آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۷۴۰

 • اطلاعات جدید لاریجانی درباره تحریم‌های آمریکا

  دنیای اقتصاد: رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تشکیل مجدد یک گروه در خزانه داری آمریکا برای بستن مسیرهای دور زدن تحریم ها، تاکید کرد که خیر کشور در این است که تا حد امکان از مسائل حاشیه‌ای و فرعی پرهیز کرده و به همبستگی ملی آسیب نزنیم. علی لاریجانی که روز دوشنبه به دامغان سفر و در این سفر فاز دوم مجتمع فولاد کویر دامغان را افتتاح کرد، البته به موضوع فساد نیز پرداخت و با تاکید بر اینکه متخلف باید برابر قانون مجازات شود، در عین حال گفت که نباید به بهانه مقابله با فساد کارخانه‌ها را تعطیل کرد؛ چراکه با خوابیدن هر کارخانه هزار خانواده با مشکل روبه‌رو می‌شود.
 • موقعیت‌یابی تورم ۹۸

  دنیای اقتصاد: پیش‌بینی‌های آمارهای تورمی با توجه به سه الگوی حرکتی نشان می‌دهد که نرخ تورم نقطه به نقطه در پایان سال در بازه ۱/ ۱۷ تا ۴/ ۲۲ درصد قرار خواهد گرفت. همچنین بر اساس این پیش‌بینی‌ها نرخ تورم متوسط پایان سال نیز در سطح ۱/ ۳۳ تا ۷/ ۳۳ درصد ثبت خواهد شد. این پیش‌بینی‌ها بر اساس سناریوهای حرکتی، ۳ ماه، ۶ ماه و ۱۲ ماه منتهی به مهرماه سال جاری استخراج شده است. این موضوع نسبت به پیش‌بینی قبلی نشان می‌دهد که دامنه پیش‌بینی هم در نرخ تورم نقطه به نقطه و هم در تورم متوسط، محدودتر شده است.
 • ۲۹۴ گام اصلاحی برای کسب‌وکارها

  دنیای‌اقتصاد: گام‌های اصلاحی کشورها برای بهبود فضای کسب‌وکار شناسایی شد. در گزارش سهولت انجام کسب‌وکار ۲۰۲۰ بانک جهانی، مقررات کسب‌وکار در ۱۹۰ اقتصاد به‌منظور بررسی محیط کسب‌وکار آنها مورد ارزیابی قرار گرفته است. این گزارش در بازه زمانی یکساله، اصلاح رویه تسهیل انجام کسب‌وکار را در ۱۱۵ کشور جهان شناسایی کرده است. همچنین اقتصادهایی که بیشترین تلاش را در سهولت انجام کسب‌وکار سال ۲۰۲۰ داشته‌اند، معرفی شده‌اند.
 • ضرب‌الاجل برای ترخیص کالاهای لیست ممنوعه

  دنیای‌اقتصاد: گام جدید برای رفع حبس کالاهای گروه چهارم معروف به «ممنوعه‌های وارداتی» برداشته شد. گمرک ایران در تازه‌ترین تصمیم خود برای تعیین تکلیف گروه کالایی چهارم، در قالب اطلاعیه‌ای آخرین مهلت و شروط ترخیص و ورود کالاهای مذکور را اعلام کرده است.
 • بریتانیا به وقت گرگ و میش

  دنیای‌اقتصاد: بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا روز دوشنبه در اولین تلاش خود درخصوص متقاعد کردن نمایندگان مجلس عوام برای برگزاری انتخابات عمومی با شکست روبه‌رو شد اما به‌نظر می‌رسد که در تلاش‌های بعدی‌اش شانس پیروزی داشته باشد و به این ترتیب سرنوشت برگزیت نیز تغییر خواهد کرد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، طرح یک گام به عقب، یک گام به پیش بوریس جانسون زمانی آغاز شد که اتحادیه اروپا با مهلت تمدید سه ماهه برای برگزیت موافقت کرد و بریتانیا تا ۳۱ ژانویه سال ۲۰۲۰ فرصت خروج از اتحادیه اروپا دارد. زمان اولیه پایان همین ماه میلادی، یعنی اکتبر بود. به همین منظور بوریس جانسون گفت که این تمدید را می‌پذیرد و به‌طور رسمی شکست خود را اعلام کرد؛ درحالی‌که وی پیش‌تر قول داده بود با توافق یا بی‌توافق بریتانیا را تا آخر ماه اکتبر از اتحادیه اروپا بیرون خواهد کشید. اما این بسته شدن در به روی بوریس جانسون به معنای برگشت بخت از او نیست و حالا دری به روی او باز شده که امکان برگزاری انتخابات عمومی را قوت بخشیده است. او از ماه ژوئیه که نخست‌وزیر شد سودای برگزاری انتخابات عمومی را در سر داشت.
 • شگفتی‌آفرینی؛ یک تاکتیک خوب برای مذاکره

  مترجم: رویا مرسلی
  منبع: HBR: زمانی که یکی از ما (روی) ۹ساله بود، برای اولین‌بار برای یک اردوی تابستانی به ایالات‌متحده سفر کرد. او به‌خاطر ظاهر و مهارت ضعیف در زبان انگلیسی مورد آزار و اذیت بچه‌های دیگر قرار می‌گرفت. یک روز «روی» از سردسته گروه قلدرها خواست با هم پشت یک ساختمان ملاقاتی داشته باشند.
 • تداوم طلسم «خانه‌ پدری»

  دنیای اقتصاد: در روزهای اخیر با وجود تعطیلی سالن‌های سینما به‌دلیل ایام سوگواری، بازار خبرهای سینمایی داغ بود؛ توقیف چندباره فیلم «خانه پدری» ساخته کیانوش عیاری و بازتاب‌های این خبر، حواشی جدیدی بر حاشیه‌های این فیلم پرماجرا افزود. این فیلم که بیش از ۹ سال پیش ساخته شده، این بار فقط چهار روز روی پرده سینماها ماند و با فروش چهارصد میلیون تومانی به کار خود پایان داد. به‌رغم اصلاحاتی که به خواست سازمان سینمایی روی این فیلم انجام شد و با وجود اعلام رده‌بندی سنی بالای ۱۵ سال و تعداد محدود سینماهای نمایش‌دهنده، حجم هجمه‌ها علیه این فیلم در برخی رسانه‌ها آن‌قدر زیاد بود که سرانجام توقیف مجدد آن را رقم زد.

بیشتر