آرشیو روزنامه شماره ۴۹۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۴۹۳۰

 • میلگرد در انتظار پایان تابستان

  دنیای اقتصاد- راضیه احقاقی: بهای میلگرد صادراتی و مصرفی در بازار داخلی چین در روزهای اخیر با افت روبه‌رو شده؛ تحلیلگران بین‌المللی بر مبنای این روند تازه می‌گویند احتمال رشد ۵/ ۴ درصدی تقاضا برای میلگرد در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است. به باور کارشناسان وقوع افت قیمت میلگرد صادراتی و مصرفی در بازار داخلی چین در این بازه زمانی امری دور از انتظار نبود. به گفته آنان با توجه به آغاز فصل باران‌های موسمی در چین که وقوع سیل و حتی رانش زمین را نیز در این فصل به همراه دارد، کاهش تقاضا روال طبیعی سالانه به‌شمار می‌رود.
 • طلای سیاه در مدار ثبات

  شاخص‌های نفتی در معاملات چهارشنبه با چند سنت تغییر در مقاطع مختلف، در محدوده کاهشی یا افزایشی قرار می‌گرفتند. دیروز از یک‌سو موسسه نفت آمریکا تخمین زد که موجودی نفت این کشور در هفته گذشته به‌طور غیرمنتظره‌ای ۰۵/ ۲ میلیون بشکه افزایش یافته است. این خبر منفی در کنار آمار نگران‌کننده از مبتلایان آمریکا بر قیمت نفت فشار آورد و در تقابل با رشد قوی تقاضا قرار گرفت. گفته می‌شود تعداد مبتلایان این کشور از مرز ۳ میلیون نفر گذشته و بیش از ۱۳۳ هزار نفر به این خاطر جان باخته‌اند. علاوه بر این، در ایالت‌های تگزاس، آریزونا و کالیفرنیا رکوردهای جدیدی از این جهت زده شده است. هر دو شاخص بین‌المللی نفت (برنت و وست‌تگزاس اینترمدییت) چهارشنبه در حال رقم زدن تغییر روزانه کمتر از یک درصد برای چهارمین روز کاری پیاپی بودند که نشان از ثبات بازار دارد چراکه در روزهای گذشته، معامله‌گران در حال بررسی اقدامات دولت‌ها برای کنترل شیوع کرونا و همینطور بسته‌های محرک اقتصادی بوده‌اند. از این‌رو حجم معاملات نیز در هفته جاری یک‌سوم کاهش یافته است. نفت سنگین ایران نیز سه‌شنبه با ۱۹ سنت افزایش در کانال ۴۳ دلاری قرار گرفت.
 • اولین کاهش مصرف گاز آمریکا از ۲۰۱۷

  اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش کوتاه‌مدت جدید خود به کاهش تولید، مصرف و تقاضای گاز طبیعی در سال‌جاری و آینده اشاره کرده است؛ موضوعی که چشم‌انداز این صنعت را تیره‌تر کرده و بر قیمت آن در بازار نایمکس تاثیر منفی گذاشته است. بر اساس این گزارش، تولید گاز خشک طبیعی در سال جاری به ۲۴/ ۸۹ میلیارد فوت مکعب در روز کاهش می‌یابد و در سال ۲۰۲۱ نیز به ۲۳/ ۸۴ میلیارد خواهد رسید که از رکورد تاریخی سال گذشته (۲۱/ ۹۲ میلیارد فوت مکعب در روز) بسیار پایین‌تر است. در همین حال، EIA تخمین زده مصرف این کشور برای اولین‌بار از سال ۲۰۱۷ به‌طور سالانه کاهش خواهد یافت. بر این اساس، مصرف روزانه آمریکا در سال‌جاری میلادی به ۳۵/ ۸۲ میلیارد فوت‌مکعب خواهد رسید و سال بعد این رقم به ۶۲/ ۷۸ میلیارد کاهش می‌یابد.
 • رکورد جدید برای فلز سرخ

  مس که روزهای خوبی را پشت‌سر می‌گذارد و تمام خسارت قیمتی دوره شیوع کرونا را جبران کرده، در معاملات دیروز در بورس فلزات لندن به رشد خود ادامه داد. اظهارات جدید وزیر معادن شیلی در ادامه این روند رو به رشد بی‌تاثیر نبوده است. او سه‌شنبه گفت دولت این کشور سلامت کارگران معدن را در اولویت قرار می‌دهد و افزود اگر تولید برای دولت مهم‌تر بود، نیمی از ۲۰۰ هزار کارگر معادن مس را به خانه نمی‌فرستاد. با این حال، تولید مس شیلی به‌عنوان بزرگ‌ترین عرضه‌کننده این فلز در جهان کاهش نیافته، بلکه رشد کرده است. چهارشنبه مس به بیشترین سطح قیمتی از ۲۱ ژانویه (پنج ماه و نیم قبل) رسید. مس در یک ماه گذشته فقط چهار روز کاهشی تجربه کرده است و به این ترتیب در مقطعی از معاملات دیروز به اوج ۲۵/ ۶۲۲۳ دلار در هر تن رسید. در همین حال، بقیه فلزات نیز با رشد مواجه شدند.
 • رشد سنگ آهن و نورد در چین

  بهای سنگ‌آهن با عیارهای مختلف در چین طی معاملات سه‌شنبه افزایش یافت. بر این اساس، سنگ آهن عیار پایین (۵۸ درصد) با ۶۵/ ۱ دلار رشد در هر تن معادل ۹/ ۱ درصد به محدوده قیمتی ۰۵/ ۸۸ تا ۵۵/ ۸۸ دلار رسید. همزمان عیار ۶۲ درصد سنگ‌آهن نیز که به‌عنوان شاخص این کامودیتی به‌شمار می‌رود، با ۸۵/ ۱ دلار افزایش معادل ۸/ ۱ درصد به بازه قیمتی ۲/ ۱۰۳ تا ۷/ ۱۰۳ دلار بر تن رسید. سنگ‌آهن عیار بالا (۶۵ درصد) اما در این روز بدون تغیر ۷۵/ ۱۱۶ دلار بر تن معامله شد. نورد گرم هم سه‌شنبه با رشد قابل‌ملاحظه‌ای روبه‌رو شد. این مقطع فولادی ۵۵ دلار افزایش یافت و به سطح ۳هزار و ۸۰۰ دلار در هر تن ارتقا یافت. با این وجود، میلگرد فولادی در چین و قراضه در لندن با کاهش روبه‌رو شدند.
 • بررسی تکنیکال سنگ آهن عیار ۶۲ درصد

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر تن سنگ‌آهن، تقریبا صعودی برآورد می‌شود اما در چهار هفته گذشته قیمت آن تقریبا بدون تغییر بوده و در محدوده ۱۰۳ دلار در بازار معامله می‌شد. البته در این مدت نوساناتی به سمت پایین تا محدوده ۹۸ دلار را داشتیم. همین نوسانات رو به پایین باعث شکسته شدن خط روند صعودی میان‌مدت شد.
 • رشد ذخایر نفت ایران به دلیل تحریم و کرونا

  تسنیم: خبرگزاری رویترز طی گزارشی تاییدنشده از افزایش ذخیره‌سازی نفت خام در ایران خبر داد و نوشت: میانگین ذخایر نفت خام ایران روی خشکی در ماه ژوئن به ۶۶ میلیون بشکه می‌رسد که برابر با ۸۵ درصد ظرفیت ذخیره‌سازی نفت ایران ‌روی خشکی است. رویترز طی این گزارش مدعی شد: تولید نفت خام ایران به پایین‌ترین حد طی چهار دهه گذشته رسیده است. منابع ذخیره‌سازی و نفتکش‌های ایران تقریبا پر شده‌اند که نتیجه کاهش صادرات و پایین آمدن فعالیت‌های پالایشگاهی به‌خاطر همه‌گیری ویروس کروناست.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر