آرشیو روزنامه شماره ۴۹۳۷ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۴۹۳۷

 • بدبینی تابستانی نفت در پی موج دوم کووید

  دنیای اقتصاد- حسین راشدی: موسسات بین‌المللی در گزارش ماهانه جدید خود با وجود افزایش تخمین‌ها از تقاضا در کل سال ۲۰۲۰، پیش‌بینی خود از تخریب تقاضا در فصل سوم را ۵۰۰ هزار بشکه در روز نسبت به گزارش ماه گذشته خود پایین آوردند. سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) و اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) بر این باور هستند که به دلیل بالا رفتن روند ابتلا به‌خصوص در آمریکای شمالی و جنوبی، بازیابی تقاضا با سرعت کمتری پیش خواهد رفت. این موسسات کاهش تقاضا در تابستان نسبت به سال گذشته را به‌طور متوسط ۵/ ۷ میلیون بشکه در روز پیش‌بینی کرده‌اند که نیم میلیون بشکه در روز بیش از برآورد ماه ژوئن است.
 • نوسان قیمت نفت در تله کرونا

  در حالی‌که تولید‌کنندگان عمده نفتی تصمیم گرفتند دو میلیون بشکه در روز به عرضه نفت خام به بازار جهانی بیفزایند، اما این تصمیم تاثیر چندان مهمی روی قیمت‌ها نگذاشت و قیمت نفت در بازارهای جهانی تحت تاثیر گزارش اشتغال ایالات متحده مبنی بر عدم تغییر چندان در تعداد متقاضیان بیمه بیکاری، روندی نزولی در پیش گرفت. البته باید افزود که قدرت این روند نزولی به دلیل گزارش کاهش چشمگیر ذخایر نفتی آمریکا که یک روز پیش‌تر منتشر شده بود تا حدودی گرفته شده است. تحلیلگران بازار نگران آن هستند که با افزایش مجدد تعداد مبتلایان روزانه کووید-۱۹ بار دیگر محدودیت‌ها افزایش پیدا کند و رکود اقتصادی موجود ادامه یابد که این امر تهدید‌کننده جدی تقاضا برای نفت خام در سراسر جهان است. رکوردزنی افزایش تعداد مبتلایان در کشورهایی چون اسپانیا و استرالیا در کنار رشد افسار گسیخته تعداد بیماران جدید در آمریکا، برزیل و هند نگرانی‌ها را در این باره دو چندان کرده است.
 • کاهش تقاضای بنزین در آمریکا

  کاهش تقاضا برای سوخت در سایه رشد تعداد مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ باعث شده است که قیمت حامل‌های انرژی و فرآورده‌های نفتی در بازارهای مختلف کاهش یابد. تا ساعت ۱۴ و ۵۰ دقیقه به وقت تهران در روز جمعه، بازار نایمکس آمریکا نیز کاهش بهای یک سنتی هر گالن بنزین را تجربه کرد و قیمت این حامل تعیین‌کننده انرژی به یک دلار و ۲۲ سنت در هر گالن رسید. این اتفاق تحت تاثیر بازگشت برخی از محدودیت‌ها به ایالت‌های مختلف آمریکا رخ داد. طبق گزارش رویترز، در هفته گذشته در بخش خرده فروشی ۵درصد تقاضا برای بنزین کاهش یافته است، این آمار برای دومین هفته متوالی است که نشانگر کاهش تقاضا برای بنزین در بازار بود. اتفاقی که از ماه مارس تاکنون بی‌سابقه بوده است. سه ایالت بزرگی که حدود یک چهارم کل مصرف سوخت آمریکا در آنجاست، یعنی تگزاس، کالیفرنیا و فلوریدا به شدت درگیر شیوع کرونا هستند و موارد ابتلا در آنان به سرعت در حال افزایش است که باعث شده تا مردم بیشتر در خانه بمانند و محدودیت‌ها در برخی نقاط تشدید شده است. امری که در بازار روز جمعه تا حدود زیادی خود را نشان داده است.
 • بازار فلزات تحت تاثیر تنش‌های سیاسی پکن و واشنگتن

  بازار فلزات لندن تحت تاثیر تنش‌های آمریکا و چین در حال ادامه دادن روند نزولی خود، برای دومین روز متوالی است. قیمت فلزات اساسی در بازار فلزات لندن که روندی مثبت طی روزهای گذشته داشت، پس از تهدید دونالد ترامپ به اعمال ممنوعیت سفر برای تمام اعضای حزب کمونیست چین و خانواده‌هایشان دچار اختلال در رشد قیمت‌ها و کاهش قیمت برخی از این کامودیتی‌ها شد. بهای مس در بازار فلزات لندن که در روز دوشنبه هفته گذشته به اوج ۲۴ ماهه خود رسیده بود حالا با مشکلاتی در مسیر ادامه رشد خود مواجه است و این تحریم‌ها خطر کاهش تقاضا را در بزرگ‌ترین مصرف‌کننده جهان تقویت کرده است. البته کماکان اختلال در تولید و عرضه به حدی است که قیمت مس را بالا ببرد، اما اثرگذاری آن نسبت به روزهای پیشین کاهش یافته است. در کنار تاثیرات جنگ سیاسی ترامپ و چین، بدبینی به بازیابی صنایع و اقتصاد جهانی در گزارش‌های اخیر و افزایش شمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ در بسیاری از کشورها مانند برزیل و آمریکا تردیدها را درباره آینده بازار فلزات افزایش داده است. قیمت سایر فلزات اساسی در بازار فلزات لندن نیز تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۵ به وقت تهران) کاهشی بود.
 • افزایش قیمت اسلب و بیلت صادراتی ایران

  به گزارش نشریه متال بولتن قیمت اسلب و بیلت صادراتی ایران (فوب بنادر جنوبی) طی روزهای اخیر افزایش پیدا کرده است و طی هفته گذشته کارخانه‌های تولیدکننده ایرانی قیمت ۳۷۳ دلار برای هر تن را نپذیرفته‌اند. افزایش تقاضا برای این کامودیتی‌ها در چین و هجوم تقاضا در بازار داخلی اصلی‌ترین دلایل افزایش قیمت آن عنوان شده است. افزایش تولید فولاد در چین و ترس از کاهش صادرات سنگ‌آهن از برزیل، که اکنون به شدت درگیر بیماری کووید-۱۹ است باعث افزایش قیمت سنگ‌آهن طی روزهای گذشته شده بود، حالا طبق آمار جدید و با افزایش چشمگیر صادرات سنگ آهن استرالیا از ۷۷ میلیون تن در ماه به ۸۳ میلیون تن باعث کاهش قیمت شد.
 • بررسی تکنیکال نفت برنت

  سمانه عاملی/ تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر بشکه نفت برنت، خنثی (نه صعودی و نه نزولی) برآورد می‌شود. در هفته گذشته قیمت نفت برنت با کمی افزایش در محدوده قیمتی ۴۲ و ۴۳ دلار معامله شد. محدوده ۴۳ دلار برای تحلیلگران و سرمایه‌گذاران طلای سیاه حائز اهمیت است. قیمت نفت از ۲۳ روز کاری قبل وارد یک کانال شده که حد بالای آن محدوده مقاومتی ۶۳/ ۴۳ دلار و حد پایین آن ۶۱/ ۳۹ دلار است.
 • کاهش فروش نفت عراق

  ایسنا: عراق در راستای عمل به تعهداتش در توافق کاهش تولید اوپک‌پلاس، فروش نفت به برخی از پالایشگاه‌ها در آسیا و اروپا را کاهش می‌دهد. شرکت بازرگانی نفتی دولتی عراق (سومو) حداقل به شش مشتری در آسیا اطلاع داده است که به درخواستشان برای تامین نفت در ماه آینده به‌طور کامل ترتیب اثر نمی‌دهد. به دو خریدار گفته شده که نفت بصره را دریافت نخواهند کرد و سومو تلاش می‌کند در ماه بعد نیازهای آنها را تامین کند. به گفته مقامات عراقی، سه مشتری آسیایی هم نفت کمتری را دریافت خواهند کرد و یک مشتری دیگر تنها یک سوم از نفتی را که درخواست کرده است، دریافت می‌کند؛ اما پنج پالایشگاه به همان میزانی که درخواست کرده‌اند، نفت تحویل خواهند گرفت. در اروپا هم حداقل سه خریدار در ماه میلادی آینده نفت کمتری از عراق می‌گیرند و تنها یک خریدار طبق قرارداد، حجم کامل نفت را دریافت می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر