آرشیو روزنامه شماره ۴۹۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۴۹۶۱

 • افزایش بدبینی در پیش‌بینی‌های نفتی

  دنیای اقتصاد: نهادهای معتبر حوزه انرژی در گزارش جدید خود از بازار نفت برآورد‌شان را برای بازیابی تقاضا پایین آوردند. آژانس بین‌المللی انرژی، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و اداره اطلاعات انرژی آمریکا بر این باورند که تقاضای نفت تا پایان سال آینده میلادی با وجود بهبود، در سطحی پایین‌تر از انتهای سال ۲۰۱۹ یعنی پیش از همه‌گیری کرونا و اتفاقات پس از آن باقی خواهد ماند. در این میان، اوپک بدبینانه‌ترین تخمین‌ها را از آینده طلای سیاه نسبت به دو نهاد دیگر دارد. این سازمان در گزارش آگوست برآورد خود از سطح تقاضا در تمام فصول آینده تا آخر ۲۰۲۱ را به غیر فصل اول سال آتی کاهش داده و معتقد است میزان کاهش تقاضا در سال جاری یک میلیون بشکه بیش از آن چیزی است که آژانس تخمین می‌زند.
 • تنش‌های آمریکا و چین نفت را نزولی کرد

  بهای شاخص‌های نفتی معاملات آتی روز جمعه را با ثبت کاهش به پایان رساندند، کاهشی که برای نفت برنت دریای شمال ۱۶ سنت در هر بشکه بود و برای نفت وست‌تگزاس اینترمدییت نیز کاهشی ۲۳سنتی در هر بشکه ثبت شد. قیمت شاخص‌های نفتی سبک عربستان و سنگین ایران که مربوط به بازار فیزیکی هستند هم هر دو با نزول قیمت روبه‌رو شدند که این نزول برای نفت سنگین ایران برابر با کاهش ۳۱/ ۱ درصدی قیمت هر بشکه نفت خام سنگین ایران می‌شد. مهم‌ترین نگرانی درباره وضعیت بازار نفت چشم‌انداز تقاضا در ماه‌های آینده است، به همین دلیل شیوع بیشتر و ابتلای موارد جدید ویروس کرونا در کنار وضعیت تنش‌آمیز اقتصادی میان چین و آمریکا تاثیرات کاهشی بر بازار گذاشتند. شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز نیز اعلام کرد که برای پانزدهمین هفته متوالی تعداد دکل‌های حفاری نفت و گاز در آمریکا با کاهش مواجه شده است. آمارها نشانگر افزایش مصرف نفت خام و کاهش موجودی‌های نفتی آمریکا بوده است که بسیاری از تحلیلگران معتقدند اگر چنین روندی ادامه یابد، می‌تواند بسیار برای قیمت نفت سودبخش و امیدوارکننده باشد.
 • رشد ۸درصدی بهای گاز طبیعی

  آگوست درخشان گاز طبیعی کماکان ادامه دارد و روز جمعه برای بار دیگر قیمت این حامل انرژی در بازار نایمکس آمریکا با افزایشی ۱۷ سنتی به ۲ دلار و ۳۶ سنت رسید که نشانگر رشد ۹۷/ ۷ درصدی قیمت آن بود. حالا قیمت طبیعی با افزایش موج گرما و رشد تقاضا مصرف در غرب آمریکا به اوج قیمتی ۲۰۲۰ رسیده است. از ۵ دسامبر سال ۲۰۱۹ تاکنون چنین قیمتی در معاملات بازار نایمکس برای گاز طبیعی بی‌سابقه بوده است. درباره بنزین نیز قیمت این کامودیتی در بازار نایمکس تحت‌تاثیر افزایش مصرف آن در آمریکا و کاهش موجودی‌های بنزین در ذخایر این کشور افزایش قیمت یک سنتی را تجربه کرد. کماکان شیوع شدیدتر بیماری کووید-۱۹ بزرگ‌ترین تهدید بر سر بازار فرآورده‌های نفتی به‌شمار می‌آید.
 • رشد قدرتمند نیکل و مس

  قیمت مس در بازار فلزات لندن روز جمعه افزایش یافت که نتیجه مستقیم انتشار داده‌های صنعتی چین بود که رشد مداوم اقتصادی این کشور در دوران کرونا را نشان داد که چین به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فلزات جهان در مسیر بازیابی کامل اقتصادی است و این خبری خوب برای این بازار به‌حساب می‌آید و همین امر در روز جمعه ۹۹ دلار و ۲۵ سنت بهای مس را افزایش داد. نیکل نیز با افزایش تولید فولاد ضد‌زنگ شرکت‌های چینی و افزایش تقاضا برای نیکل در نتیجه آن، رشد قیمتی چشمگیری را تجربه کرد و به بالاترین سطوح خود در سال‌جاری نزدیک شد. سرب و آلومینیوم تنها شاخص‌های فلزات منفی در بازار روز جمعه بودند. بهای آلومینیوم در اثر افزایش تولید بیش از حد شرکت‌های چین و عرضه گسترده در بازار کاهشی بیش از یک درصدی را تجربه کرد.
 • بررسی تکنیکال قیمت اتانول

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر گالن اتانول در بازار آمریکا، صعودی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت اتانول با حدود ۶درصد افزایش از محدوده ۲۰/ ۱ دلار به محدوده قیمتی ۲۸/ ۱دلار رسید. در چند هفته آینده قیمت این کالا، اهداف قیمتی بالاتری مثل ۵۰/ ۱ دلار را دنبال می‌کند که سه محدوده ممکن است مانع رسیدن به این هدف قیمتی شوند که به آنها مقاومت می‌گوییم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر