آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۲ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۵۰۹۲

 • جست‌وجوی متفاوت در بازار مسکن

  دنیای اقتصاد: بازار زمستانه مسکن سومین افت ماهانه قیمت و معاملات را تجربه کرد. این نتیجه تحقیقات میدانی پیش از اعلام رسمی آمارها از تحولات بازار مسکن در دی‌ماه است که به نوعی ورود به دوره پساجهش را نوید می‌دهد. ریزش قیمت‌ها در حالی ادامه‌دارد که همچنان بخش قابل توجهی از خریداران برای ورود به بازار مقاومت می‌کنند و به جای «جست‌وجو برای خرید»، فرآیند «جست‌وجو برای رسیدن به کف قیمتی پایین‌تر» را آغاز کردند. در کنار افت سه باره معاملات و قیمت‌ها در دی‌ماه و صبر فراگیر خریداران، اما در سوی مقابل فروشندگان با شوک قیمت مواجه شدند. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» سردی زمستان به بازار معاملات مسکن سرایت کرد تا بازار زمستانه‌ای که هر سال پایانش بهاری بود، متفاوت از سال‌های گذشته پیش بینی شود.
 • سردرگمی در بازار دلار

  دنیای‌اقتصاد: در اولین روز هفته، دلار بین دو کانال جابه‌جا شد، امری که از سردرگمی قیمتی در بازار ارز خبر می‌داد. روز شنبه، اسکناس آمریکایی معاملات خود را در محدوده ۲۲ هزار و ۴۰۰ تومانی آغاز کرد که ۴۰۰ تومان کمتر از نرخ بسته شده روز پنج‌شنبه بود. شروع کاهشی دلار در یک ساعت ابتدایی روز ادامه یافت و این ارز تا محدوده ۲۲ هزار و ۱۰۰ تومانی پایین رفت. از این نقطه، بازیگران ارزی وارد فاز خرید شدند و قیمت در نیمه دوم روز توانست وارد کانال ۲۳هزار تومانی شود. حدود ساعت ۳ بعدازظهر، اسکناس آمریکایی در بازار در محدوده ۲۳ هزار و ۲۰۰ تومان معامله می‌شد که ۴۰۰ تومان بالاتر از روز پنج‌شنبه بود.
 • خطر تعطیلی «سیمان مارگون»

  دنیای‌اقتصاد: به اعتقاد کارشناسان قیمت نازل سیمان تهدیدی است که کل این صنعت را در بر گرفته و نیاز به چاره‌جویی مسوولان دارد. دراین راستا مدیران کارخانه سیمان مارگون در استان کهگیلویه و بویراحمد می‌گویند، خطر تعطیلی این کارخانه را که با جذب سرمایه خارجی پا گرفته، تهدید می‌کند و این واحد صنعتی برای ادامه حیات نیازمند حمایت مسوولان است. این در حالی است که ساخت این کارخانه الگوی موفقی از جذب سرمایه‌گذاری خارجی برای کمک به توسعه یک استان محروم به شمار می‌رود.
 • هوش مصنوعی حوزه حقوق را دگرگون می‌کند

  دکتر حسین سبزیان متخصص هوش مصنوعی
  در دنیای معاصر، کاربرد حقوق در هر گوشه‌ای از دنیای کسب‌و‌کار دیده می‌شود. تقریبا هر آنچه شرکت‌ها انجام می‌دهند - اعم از فروش، خرید، شراکت، ادغام و سازماندهی مجدد - همگی از طریق قراردادهای قانونی (Legally enforceable contracts) اجرا می‌شوند. بدون وجود یک نظام مالکیت فکری مناسب، نوآوری‌ با موانع متعددی روبه‌رو خواهد بود. از این رو تمام کارهایی که ما هرروزه انجام می‌دهیم بر رکن یک نظام حقوقی (legal Regime) قرار گرفته‌اند. شواهد حکایت از آن دارد که اندازه بازار خدمات حقوقی چیزی بالغ بر یک‌هزار میلیارد دلار است که یکی از بزرگ‌ترین بازارهای جهان محسوب می‌شود. با این وجود در قیاس با سایر بازارها (نظیر سلامت و مالی و...) این بازار در مراحل اولیه دیجیتالی شدن قرار دارد.
 • سیاست دستوری؛ گره کلاف بازار روغن و شکر

  دنیای‌اقتصاد- فرزین محمدی: شکر ۴ روز پس از آزادسازی قیمت با بخشنامه‌ای دوباره مشمول نرخ‌گذاری دولتی شد و روغن هم همچنان در این لیست قرار دارد. دولت درحالی با هدف کنترل قیمت‌ها اختیار نرخ‌گذاری اقلام اساسی را در اختیار گرفته که برای مثال نرخ شکر و روغن از سال گذشته بیشتر از ۳۰ درصد رشد کرده است. ناظران بازار خوب می‌دانند که دولت پس از گرانی کالا وارد این عرصه می‌شود و با تغییر نرخ مصوب و نزدیک‌کردن آن به قیمتی که بازار تعیین کرده، فرمان کنترل قیمت‌ها را در دست گرفته ‌است.
 • رمزگشایی از عقب‌نشینی شورای رقابت

  دنیای‌اقتصاد: بازار خودرو طی هفته‌های اخیر همراه با نوسانات نرخ ارز روزهای آرامی را سپری کرده، این در شرایطی است که سیاست‌گذار خودرو و شورای رقابت دلخوش به آرامش بازار، برنامه‌ریزی‌ها در راستای جهش تولید و اصلاح قیمتی را فعلا معلق نگه داشته‌اند.
 • کارنامه مردودی نمایشگاه آنلاین کتاب

  دنیای‌اقتصاد: بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی ایران درحالی فردا به پایان می‌رسد که پرانتقادترین و پرنقص‌ترین دوره‌اش را پشت سر گذاشته است. سی‌وسومین دوره از نمایشگاه کتاب که برای نخستین‌بار به‌صورت مجازی برگزار شده است، نقص‌ها و مشکلات فراوانی داشت و طیف وسیعی از مردم عطای خرید از این نمایشگاه را به لقایش بخشیدند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر