این تصمیم پس از نشست اخیر وزیران اوپک پلاس و موافقت آنها با افزایش تدریجی تولید نفت به میزان بیش از دو میلیون بشکه در روز در فاصله ماه مه تا ژوئیه صورت گرفت. شرکت دولتی آرامکوی سعودی قیمت گریدهای نفتی خود به مقصد آسیا را در ماه مه بین ۲۰ تا ۵۰ سنت در هر بشکه افزایش خواهد داد. قیمت گرید نفت سبک عرب لایت به میزان ۴۰ سنت در مقایسه با آوریل افزایش پیدا کرده و یک دلار و ۸۰ سنت در هر بشکه بالاتر از قیمت پایه منطقه‌ای تعیین شد. بازرگانان و پالایشگاه‌ها در نظرسنجی بلومبرگ پیش‌بینی کرده بودند قیمت عرب لایت ۳۰ سنت افزایش داشته باشد.

عمده قیمت‌ها برای مشتریان شمال غربی اروپا تغییر پیدا نخواهد کرد با این حال قیمت عرب لایت برای این منطقه ۲۰ سنت کاهش پیدا کرده و ۲ دلار و ۴۰ سنت پایین قیمت پایه منطقه‌ای تعیین شد. قیمت اکثر گریدهای نفتی به مقصد آمریکا هم ۱۰ سنت کاهش پیدا کرد. قیمت فروش آرامکو به آسیا چندین ماه است بالاتر از قیمت فروش به اروپا و آمریکاست زیرا تقاضای انرژی در این دو منطقه احیای بسیار آهسته‌تری از بحران پاندمی ویروس کرونا دارد.

اوپک و متحدانش شامل روسیه پنج‌شنبه گذشته با افزایش تولید به میزان ۳۵۰ هزار بشکه در روز در ماه مه و به همین میزان در ژوئن و افزایش ۴۵۰ هزار بشکه در روز در ژوئیه موافقت کردند. به‌علاوه عربستان سعودی کاهش تولید یک‌جانبه یک میلیون بشکه در روز را در همین مدت به صورت تدریجی خاتمه خواهد داد و ۲۵۰ هزار بشکه در روز در ماه مه و به میزان مشابه در ژوئن و ۴۵۰ هزار بشکه در روز در ژوئیه به تولیدش اضافه می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند