آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۴۹۲۵

 • رونق۳۰ ساله در انتظارآلومینیوم

  دنیای اقتصاد: بازار، تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان فلزات اساسی و کامودیتی‌هایی که سهم بزرگی در پیشبرد صنایع مختلف دارند، تحت تاثیر شیوع کرونا و پیامدهای اقتصادی آن در بخش‌های مختلف در بسیاری از نقاط آسیب‌های جدی دیده‌اند و حتی بسیاری از این کامودیتی‌ها چشم‌انداز روشنی برای آینده خود در پیش ندارند. آن گونه که به نظر می‌رسد، حکایت درباره آلومینیوم بسیار متفاوت است و این صنعت به‌رغم فشاری که ناشی از تعطیلی فعالیت‌های صنعتی و اقتصادی متحمل شده و در برخی بخش‌ها با کاهش نسبی تقاضا رو‌به‌رو شده است، انتظار می‌رود در آینده رشدی بزرگ را تجربه کند.
 • افت نفت پس از روزهای افزایشی

  بهای طلای سیاه در معاملات پنج‌شنبه به علت اخبار مثبت غیرمنتظره از آمار اقتصادی آمریکا که شامل کاهش نرخ بیکاری هم می‌شد، افزایش یافت. علاوه بر این، بزرگ‌ترین افت هفتگی موجودی نفت آمریکا به همراه کاهش تولید اوپک­‌پلاس از قیمت نفت حمایت کردند. با این حال، دیروز نگرانی‌ها از رشد تعداد موارد ابتلا به کرونا در آمریکا باعث افت قیمت شاخص‌های نفتی شد.با این وجود، بهای نفت اوپک که با دو روز تاخیر منتشر می‌شود، جهش خیره‌کننده بیش از ۴ دلاری معادل ۱۱ درصد را در روز چهارشنبه نشان می‌دهد. نفت سنگین ایران نیز به افزایش چند روزه خود ادامه داد و آخرین قیمت آن (پنج‌شنبه) به ۲۴/ ۴۲ دلار بر بشکه رسید.
 • صعود آهسته و پیوسته نفت سفید

  کووید-۱۹ یکی از سنگین‌ترین ضربات را به نفت سفید که ماده تشکیل‌دهنده سوخت هواپیما است، زد. این سوخت در آوریل به کانال ۲۶ هزار ینی سقوط کرد، اما پس از آن به تدریج و با افزایش نسبی سفرهای هوایی، رشد کرد. بقیه حامل‌­های انرژی در بازار دیروز به دلیل تشدید نگرانی­‌ها از بروز موج دوم کرونا کاهش قیمتی را تجربه کردند.
 • شش روز سبز برای نیکل

  فلز نیکل که برای ششمین روز متوالی بازدهی مثبتی از خود به جا گذاشت، در بالاترین سطح از اواسط ماه فوریه قرار گرفته است. در معاملات دیروز، نیکل در مقاطعی به ۱۳ هزار و ۱۲۷ دلار در هر تن هم رسید اما در لحظه تنظیم این گزارش سیر صعودی این فلز اندکی کاهش یافت. نیکل ۲۳ مارس به قعر قیمتی خود در سال جاری میلادی رسید و با ۱۰ هزار و ۸۶۷ دلار بر تن رکورد زد. با این حال پس از آن روند رو به رشد خود را از سر گرفت تا در معاملات جمعه به بالاترین سطح پس از سقوط مارس برسد.
 • صادرات برزیل سنگ آهن را نزولی کرد

  به گفته وزارت اقتصاد برزیل، مجموع صادرات سنگ آهن این کشور در ماه گذشته میلادی (ژوئن) به ۰۵/ ۳۰ میلیون تن رسید که نسبت به ماه قبل ۴۰ درصد و نسبت به سال گذشته ۳/ ۱ درصد رشد نشان می‌دهد. این موضوع و انتظار افزایش مضاعف عرضه سنگ آهن برزیل، نگرش فعالان بازار را نسبت به این کامودیتی تیره کرده است. بنابراین به نظر نمی‌­رسد بهای سنگ آهن ظرفیت زیادی برای رشد در آینده نزدیک داشته باشد. سنگ آهن وارداتی شمال چین در معاملات پنج‌شنبه نسبت به افزایش عرضه واکنش منفی نشان داد و قیمت‌ها افت کردند. در همین حال اسلب و بیلت صادراتی ایران نیز در بهترین حالت ۳۷۰ دلار بر تن معامله شدند که برای بیلت ۴۱/ ۰ درصد کاهش قیمتی مشاهده می‌شود.
 • بررسی تکنیکال نفت برنت

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر بشکه نفت برنت، خنثی برآورد می‌شود. در هفته گذشته قیمت نفت برنت با کمی افزایش در محدوده قیمتی ۴۲ و ۴۳ دلار معامله شد. در هفته گذشته قیمت نفت از ۲۶ روز کاری قبل وارد یک مثلث شده است که ضلع بالای آن محدوده مقاومتی ۶۳/ ۴۳ دلار و ضلع پایین آن محدوده روند صعودی کوتاه‌مدت است. در صورت شکسته شدن ضلع بالا می‌توان اهداف قیمتی بالاتری مثل ۵۰ دلار را برای آن متصور بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر