آرشیو روزنامه شماره ۴۹۴۸ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۴۹۴۸

 • انسداد مسیر صادرات برنج در هند و تایلند

  دنیای اقتصاد: برای درک اهمیت برنج در رژیم غذایی انسان ذکر همین دو نکته کافی است که غذای اصلی نیمی از مردم جهان است و ۹۵ درصد برنج تولید شده جهان توسط انسان مورد مصرف خوراکی قرار می‌گیرد. با شیوع ویروس کرونا و پیامدهای اقتصادی آن ۲ صادر‌کننده عمده برنج جهان هند و تایلند دچار مشکلات بزرگی در صادرات خود شده‌اند به گونه‌ای که وضعیت تقریبا بحرانی بر تجارت جهانی برنج حاکم شده است و کاهش چشمگیر صادرات این کشورها در سال جاری پیش‌بینی می‌شود.
 • فصل گزارش‏های کرونازده نفتی

  دنیای اقتصاد: شرکت‌های برتر نفت، گاز و پالایشگاه‌ها در سراسر دنیا پس از شیوع ویروس کرونا با زیان‌هایی بی‌سابقه و غیرمترقبه مواجه شده‌اند، علت؛ بحران ناشی از شیوع ویروس کروناست. کاهش چشمگیر تقاضای سوخت در دنیا در پی اعمال محدودیت‌های ترددی به علت شیوع کرونا، قیمت‌ها و حاشیه سود این شرکت‌ها و فعالان را به شدت تحت فشار قرار داده و این باور را در میان تحلیلگران تقویت کرده که شرکت‌های بزرگ نفت، گاز، پتروشیمی و پالایشی، دومین سه ماهه پرزیان خود را هم تجربه خواهند کرد.
 • واردات فولاد چین از صادرات پیشی گرفت

  دنیای اقتصاد: چین به‌رغم ثبت رکورد تولید روزانه فولاد خام در طول ماه ژوئن، پس از ۱۱ سال در ژوئن برای اولین بار وارد‌کننده خالص فولاد شد. این امر نشان‌دهنده بهبود اقتصادی قدرتمند چین است که منجر به افزایش قیمت فولاد داخلی نیز شده است، در حالی که سایر بازارها کماکان درگیر تقویت خود در برابر تبعات شیوع همه‌گیری کرونا هستند.
 • دلار و موجودی‌ها، نفت را تقویت کردند

  در حالی‌که نفت خام آمریکا سه‌شنبه با افت ۴/ ۱ درصدی روبه‌رو شده بود، در معاملات دیروز یک درصد رشد کرد، چراکه گزارش‌ها حاکی از کاهش موجودی انبارها در آمریکا است و دلار هنوز هم در مسیر نزولی است. به گزارش بلومبرگ، موسسه نفت آمریکا تخمین زده موجودی انبار کوشینگ در این کشور طی هفته گذشته ۸۳/ ۶ میلیون بشکه کاسته شده است، هرچند این آمار باید از سوی اداره اطلاعات انرژی به صورت رسمی تایید شود. علاوه بر این، شاخص دلار بلومبرگ ۳/ ۰ درصد افت کرد تا به سوی پایین‌ترین نرخ از سپتامبر ۲۰۱۸ حرکت کند. سرمایه‌گذاران همچنین در انتظار نتیجه جلسه فدرال‌رزرو آمریکا در روز چهارشنبه بودند که تا لحظه تنظیم این گزارش هنوز خبری در این باره منتشر نشده است اما انتظار می‌رود بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را همچنان نزدیک به صفر نگه دارد. قیمت قراردادهای آتی برای تحویل سه ماه بعد ۷۰ سنت بالاتر از قراردادهای با سررسید نزدیک هستند که نشان‌دهنده نگرانی‌ها از مازاد عرضه در بازار نفت است. این رقم پایان ژوئن ۳۱ سنت بود.
 • افزایش بهای حامل‌های انرژی با نفت

  با وجود خبرها مبنی بر رشد موجودی بنزین در هفته گذشته و نگرانی از کند شدن روند بهبود تقاضای بنزین، این کالای استراتژیک همزمان با رشد شاخص‌­های نفتی در معاملات دیروز، افزایش پیدا کرد. موسسه نفت آمریکا گزارش کرده در هفته گذشته موجودی بنزین رشد کرده که خبری منفی برای آن است. تا چند هفته گذشته به نظر می‌رسید تقاضا برای بنزین با قدرت در حال بهبود است اما اخیرا بدبینی نسبت به این موضوع بیشتر شده چراکه مصرف این حامل انرژی در آمریکا، به عنوان بزرگ‌ترین بازار بنزین دنیا، در فصلی که هر ساله بسیاری از رانندگان را به جاده­‌ها می‌کشاند و مسافرت افزایش پیدا می­‌کند، تغییر چندانی نکرده است. در آسیا نیز که با رفع نسبی شیوع کرونا در حال تجربه بهبود تقاضای سوخت بود، روند کند شده است. با وجود این، وضع در اروپا اندکی بهتر گزارش می‌شود اما حتی در این قاره هم واحدهای تولید بنزین در پالایشگاه‌ها در حال بازگشت هستند. همزمان با بنزین و نفت، چهارشنبه گازوئیل و نفت گرمایشی نیز با افزایش قیمت روبه‌رو شدند اما گاز طبیعی و نفت سفید روندی معکوس داشتند.
 • نوسان مس در بازار

  فلز سرخ دیروز ابتدا اندکی افزایش یافت تا به رکورد دو ساله‌ای که ۱۳ جولای زده شد، نزدیک‌تر شود، اما پس از آن روند معکوس شد و در مسیر کاهشی قرار گرفت. اواسط ماه جاری مس به رکورد ۶ هزار و ۶۳۳ دلار در هر تن رسیده بود. سه‌شنبه نیز این فلز به دلیل کاهش موجودی در انبار بورس فلزات لندن و اطلاعات مثبت صنعتی به همراه خبرها از بسته اقتصادی دولتی، به ۶ هزار و ۴۷۳ دلار ارتقا یافت. تحلیلگران می‌گویند انتظار می‌رود با بهبود وضعیت همه‌گیری کرونا و همچنین تقاضا برای مس، بهای آن نیز به رشد خود ادامه دهد.
 • کاهش تنش با آمریکا سنگ آهن چین را تقویت کرد

  پس از آنکه حس بازار در معاملات روز سه‌شنبه به دلیل کاهش تنش‌های تجاری و سیاسی بین دو اقتصاد برتر جهان، آمریکا و چین، بهبود یافت، قیمت سنگ آهن نیز با رشد روبه‌رو شد. سنگ آهن در بورس آتی دالیان چین پس از دو روز پیاپی کاهشی، اندکی بهبود یافت. در معاملات سه‌شنبه، فعال‌ترین قرارداد سنگ آهن برای تحویل در ماه سپتامبر ۶۸/ ۰ درصد افزایش یافت. همچنین، بهای این کامودیتی فولادساز در بورس سنگاپور نیز ۷۱/ ۰ دلار معادل ۶۳/ ۰ درصد بهبود پیدا کرد. همزمان، منابعی به متال بولتن گفتند نبود تنش‌های جدید بین آمریکا و چین به حس بازار فیزیکی در بنادر چین کمک کرده است. یک معامله‌­گر در جنوب چین در این مورد گفت: «اقدام (تخاصمی) جدیدی از سوی آمریکا یا چین اعلام نشده؛ بنابراین چشم‌انداز بازار بهتر شده و معاملات بیشتری در بنادر چین نسبت به روزهای قبل انجام شده که قیمت‌ها را اندکی بالا برد.»
 • بررسی تکنیکال فلز مس

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر تن فلز مس در بازار لندن، صعودی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت این فلز اساسی با حدود ۸/ ۵ درصد افزایش از ۵.۹۶۸دلار به قیمت ۶.۴۹۲ دلار رسید. در چند هفته آتی قیمت مس اهداف قیمتی بالاتری مثل ۷.۲۵۰ دلار را دنبال می‌کند. که سه محدوده ممکن است مانع رسیدن به این هدف قیمتی شوند. محدوده ۶.۶۰۰، ۶.۷۵۰ و ۷هزار دلار را می‌توان به‌عنوان اعداد مهم مقاومتی قیمت این فلز در چند هفته آینده در نظر داشت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر