزرگ نفتی قرار داده است که در صورت مقاومت در برابر تغییرات، می‌تواند باعث از میان رفتن‌شان شود. جولیان لی، تحلیلگر بلومبرگ با هشدار به این غول‌ها در گزارشی به این موضوع پرداخته است. شوک کرونا توجه همگان را بیش از پیش به محافظت از محیط زیست و طبیعت جلب کرده و آینده‌نگری جهانی را منجر شده است. از این رو می‌بینیم ارزش سهام شرکت تسلا که خودروهای برقی تولید می‌کند به‌صورت جهشی بالا می‌رود؛ اما اکسون موبیل که بزرگ‌ترین شرکت نفتی دنیا از نظر ارزش بازار بود، جای خود را به این دلیل که نگاهی سبز به آینده نداشته، به رقیب سنتی‌اش یعنی شورون می‌دهد. به همین دلیل ارزش سهام اکسون‌موبیل در حال حاضر حدود نیمی از میزان آن در ابتدای سال جاری میلادی است. اما این اتفاق یعنی روند کاهشی ارزش دارایی‌های نفتی فقط برای اکسون اتفاق نیفتاده؛ در واقع خود شورون هم نزدیک به ۴۰ درصد ارزشش را در بازار آتی از دست داده است. در اروپا وضع اندکی بهتر است؛ چراکه شرکت‌هایی مانند شل برنامه‌های گسترده‌ای برای تغییر خود از شرکت‌های نفتی به شرکت‌های انرژی ترتیب داده‌اند. شل برای دوام آوردن در بازار آینده، گفته می‌خواهد میزان انتشار کربن در این شرکت را تا سال ۲۰۵۰ به صفر برساند که البته با تردید برخی منتقدان رو‌به‌رو شد. در صنعتی که غول‌هایش یک‌به‌یک در حال ثبت خسارت‌های هنگفت هستند و از میزان سرمایه‌گذاری‌هایشان به ناچار کاسته‌اند، آینده چندان روشنی حتی پس از بازگشت تقاضای نفت به میزان پیش از کرونا مشاهده نمی‌شود.
 • رشد سرمایه‌گذاری گازی در خاورمیانه

  ایسنا: شرکت سرمایه‌گذاری نفت عرب (Apicorp) پیش‌بینی کرد سرمایه‌گذاری در گاز طبیعی در سراسر خاورمیانه و شمال آفریقا با وجود شیوع ویروس کرونا و افت تقاضا برای این سوخت، رشد خواهد کرد. شرکت Apicorp پیش‌بینی کرد پروژه‌های گاز برنامه‌ریزی شده یا در دست ساخت در این منطقه نیازمند حدود ۲۱۱ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در فاصله سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴ هستند.
 • بایدن با تعرفه فلزات چه خواهد کرد؟

  دنیای‌اقتصاد: ماده ۲۳۲ تعرفه‌گذاری بر واردات فولاد و آلومینیوم که در دولت ترامپ اجرا شده، می‌تواند با تغییر دولت و پیروزی نامزد حزب دموکرات یعنی جو بایدن در انتخابات ۱۳‌آبان امسال مورد اصلاح قرار گیرد یا به کلی لغو شود. با این حال، کارشناسان تجارت می‌گویند هر‌گونه تغییری در برنامه‌های فعلی تجارت آمریکا ناگهانی نخواهد بود.
 • بررسی تکنیکال بنزین

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر گالن بنزین در بازار آمریکا، صعودی اما بسیار متزلزل برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت این کالای اساسی با حدود ۶ درصد افزایش از قیمت یک دلار و ۱۱ سنت به قیمت یک دلار و ۱۸ سنت رسید. شکسته شدن محدوده خط روند صعودی در حدود ۳۰ روز کاری قبل به سمت پایین حرکت صعودی این فرآورده را دچار اخلال کرد. بنزین در کوتاه‌مدت و از حدود ۲۰ روز کاری قبل در یک روند صعودی بسیار ملایم قرار گرفته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر