آرشیو روزنامه شماره ۴۸۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۸۶۳

 • ریز نمرات تولید کالاهای ضدکرونا

  دنیای‌اقتصاد: شیوع ویروس کووید-۱۹ موجب شد تا بسیاری از واحدهای تولیدی به‌منظور تولید اقلام سلامت‌محور پا پیش بگذارند تا کمبودهای به‌وجود آمده در روزهای شیوع این ویروس در کشور برطرف شود. واحدهای تولیدی که شاید بتوان گفت بخشی از آنها هیچ‌گاه با تولید این محصولات ارتباطی نداشته‌اند، با این حال در شرایط کنونی بخشی از تولید خود را به این منظور اختصاص داده‌اند. داده‌های اعلام‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که هم‌اکنون کالاهای ضدکرونا در ۸ گروه کالایی سلامت‌محور شامل «پارچه»، «ماسک»، «لباس و محافظ»، «دستکش»، «الکل طبی»، «ضدعفونی‌کننده‌ها»، «انواع صابون» و «دارو» جانمایی‌شده است.
 • پایان نیاز کشور به واردات ماسک

  دنیای‌اقتصاد: رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام از راه‌اندازی بزرگ‌ترین کارخانه تولید ماسک تنفسی در جنوب غرب آسیا خبر داد. محمد مخبر در مراسم افتتاح بزرگ‌ترین کارخانه تولید ماسک جنوب غرب آسیا اظهار کرد: درحال‌حاضر این کارخانه ظرف مدت یک ماه راه‌اندازی شده است. وی با بیان اینکه تعدادی از دستگاه‌های ساخت ماسک را از کشورهای دیگر وارد کردیم و همچنین با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی موفق به ساخت دستگاه‌های تولید ماسک هم شده‌ایم، گفت: درحال‌حاضر این کارخانه ظرفیت تولید روزانه ۴میلیون ماسک را دارد که هم‌اکنون با تولید روزانه یک میلیون ماسک فعالیت خود را آغاز کرده است و این تولید به تدریج افزایش پیدا خواهد کرد.
 • پشت صحنه سیاسی توافق تاریخی نفت

  دنیای‌اقتصاد-نسیم علایی: توافق تاریخی اوپک‌پلاس برای کاهش عرضه نفت، در بازار حاصلی نداشته است. با این حال غالب تحلیل‌ها حکایت از این دارد که احتمالا توافقی که بین بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت انجام شد، از بعد سیاسی از اهمیت بیشتری برخوردار است.
 • راز تنفس «اجاره» در آلمان

  دنیای‌اقتصاد: راز تنفس مستاجران برای پرداخت اجاره‌بها در آلمان بررسی شد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، حدود سه هفته قبل همزمان با اوج‌گیری شیوع کرونا در آلمان، اخباری در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی داخلی منتشر شد که حکایت از ابتکار عمل دولت آلمان برای نجات مستاجران از وخامت اقتصادی ناشی از رکود کرونا درحوزه پرداخت اجاره‌بهای ماهانه داشت. خبر منتشر شده واقعی اما ناقص بود و جزئیات و کم و کیف این تصمیم را شامل نمی‌شد. در واقع خبر به شکلی منتقل شد که گویا دولت آلمان موجران را وادار به ارائه مهلت تنفس برای پرداخت اجاره‌بها کرده و از این طریق از مستاجران در شرایط متلاطم اقتصادی کنونی پشتیبانی کرده است. البته در همین اخبار نیز قید شده بود که دریافت اجاره‌بها برای مدت چند ماه به تعویق افتاده و خبری از بخشودگی اجاره نبود.
 • استارت‌آپ‌هایی که از کرونا سود می‌برند

  دنیای اقتصاد: همه‌گیری ویروس کرونا در سراسر دنیا کسب‌و‌کارهای مختلف را دچار چالش‌ها و مشکلات جدی کرده است. مواجهه با چنین بحران‌هایی برای استارت‌آپ‌های تازه‌کار طبیعتا کار بسیار سختی خواهد بود و به همین دلیل است که بعضی از آنها برای حفظ نقدینگی و سرمایه خودشان دست به اقداماتی مانند تعدیل نیرو یا تعطیل کردن فروشگاه‌هایشان می‌زنند.
 • پادزهر «کرونا» برای هواپیماها

  دنیای‌اقتصاد: همه‌گیری ویروس کرونا که ضربه سهمگینی به صنعت حمل‌و‌نقل هوایی جهان وارد کرده و بر اقتصاد و اشتغال جهان تاثیرات منفی گسترده‌ای داشته است، جامعه جهانی را برآن داشته تا برای نجات این صنعت به ارائه راه‌حل‌های کاربردی بپردازد. در این راستا «یاتا» در جدیدترین گزارش خود برای نجات شرکت‌های هوایی یک نسخه جهانی نوشت که دولت‌ها به پنج شیوه به‌عنوان پادزهر «کرونا» برای هواپیماها می‌توانند حمل‌و‌نقل هوایی را از زمین بلند کنند.

بیشتر