آرشیو روزنامه شماره ۴۸۴۱ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۸۴۱

 • سرایت کرونا به بازارها

  دنیای‌اقتصاد: روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه، خبر رسمی شیوع ویروس کرونا در کشور مخابره شد. بازارهای داخلی از جمله بازار ارز و بازار طلا، تحت‌تاثیر این خبر قرار گرفتند. واکنش بازارهای داخلی به نگرانی‌های ناشی از گسترش این ویروس درچه حد بود؟ به عبارت دیگر آیا می‌توان گفت که بعد از اعلام خبر شیوع ویروس کرونا در کشور، بی‌ثباتی قیمت‌ها در بازارها افزایش پیدا کرده است یا خیر؟ «دنیای‌اقتصاد» با توجه به قیمت‌های ثبت شده قبل و بعد از اعلام خبر رسمی شیوع ویروس کرونا در کشور، به محاسبه مقدار نوسانات قیمتی بازارها پرداخته تا به این سوال پاسخ دهد.
 • توقف مسیر صعودی طلا؟

  شرکت‌کنندگان در نظرسنجی این هفته کیتکو بر این باورند که روند صعودی قیمت طلا به‌رغم افت شدید روز جمعه تداوم خواهد داشت. هفته‌ گذشته اونس طلا بالغ‌بر ۷/ ۳ درصد ریزش داشت. این سقوط قیمتی همزمان با اصلاح شدید بازارهای سهام بین‌المللی عامل اصلی آشفتگی بین‌المللی رخ‌داده را گسترش ویروس کرونا معرفی می‌کنند.
 • استراتژی ضدکرونایی بنگاه‌ها

  دنیای‌اقتصاد: بنگاه‌ها در مقابل اختلال و پیامدهای ویروس کرونا بر زنجیره تامین چه تدابیری را باید در دستور کار قرار دهند؟ شایع شدن ویروس کرونا در هفته‌های اخیر موجب شده تا بسیاری از فعالان اقتصادی از اثرپذیری بازارهای جهانی از این ویروس خبر دهند و با توجه به فراگیر شدن این ویروس در دنیا می‌توان گفت بنگاه‌ها با تهدید جدیدی روبه‌رو شده‌اند و با این شرایط برای عبور از این چالش باید همکاری مشترک با یکدیگر داشته باشند.
 • میلیون‌ها دانش‌آموزی که به مدرسه نمی‌روند

  دنیای اقتصاد: برای «هوانگ یی یانگِ» ۱۸ ساله مدرسه زمانی شروع می‌شود که او لپ‌تاپ خود را روشن کند. طی دو هفته گذشته نه زنگ مدرسه‌ای به صدا درآمده، نه راهرویی شلوغ بوده، نه خبری از کسی در غذاخوری‌ها بوده و نه اونیفورم مشترکی دیده شده است. «هوانگ» به‌جای اینکه سوار بر وسایل حمل‌و‌نقل عمومی به مدرسه دولتی خود در شانگهای برود، کلاس‌ها را به‌صورت زنده و اینترنتی تماشا می‌کند. «جولیا هولینگ وورث» در گزارش ۲۹ فوریه در سی.ان.ان در مورد خطر کرونا و میلیون‌ها دانش‌آموزی که به مدرسه نمی‌روند ولی در عوض در خانه‌های خود به‌صورت آنلاین درس می‌خوانند نوشت، برای کلاس تربیت‌بدنی، معلم وی تمرین‌هایی را برای انجام به او و دیگر دانش‌آموزان می‌دهد. برای درس انگلیسی، او از طریق سخنرانی‌ها در کلاس‌های مجازی که دارای ۲۰ تا ۳۰ دانش‌آموز هستند به آرامی می‌نشیند و گوش می‌دهد. او روی «وب‌کم» (webcam) خود یک استیکر یا دستمال می‌گذارد تا اگر معلم از او خواستار پاسخ به سوالی شود، همکلاسی‌هایش نتوانند او را ببینند. این دختر ۱۸ ساله می‌گوید: «ما در خانه هستیم. بنابراین، خیلی قشنگ به‌نظر نمی‌رسیم.»
 • شکار خرس به دست کارگردان ایرانی

  دنیای اقتصاد: هفتادمین دوره جشنواره فیلم برلین شامگاه شنبه به کار خود پایان داد و فیلم «شیطان وجود ندارد» به کارگردانی محمد رسول‌اف برنده خرس طلایی این دوره از جشنواره شد. این فیلم که محصول مشترک ایران، چک و آلمان است از بدو پذیرش در این جشنواره با حاشیه‌های زیادی همراه بود. رسول‌اف که به‌دلیل محکومیت قضایی ممنوع‌الخروج است، فیلم خود را بدون دریافت مجوز تولید کرده و از این‌رو نماینده رسمی ایران در این جشنواره محسوب نمی‌شد. انتخاب شدن این فیلم برای رقابت در بخش اصلی جشنواره، موجب شد برخی در داخل کشور این اقدام برلیناله را نوعی تصمیم سیاسی تلقی کنند، در عوض گروهی دیگر این موضوع را فرصتی مغتنم برای معرفی سینمای ایران دانستند و خواستار حمایت قانونی از این فیلم شدند؛ در آستانه آغاز این رویداد خانه سینما به عنوان تشکل صنفی با ارسال نامه‌ای به رئیس قوه‌قضائیه تقاضا کرد که مشکل خروج رسول‌اف از کشور برای حضور در جشنواره برلین حل شود؛ تلاشی که ناموفق ماند و سرانجام باران رسول‌اف بازیگر فیلم و دختر کارگردان به جای او در این رویداد حاضر شد و این جایزه را در جشنواره دریافت کرد.
 • مشتریان دیروز، طرفداران امروز

  نویسندگان: Bailey Richardson, Kevin Huynh, Kai Elmer Sotto
  در اوایل دهه ۲۰۰۰، شرکت لگو (LEGO)، همزمان با گسترش بازی‌های ویدئویی و اینترنت در آستانه ورشکستگی قرار گرفت. آنها مدت‌ها با این مشکلات دست و پنجه نرم کردند تا اینکه یک تحول بزرگ در این شرکت ایجاد شد و توانستند از شرکت «ماتل» که تا آن زمان بزرگ‌ترین شرکت اسباب‌بازی‌سازی دنیا بود، جلو بزنند. مهم‌ترین علت این تحول، ایجاد یک تغییر اساسی بود: «آنها نگاه و برخورد خود نسبت به مشتری را تغییر دادند.» به مدت ۷۵ سال، لگو فقط و فقط برای «مشتریانش» اسباب‌بازی می‌ساخت، آن هم با نوآوری محدود. اما طی دهه اخیر، آنها یاد گرفتند که چطور با همکاری «طرفدارانشان» و با کمک آنها محصول تولید کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر