آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۷۴۷

 • گزارش کمالوندی از گام چهارم هسته‌ای

  دنیای اقتصاد: در شرایطی که بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی از بازدید و راستی‌آزمایی بازرسان آژانس از نمونه غنی‌شده در فردو در روز یکشنبه خبر داد، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران ادعا کرد که ایران بازی «موش و گربه» را با آژانس انجام می‌دهد. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هم در ادعاهایی بی‌اساس، اقدامات اخیر ایران را تداوم اقدامات اخاذی هسته‌ای عنوان کرد و گفت که این مسیر باعث انزوای بیشتر ایران می‌شود.
 • به‌روزرسانی فهرست ممنوعه‌ها

  دنیای اقتصاد: لیست ممنوعیت‌های وارداتی به‌روزرسانی شد. در تازه‌ترین فاز از سیاست‌گذاری وارداتی کشور و براساس آنچه از سوی قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی عنوان شده، کالاهای ممنوع‌الورود به ۱۶۵۰ قلم کالا افزایش یافته است. این تصمیم تازه در حالی اعلام شده است که استارت ممنوعیت‌های وارداتی از اوایل سال گذشته زده شد و از آن زمان تا به امروز فهرست مذکور طولانی‌تر از قبل شده است.
 • «تواضع» درگذشت

  دنیای اقتصاد - بمانجان ندیمی: نوشتن از مرگ دشوار است؛ به خصوص مرگ کسانی که احساس می‌کنیم به این زودی‌ها دنیا را ترک نمی‌کنند. روز گذشته خبر درگذشت جلیل تواضع را که شنیدم، در عین ناباوری خاطره آن روز در ذهنم نقش بست. همان روز که برای انجام یک مصاحبه برای «جمعه‌نامه دنیای اقتصاد» به دیدن ایشان در دفتر مرکزی آجیل و خشکبار تواضع رفتم. فروشگاه تواضع زیر پل پارک وی را بیشتر تهرانی‌ها و حتی مسافران می‌شناسند.
 • حساسیت ارزی مصرف آرایشی

  دنیای‌اقتصاد: داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهند نوع مصرف لوازم آرایشی حساسیت قابل‌توجهی به تحولات ارزی دارند. از نظر عددی، در سال ۹۷ هزینه خانوارهای کشور برای لوازم آرایشی و خدمات شخصی نسبت به سال ۹۶ افزایش یافت؛ افزایشی در حدود ۲۰ درصد. اما اگر این افزایش با تورم تصفیه شود، نتیجه‌اش کاهش مصرف خانوارها در این نوع اقلام است.
 • خطر بزرگ برای ترامپ برزیل

  دنیای‌اقتصاد: دادگاه عالی برزیل براساس قانونی که می‌گوید متهمان می‌توانند در طول دوره فرجام‌خواهی آزاد باشند، رئیس‌جمهور سابق برزیل، یعنی لولا داسیلوا را از زندان آزاد کرد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، لوییز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهوری سابق برزیل پس از آنکه دیوان‌عالی این کشور اجازه داد وی از قانون آزادی متهمان در حین فرجام‌خواهی استفاده کند، پیروزمندانه از زندان بیرون آمد.
 • سیر تا پیاز حذف نام بزرگان از کتاب‌های درسی

  دنیای اقتصاد: حذف برخی مطالب از کتاب‌های درسی،‌ واکنش‌های متعددی در کشور برانگیخته است. بسیاری از کارشناسان ادبیات و آموزش کودکان و همچنین طیف وسیعی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در کشور با انتقادهای مداوم از این حذفیات، خواستار توضیح مسوولان امر در این باره شدند. در یک هفته اخیر نیز تلاش‌هایی برای پاسخگویی و توضیح دلایل این حذفیات از چند سو انجام شد اما استدلال‌های برخی مولفان این کتاب‌ها خود باعث بروز و ظهور اعتراض‌ها و انتقادهای دیگری شد. قصه این بود که با آغاز سال تحصیلی جدید، خبرهایی از تغییر محتوای کتاب‌های درسی در برخی رسانه‌ها منتشر و به زودی تبدیل به یک موج گسترده رسانه‌ای- اجتماعی شد. نکته قابل توجه این است که این تغییرات به گفته مسوولان امر از سال ۹۵ لحاظ شده و با وجود این، پس از گذشت سه سال به تازگی مورد توجه قرار گرفته است. با این حال برخی از مسوولان در مقابل انتقادهای گسترده کارشناسان درباره حذف غزلی از سایه، شعری از شفیعی‌کدکنی، داستان موسی و شبان مولانا، رباعیات خیام، داستان حلاج در درس تذکره‌الاولیا، داستانی از بزرگ علوی و کلا نام ایرج میرزا، صادق هدایت و ... مواضعی گرفتند.
 • سایه سنگین پدر!

  رضا خدادادی: این اتفاق یک سیکل کاملا تکراری است. افکار عمومی و پتانسیل فوتبال ایران می‌طلبد که یک سرمربی بزرگ روی نیمکت تیم‌ملی بنشیند، اما مدیریت فوتبال توانایی تولید سرمایه از فوتبال با ظرفیت بزرگ اجتماعی‌اش را ندارد و طبعا با پرداخت هزینه‌های به خدمت‌گیری سرمربی خود به مشکل برمی‌خورد. این داستان در عصر کی‌روش به اوج خود رسید و چالش‌ها تا آنجا رفت که مقامات دولتی با بدوی‌ترین شکل ممکن پول را با چمدان به محل اردوی تیم‌ملی بردند و تحویل او دادند.

بیشتر