آرشیو روزنامه شماره ۴۸۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۸۷۷

 • سبک‌سازی بانک‌ها از کانال بورس

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌کل بانک مرکزی از ابلاغ بخشنامه‌ای به شبکه بانکی برای عرضه بنگاه‌های زیرمجموعه در بازار سرمایه خبر داد. عبدالناصر همتی عرضه شرکت‌ها را در راستای ایجاد تعادل در تقاضا و عرضه در بازار سرمایه عنوان کرد. این روزها بازار سرمایه، سوژه اول اقتصاد ایران است، از وزیر اقتصاد تا دل جامعه صحبت از بورس می‌کنند. رئیس‌کل بانک مرکزی هم به نظر این فرصت را برای سبک کردن بانک‌ها کشور غنیمت شمرده است. همتی در یادداشتی اینستاگرامی در روز جمعه، موضعش درخصوص جبران افت درآمدهای نفتی را هم مطرح کرد. به عقیده او، در این شرایط بهترین گزینه دولت برای پوشش کسری بودجه، استفاده از ظرفیت اوراق بدهی است.
 • پرسودترین سبدهای بورس ۹۹

  دنیای‌اقتصاد- آرمان علایی: بورس تهران از ابتدای سال‌جاری وارد یک روند صعودی غیرقابل باور شده است. به‌طوری که هر روز شاهد ثبت رکوردهایی باورنکردنی و فتح قله‌های جدید در بازار سهام هستیم. در همین راستا آخرین روز کاری هفته گذشته هم دماسنج اصلی بورس تهران ۳۲ هزار و ۱۴۹ واحد دیگر رشد کرد تا شاهد رسیدن این نماگر به ارتفاع ۸۷۸ هزار واحدی باشیم. حالا دیگر برای دست یافتن به شاخص یک میلیونی که تا همین چند وقت پیش چیزی شبیه به یک شوخی بود، کمتر از ۱۴ درصد رشد نیاز است.
 • جدال حقوقی بر سر چکاندن ماشه

  دنیای اقتصاد: وزیر خارجه آمریکا در تازه‌ترین ادعا گفت قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل از برجام جداست و واشنگتن از هر ابزاری، از جمله «مکانیزم ماشه»، استفاده خواهد کرد تا تحریم تسلیحاتی ایران در اکتبر (حدود شش ماه دیگر) پایان نیابد. این در حالی است که مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفته آمریکا دو سال پیش به مشارکتش در برجام پایان داد و دیگر عضو مشارکت‌کننده در این توافق نیست.
 • سیگنال وارونگی تورم از بازارها

  دنیای اقتصاد: بازارها در خصوص وجود ریسک تورم وارونه (Deflation) دراقتصاد آمریکا سیگنال‌هایی مخابره می‌کنند. شدت اثر ویروس کرونا اقتصاد ایالات متحده را نیز دچار پاندمی کرده است. از همین رو احتمال افت سطح قیمت‌ها افزایش یافته است. با توجه به معیار‌هایی که بازار‌ها در کوتاه مدت انتظارات تورمی را نشان می‌دهند همچنان در پایین‌ترین سطح خود از بحران دهه گذشته قرار گرفتند و این مساله منجر به افزایش فشار بر فدرال رزرو برای افزودن ریسک‌های ناشی از تورم وارونه به لیست نتایج نشست‌های چند ماه ابتدایی سال جاری میلادی شده است. همانطور که جی پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا این ریسک را چهارشنبه شب در طول سخنرانی پس از نشست کمیته بازار آزاد مطرح کرد.
 • ریزنمرات تولید سال ۹۸

  دنیای‌اقتصاد: کارنامه تولیدات صنعتی در سال ۹۸ منتشر شد. داده‌های اعلام شده بیانگر آن است که از میان ۵۴محصول منتخب «صنعتی»، «معدنی» و «پتروشیمی» در سال گذشته ۱۴ محصول افت تولید را تجربه کردند و ۴۰ محصول توانستند سال گذشته را با رشد پشت‌سر بگذارند. رشد تولیدات محصولات «صنعتی»، «معدنی» و «پتروشیمی» در حالی در کارنامه ۹۸ بنگاه‌های تولیدی ثبت شده است که در ماه آخر سال گذشته ما شاهد شروع بحران جهانی کرونا بودیم و بسیاری از فعالان اقتصادی پیش‌بینی می‌کردند که تولید در ماه آخر سال تحت‌الشعاع قرار گرفته است.
 • ماموریت صادرکنندگان در پیمان ارزی

  دنیای اقتصاد: «استرداد مالیات ارزش افزوده و معافیت مالیات بر عملکرد صادرکنندگان با بازگشت ۷۰ درصد از ارز صادراتی امکان‌پذیر بوده و تنها کالاهای کشاورزی و خدمات فنی مهندسی می‌توانند قبل از رفع تعهد ارزی و با تایید گمرک، درخواست استرداد مالیات دهند.» در راستای شفاف‌سازی دستورالعمل‌های صادرشده از سوی بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی، کنفدراسیون صادرات در اطلاعیه‌ای شیوه‌نامه رفع تعهد ارزی سال ۹۸ و ۹۹ را در چهار بند تشریح کرده است.
 • ماه ‌پرحادثه بازار نفت

  دنیای‌اقتصاد: در‌حالی‌که شاهد رشد بازار نفت در چند روز گذشته بوده‌ایم، یکی از پرنوسان‌ترین ماه‌های تاریخ نفت به پایان رسید. آوریل که ماهی تلخ برای فعالان نفتی بود در پایان توانست مقداری از افت قیمتی خود را جبران کند، به‌طوری‌که شاخص برنت در این ماه بیش از ۱۱ درصد رشد را نشان می‌دهد. اگرچه نفت‌خام آمریکا در پایان معاملات ۳۰ آوریل با وجود ادامه رشد دو روزه‌اش هنوز حدود ۸ درصد از قیمت ابتدای ماه پایین‌تر بود. آوریل برای کشورهای نفتی، شرکت‌ها و بازیگران این عرصه ماهی دردناک بود چراکه در این بازه زمانی اتفاقاتی رخ داد که پیش از این تصور نمی‌شود ممکن باشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر