آرشیو روزنامه شماره ۴۹۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۹۱۷

 • مبارزه با دلالی از مسیر دلال پروری

  دنیای‌اقتصاد: محاسن خودخوانده برای تعیین قیمت در کارخانه از سوی سیاست‌گذار کلان خودرو باعث شده تا مسوولان صنعتی به این فکر بیفتند که نسخه‌ای مشابه برای بازار بپیچند و به نوعی قیمت‌ها به بازار نیز دیکته شود. این نسخه‌پیچی اما محدود به بازار و تولید خودرو نشده و دولت در شرایط کنونی خود را موظف به قیمت‌گذاری بسیاری از کالاهای مصرفی می‌داند.
 • سهمتُ بگو، فالش بگیرُم

  دنیای اقتصاد- زینب نورانیان: «تو چند ماه گذشته مشتری‌های زیادی داشتم که می‌خواستن برای گذاشتن پولشون توی بورس فال بگیرم»؛ این جمله را یکی از اینفلوئنسرهای فالگیر در شبکه اجتماعی اینستاگرام که در پروفایل خود نوشته «کاملا باتجربه و ۱۰۰درصد تضمینی» به ما می‌گوید. او در این شبکه اجتماعی ۲۷هزار دنبال‌کننده دارد. زنی که ما پای صحبت‌های او نشسته‌ایم تنها در هفته گذشته پنج مراجعه‌کننده داشته که از او خواسته‌اند برایشان فال بگیرد و پیشگویی کند حضورشان در بازار سرمایه خوش‌‌اقبالی به همراه دارد یا بداقبالی. سبزپوش شدن تابلوی بورس تنها برق چشمان سهامداران را نبرده؛ فال‌گیرها، کف‌بین‌ها، سر کتاب باز کن‌ها، دعانویس‌ها و پیشگوها هم با رونق بازار سرمایه کاروبارشان سکه شده است.
 • درصد اخراجی‌های کرونا

  دنیای‌اقتصاد: یک پژوهش در پژوهشکده مرکز آمار ایران، اثر کرونا در کسب‌وکارها را با ارائه ۲۰ سوال ارزیابی کرده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که حدود یک‌سوم کسب و کارها در زمان کرونا، تعدیل نیرو داشتند.پژوهشکده مرکز آمار ایران در یک طرح، آماری پرسش‌نامه‌ای را به‌صورت نظرسنجی برای ارزیابی اثرات شیوع ویروس کرونا بر کسب‌وکارهای ایرانی تهیه و مطابق این نظرسنجی، آمارهایی را در حوزه‌های مختلف ارائه کرده است.
 • به دنبال ارزانی از سعادت‌آباد تا انبار نفت

  دنیای‌اقتصاد: به نظر می‌رسد سبک خرید خانوارها، تحت‌تاثیر تورم انتظاری در حال تغییر است. مشاهدات میدانی خبرنگاران «دنیای‌اقتصاد» از انبار نفت و میدان محمدیه(اعدام) از ترافیک سنگین و حضور اقشار مختلف برای خرید عمده است. کاسبان انبار نفت به «دنیای‌اقتصاد» گفته‌اند در بهار امسال میزان فروششان دو برابر شده است.به‌نظر می‌رسد چشم‌انداز تورم انتظاری و شیوع کرونا باعث افزایش تقاضا و خرید مواد غذایی در بازارهای عمده‌فروشی شده است. عمده‌فروشان می‌گویند؛ همزمان با افزایش تورم خانوارها به دنبال خرید ارزان‌تر برای متوازن کردن بودجه خود هستند؛ به گفته آنان با افزایش قیمت دلار، موج تازه‌ای از متقاضیان خرید عمده به سمت بازار مواد غذایی به حرکت درآمده است.
 • روایت شکست بازارهای سینمایی در کرونا

  دنیای‌اقتصاد: ماجرا تکراری است اما رقم‌هایی که هر روز اعلام می‌شوند ابعاد تازه‌‌تری از بحران کرونا را نشان می‌دهد. هفته گذشته در گزارشی که در همین صفحه منتشر شد گفتیم بازار ۶۴ میلیارد دلاری هنرهای تجسمی در سال ۲۰۱۹ با شیوع ویروس کرونا تقریبا از دست رفته و به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است.
 • موبایل در تهران ارزان‌تر از دبی

  دنیای اقتصاد: روزهایی را از سر می‌گذرانیم که دلار شتابان بالا می‌رود و نگرانی تاثیر افزایش نرخ ارز بر بازارهای وارداتی دیگر را به دنبال دارد. طی دوران کرونا در هفته‌های واپسین سال گذشته و آغازین سال جاری، تغییراتی در رفتارهای شهروندان ایجاد شد.
 • سلام فوتبال!

  دنیای‌اقتصاد: اغراق نیست اگر مسابقات امسال را عجیب‌ترین فصل از تاریخ لیگ برتر فوتبال بنامیم. لیگ نوزدهم از روز اول با داستان و دردسر همراه بود. رقابت‌های فصل جاری در همان آغاز با تاخیری عجیب و دو ماهه استارت خورد و پس از آن نیز بارها به‌خاطر مسائلی همچون آلودگی هوا یا برخی اتفاقات اجتماعی دچار تغییر و تعویق شد. ماجرای کرونا اما آخرین پرده از این سریال حیرت‌انگیز بود؛ ویروسی که نظم کل دنیا را به هم ریخت و مسابقات فوتبال در ایران را هم از نهم اسفند سال گذشته رسما به تعطیلی کشاند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر