آرشیو روزنامه شماره ۴۹۵۲ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۴۹۵۲

 • چالش گندم در سال خشکسالی و کرونا

  دنیای اقتصاد: شیوع کرونا و بروز خشکسالی شدید در بسیاری از نقاط جهان از جمله اروپا بازار جهانی خوشه‌های طلایی گندم را دچار مشکلات زیادی کرده است.‌ این چشم‌اندازی است که شورای جهانی غلات برای بازار گندم در سال ۲۰۲۰ ترسیم می‌کند. با گذشت یک ماه از فصل تابستان در نیمکره شمالی و نزدیک شدن به پایان فصل برداشت گندم تابستانی در بسیاری از کشورها نتایج آمارها از وضعیت تولید گندم در نقاط مختلف جهان دستخوش تغییرات اساسی شده است.
 • افت روی و رشد مس در لندن

  قرارداد آتی فلز روی با نزدیک‌ترین سررسید در بورس لندن با کاهش قابل ملاحظه‌ای روبه‌رو شد. این در حالی است که سررسید ماه‌های آینده این فلز افزایش قیمت را تجربه کرد، چراکه بازار بیش از پیش در ساختار کونتانگو فرو رفته است. در این ساختار قیمت سررسیدهای ماه‌های آینده از سررسیدهای نزدیک بیشتر است و نشان دهنده مازاد عرضه و ضعف بازار است. در همین حال، مس توانست رشد اخیر خود در هفته گذشته را حفظ کند و اندکی نیز افزایش یابد. کاهش ارزش دلار در برابر دیگر ارزها به رشد قیمت مس کمک کرده است. تولیدکننده روسی آلومینیوم، روسال (Rusal) نیز به فست مارکتس گفته بر این باور است که این فلز با ظهور نشانه‌های رشد تقاضا در اروپا و آمریکا از بدترین دوره خود گذشته است.
 • بزرگ‌ترین رشد روزانه سنگ‌آهن در ۸ هفته اخیر

  بهای سنگ آهن در معاملات آتی بورس کالایی دالیان دیروز بیشترین افزایش روزانه طی نزدیک به دو ماه اخیر را تجربه کرد. بر این اساس، قیمت این کامودیتی فولادساز در معاملات دوشنبه به ۸۷۳ یوآن (معادل ۱۱/ ۱۲۵ دلار) رسید که رشدی برابر ۲/ ۴ درصد را نسبت به روز پایانی هفته گذشته (جمعه) نشان می‌داد. در این میان، بهای سنگ آهن در بورس سنگاپور نیز با ۴/ ۳ درصد افزایش به ۵۷/ ۱۰۹ دلار ارتقا یافت. به گفته خبرگزاری رویترز، رشد سنگ آهن همزمان با افزایش تولید به دلیل تقاضای قوی رخ داده است. در معاملات بورس شانگهای نیز سه مقطع فولادی میلگرد، نورد گرم و ضدزنگ با رشد قابل ملاحظه‌ای روبه‌رو شدند.
 • بررسی تکنیکال شکر خام

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر تن شکر خام، صعودی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت این کالا با حدود ۵/ ۸ درصد افزایش از ۳۵۱ دلار به ۳۸۱ دلار رسید. عبور از خط روند نزولی بلند مدت و بسته شدن در بالای محدوده مهم قیمتی ۳۸۰ دلار از اتفاقات مهم این هفته بود. در چند هفته آینده قیمت شکر خام می‌تواند اهداف قیمتی بالاتری مثل محدوده ۴۳۰ دلار را دنبال ‌کند که سه محدوده ممکن است مانع رسیدن به این هدف قیمتی شوند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر