آرشیو روزنامه شماره ۴۹۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۴۹۸۹

 • حمله مس به رکوردها با سوخت ترامپ و بایدن

  دنیای اقتصاد - سعید نادری: فلز سرخ در ماه عسل خود به سر می‌برد و رکوردهای قیمتی را یک به یک جا به جا می‌کند. اما این تمام ماجرا نیست، شواهد و واقعیت‌های موجود نشان می‌دهند که از رشد اقتصادی چین گرفته تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همگی در حال ارسال سینگال‌های قدرتمند افزایشی به بازار مس هستند. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که یک مبارزه تمام‌عیار بین دونالد ترامپ و جو بایدن از حزب دموکرات است، بنا به باور کارشناسان در صورت برد هر کدام از دو طرف، مس را با افزایش قیمت رو به رو خواهد کرد. چراکه از یکسو، ترامپ قصد دارد روی سرمایه‌گذاری در بخش زیرساخت به‌عنوان محرک بازار مس تمرکز بیشتری در دور دوم ریاست جمهوری‌اش کند. از طرف دیگر بایدن وعده داده در انرژی سبز که به مصرف بیشتر مس می‌انجامد، سرمایه‌گذاری کند.
 • صرفه‏‌جویی روزانه ۱۵ میلیون لیتر بنزین از محل خودروهای عمومی

  دنیای اقتصاد: راهکار صرفه‌جویی روزانه ۱۵ میلیون لیتر بنزین، دیروز در نشستی خبری مطرح شد. در این نشست خبری که با حضور محمد رضایی، سرپرست پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و مدیر طرح CNG این شرکت برگزار شد، به این نکته تاکید شد که «با تبدیل یک میلیون و ۴۶۰ هزار خودروی عمومی به سی‌ان‌جی، ‌۱۵ میلیون لیتر در روز در مصرف سی‌ان‌جی صرفه‌جویی می‌شود.»
 • لیبی و اوپک‌پلاس نفت را خنثی کردند

  بهای نفت در آخرین روز هفته (جمعه) تغییرات اندکی را تجربه کرد، به‌طوری که نفت وست‌تگزاس اینترمدییت ۱۴‌سنت افزایش یافت و شاخص برنت ۱۵‌سنت کاهش پیدا کرد. به این ترتیب، هر دوی این شاخص‌ها در سطوح بالایی نسبت به ابتدای هفته قرار گرفتند و نفت‌خام آمریکا و برنت به ترتیب در کانال‌های ۴۱ و ۴۳‌دلاری بسته شدند. در معاملات این روز، نفت از خبرها مبنی بر تصمیم لیبی برای بازگشت یک‌ماهه به تولید اثر منفی گرفت. فرمانده شبه‌نظامیان در شرق این کشور به‌نام خلیفه حفتر اعلام کرده انسداد صادرات نفت لیبی که به ۱۰۰ هزار بشکه در روز رسیده، برای یک ماه برداشته می‌شود. پیش از این، لیبی ۲/ ۱ میلیون بشکه در روز نفت می‌فروخت. این در حالی است که سیگنال‌های مثبتی از جلسه اوپک‌پلاس که پنج‌شنبه برگزار شد، بیرون آمد. در این جلسه با وجود اینکه تصمیمی برای کاهش مضاعف تولید گرفته نشد (و انتظار هم این نبود)، عربستان جدیت بیشتری در مقابل کشورهایی که از سهمیه تولید تخطی می‌کنند از جمله متحد نزدیکش امارات، نشان داد. عبدالعزیز بن‌سلمان، وزیر انرژی عربستان همچنین گفته اوپک‌‌پلاس ممکن است اگر وضعیت بازار و میزان تقاضا بدتر شود، در اکتبر جلسه‌ای فوق‌العاده برگزار کند.
 • رشد یک‌درصدی بنزین در آمریکا

  بنزین جمعه در بورس آتی نایمکس آمریکا ۲۲/ ۱ سنت معادل یک درصد بالا رفت و به قیمت ۲۳۶/ ۱ دلار در هر گالن رسید. گازطبیعی نیز در این بازار با اندکی رشد با قیمت ۰۵/ ۲ دلار در هر یک میلیون بی‌تی‌یو معامله شد. افزایش قیمت این دو حامل انرژی را می‌توان به بسته‌شدن تاسیسات پالایشی در خلیج‌مکزیک در پی توفان سالی مرتبط دانست. علاوه بر این، افزایش بهای نفت در روزهای اخیر نیز مزید بر علت بوده است. با این حال در این روز نفت گرمایشی، گازوئیل و نفت‌سفید اندکی کاهش‌قیمت را تجربه کردند. گفته می‌شود تاسیسات پالایشی در حال بازگشت به‌کار هستند اما کارشناسان هواشناسی سومین توفان یک ماه اخیر را برای هفته‌جاری پیش‌بینی کرده‌اند که ممکن است مجددا به بسته‌شدن تاسیسات خلیج‌مکزیک آمریکا منجر شود.
 • پیشروی قیمتی فلز سرخ

  مس در بورس فلزات لندن در معاملات جمعه به اوج ۶ هزار و ۸۷۴ دلار رسید که رکورد جدید بیش از دو ساله به‌حساب می‌آید و در پایان روز با قیمت ۶‌هزار و ۵/ ۸۵۲ دلار در هر تن بسته شد. این در حالی بود که مس در این روز کمتر از یک درصد رشد کرد و رکوردشکنی‌اش را با پشتوانه افزایش قیمت روزهای گذشته ثبت کرد. جمعه فلزات اساسی به غیر از نیکل رشدی یکپارچه را تجربه کردند. گفته می‌شود تضعیف دلار و خرید قوی موسسات با امید به اینکه محرک‌های مالی چین تقاضا را در بزرگ‌ترین مصرف‌کننده جهان تقویت کند، به افزایش بهای مس کمک کرده است. همزمان روی بهترین عملکرد روزانه را با ۳۶/ ۱ درصد رشد رقم زد و به قیمت ۲۵/ ۲۵۴۷ دلار در هر تن رسید. آلومینیوم، سرب و قلع نیز رشدی کمتر از یک‌درصد را تجربه کردند. با این حال، نیکل روز بدی را پشت‌سر گذاشت و ۵/ ۲۵۷ دلار معادل ۷/ ۱ درصد در هر تن کاهش یافت و به ۱۴ هزار و ۸۵۰ دلار بر تن رسید.
 • جهش ۶ درصدی سنگ‌آهن عیار پایین

  سنگ‌آهن در هر سه عیار اصلی جمعه در بازار فیزیکی شمال چین با رشد قیمت رو‌به‌رو شد اما عیار ۵۸‌درصد آن افزایش ۴۵/ ۶ دلاری در هر تن معادل ۱/ ۶ درصد را تجربه کرد و به ۳/ ۱۱۲ دلار بر تن افزایش یافت. عیار شاخص آن (۶۲ درصد) نیز ۱۵/ ۳ دلار معادل ۶/ ۲ درصد بالا رفت و به قیمت ۴۵/ ۱۲۵ دلار ارتقا یافت. سنگ‌آهن در اواسط هفته با کاهش شدید قیمت مواجه شد اما جمعه به دلیل خبرهایی مبنی بر کاهش رشد موجودی بنادر چین، بازگشت قیمتی را به خود دید. با این حال، ترافیک بارگیری محموله‌ها نیز کمتر شده و به‌نوعی در حال خنثی کردن این خبر مثبت است. بهای آتی سنگ‌آهن در بورس دالیان و سنگاپور نیز رشد کرد.
 • بررسی تکنیکال قیمت اتانول

  سمانه عاملی/ تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر گالن اتانول در بازار آمریکا، صعودی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت اتانول با حدود ۳ درصد افزایش از محدوده یک دلار و ۱۷ سنت به محدوده قیمتی یک دلار و ۳۵ سنت رسید.
 • سهم ۲۵ درصدی ایران از اکتشاف نفت و گاز جهان

  ایسنا: مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران گفت: ایران در سال ۲۰۱۹ در مجموع ۹۷/ ۴ میلیارد بشکه نفت قابل استحصال کشف کرده که این عدد معادل ۲۵ درصد اکتشافات نفت و گاز جهان در سال ۲۰۱۹ است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر