آرشیو روزنامه شماره ۴۷۵۷ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۷۵۷

 • دوئل تلویزیونی پوپولیست و سوسیالیست

  دنیای اقتصاد: درگیری‌های کلامی پیش از انتخابات عمومی، هسته اصلی اولین مناظره بین دو دبیرکل حزب اصلی بریتانیا، یعنی بوریس جانسون از حزب محافظه‌کاران و جرمی کوربین از حزب کارگر را تشکیل می‌داد. مناظره بین این دو در واقع دربرگیرنده بحث اصلی این روزهای بریتانیا است؛ اینکه این کشور بالاخره اتحادیه اروپا را با توافق یا بی‌توافق ترک می‌کند یا نه؟ به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، در این مناظره که شبکه تلویزیونی «ITV» میزبان آن بود رهبران حزب محافظه‌کار و حزب کارگر بر سر مسائل مختلف از جمله برگزیت، مسائل اقتصادی، نظام بهداشت و سلامت انگلیس و ... مجادله کردند.
 • ۲۰۲۰؛ سال جذاب بازارهای نوظهور

  دنیای اقتصاد: کارشناسان معتقدند در سال آینده، بازارهای نوظهور می‌توانند پتانسیل بالایی برای سودآوری داشته باشند. نرخ بهره حقیقی مثبت در این کشورها، این امکان را به سیاست‌گذاران می‌دهد تا برنامه‌های انبساطی بیشتری را اجرا کنند. علاوه بر جذابیت این اقدام برای جریان سرمایه، کاهش نرخ بهره بیشتر توسط این گروه می‌تواند نقش موتور محرک رشد اقتصاد جهانی را نیز بازی کند. این در حالی است که کشورهای توسعه‌یافته به احتمال زیاد مسیری متفاوت را دنبال کنند، و سیاست‌های انبساطی را حداقل با احتیاط بیشتری مدنظر قرار دهند.
 • بورس زیر سایه تحولات بنزینی

  دنیای‌اقتصاد – شروین شهریاری: بازار سهام در هفته جاری در شرایطی کار خود را آغاز کرد که تصمیم اصلاح قیمت بنزین تقریبا کل فضای اقتصادی کشور را تحت‌تاثیر قرار داده بود. معامله‌گران در گام اول با این تصمیم محتاطانه برخورد کردند اما با فروکش کردن نسبی ابعاد سیاسی موضوع، متقاضیان تا حدی دست بالا را یافتند.
 • اثر جنگ تعرفه‌ای بر تجارت آمریکا

  دنیای اقتصاد: کسری تراز تجاری آمریکا تشدید شد. بر اساس آمارهای ارائه شده طی ۹ ماه نخست سال ۲۰۱۹، کسری تراز تجارت کالایی آمریکا افزایش یافته است. این اتفاق در شرایطی رخ داده است که در حدود ۱۸ ماه گذشته آمریکا با راه‌اندازی جنگ تعرفه‌ای تلاش داشت کسری تجاری خود را جبران کند اما داده‌های منتشر شده نشان می‌دهد تغییری در این وضعیت رخ نداده و کسری تجاری این کشور تشدید شده است. در این چارچوب، در این بازه زمانی عامل اصلی افزایش کسری تجاری در بخش کالایی، کاهش بیشتر صادرات نسبت به کاهش واردات بوده است. بر اساس گزارشی که با عنوان «مروری بر وضعیت تجارت آمریکا طی ۹ ماه نخست سال ۲۰۱۹» از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران منتشر شده است، در ۹ ماه نخست ۲۰۱۸، کسری تراز تجاری آمریکا حدود ۶۵۵ میلیارد دلار ثبت شده که در ۹ ماه نخست سال ۲۰۱۹ این رقم با افزایش حدود ۵ میلیارد دلاری، به حدود ۶۶۰ میلیارد دلار رسیده است. در واقع به دنبال افزایش برخی تعرفه‌های مرتبط با اقلام وارداتی چین به آمریکا طی سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ که با هدف کاهش کسری تراز تجاری آمریکا با چین در دستور کار قرار گرفت، انتظار می‌رفت آثار این اقدامات در مبادلات تجاری دو کشور تاثیرگذار باشد، اما بررسی آمار تجارت کالایی آمریکا با چین نشان می‌دهد طی دوره زمانی مزبور در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۸، صادرات کالایی آمریکا به چین و واردات کالایی این کشور از چین، کاهش داشته است. در این بازه زمانی، صادرات کالایی آمریکا به چین ۲/ ۱۴میلیارد دلار کاهش داشته و در مقابل واردات کالایی آمریکا از چین حدود ۵۵ میلیارد دلار افت داشته است. برآیند این دو اتفاق اگرچه باعث بهبود ۳/ ۴۰ میلیارد دلاری کسری تجاری آمریکا با چین شده، ولی رقم به‌دست آمده، نتوانسته تراز منفی حدود ۲۶۷میلیارد دلاری آمریکا با چین را پوشش دهد.
 • روایت کسب‌و‌کارهای آنلاین از قطع اینترنت

  دنیای‌اقتصاد: ماجرای قطع اینترنت طی چند روز اخیر باعث واکنش‌های مختلفی از سوی برخی مقامات شده و طی روزهای اخیر به تناوب درباره اتصال دوباره کشور به اینترنت صحبت شده است. هرچند وزیر ارتباطات دو روز قبل اعلام کرد که قطع اینترنت نه ناشی از اختلال بلکه به دستور شورای امنیت کشور انجام گرفته و زمان اتصال دوباره به اینترنت مشخص نیست اما محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور دیروز در جمع خبرنگاران اظهار امیدواری کرد در آینده‌ای بسیار نزدیک اینترنت کشور وصل شود.
 • برانکو؛ آری یا خیر؟

  دنیای اقتصاد: تبعات دو شکست پیاپی تیم ملی کشورمان برابر بحرین و عراق همچنان ادامه دارد و اگرچه تساوی این دو کشور در بازی رودررو شانس خوبی برای صعود به ایران داد، اما همچنان کارشناسان و بخش زیادی از افکار عمومی نسبت به موفقیت مارک ویلموتس تردید دارند. همانطور که در این چند روز به طور مفصل بحث شده، مشکل بزرگ ویلموتس عدم همدلی و بی‌انگیزگی عجیب اوست. این مساله در تک‌تک کنش‌های مرد بلژیکی به وضوح دیده می‌شود؛ کسی که حتی بعد از شکست نگران‌کننده برابر عراق هم حاضر به توقف در ایران نشد.
 • دوپینگ قیمت خودرو با نرخ ارز

  دنیای اقتصاد: بازار خودرو طی هفته جاری تحت تاثیر سهمیه‌بندی و افزایش نرخ بنزین قرار داشت. با افزایش ناگهانی نرخ بنزین که از بامداد جمعه ۲۴ آبان ماه از سوی دولت اعلام شد، بازار ارز در اولین روز کاری روند افزایشی به خود گرفت. افزایش نرخ بنزین و نوسانی شدن بازار ارز، خریداران و فروشندگان را در بازار خودرو در وضعیت دوگانه‌ای قرار داد. از یک طرف خریداران به‌دلیل افزایش نرخ سوخت و سهمیه‌بندی آن با تصور عمیق‌تر شدن رکود بازار در انتظار کاهش قیمت بودند. این در شرایطی بود که برخلاف تصور مشتریان بازار خودرو متاثر از نرخ ارز بار دیگر روند تصاعدی به خود گرفت.

بیشتر