آرشیو روزنامه شماره ۴۷۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۷۲۲

 • سرنگ آلوده عامل شیوع HIV در لردگان نیست

  دنیای اقتصاد: به دنبال ادامه اعتراض مردم روستای چنارمحمودی لردگان به «شیوع اچ‌آی‌وی» دراین روستا،روز گذشته سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش‌پزشکی اعلام کرد: سرنگ آلوده عامل شیوع HIV در لردگان نیست. او همچنین تاکید کرد: قطعا با مستندات بسیار دقیق و کارشناسی که داریم باید بگوییم که هرگز چنین اتفاقی رخ نداده است.
 • نبض تولید در صنایع جهان

  دنیای اقتصاد: «سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو)» در آخرین گزارش فصلی خود وضعیت تولیدات صنعتی جهان را مورد بررسی قرار داده است. بر اساس این گزارش، انتظار می‌رود رشد تولیدات صنعتی جهان تحت‌تاثیر تنش‌های تجاری میان اقتصادهای بزرگ (آمریکا و چین) کند شود. بر این اساس تولیدات بخش صنایع بیش از ۸۰ درصد از صادرات این دو کشور را تشکیل می‌دهد.
 • میزان خلافی بانک‌ها در عبور از چراغ قرمز بانکی

  دنیای اقتصاد: بررسی روند سپرده‌گیری بانک‌های کشور طی ۵ سال (از ۹۲ تا ۹۶) نشان می‌دهد در پایان سال ۹۶ اکثر بانک‌ها نرخ سود مصوب بانک مرکزی را رعایت کرده‌اند و حتی برخی بانک‌های کشور نرخ سود خود را به نسبت سال ۹۵ کاهش داده‌اند. علاوه براین آمارها نشان می‌دهد بانک‌هایی مانند ملی، ملت، صادرات و تجارت بیشترین سهم سپرده‌ها را در نظام بانکی به خود اختصاص داده‌اند. این صدرنشینی تقریبا در طول ۵ سال مورد بررسی توسط این ۴ بانک حفظ شده است.
 • افزایش دلار دوام نیافت

  دنیای اقتصاد: در اولین روز هفته، سکه و دلار کاهش قیمت را تجربه کردند؛ اسکناس آبی آمریکایی از مرز ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان پایین‌تر رفت و فلز گران‌بهای داخلی یک بار دیگر به سمت سطح ۴ میلیون تومانی حرکت کرد. به گفته فعالان، دلیل اصلی افت قیمت دلار، کاهش ارزش این ارز در هرات افغانستان و پایین آمدن نرخ حواله درهم بود. عده‌ای نیز اعتقاد داشتند بازارساز در روز اول هفته عرضه ارز خود را افزایش داد، چرا که احساس می‌کرد اگر قیمت برای سومین روز متوالی بالای مرز ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی نوسان کند، انتظارات افزایشی معامله‌گران را بیشتر می‌کند و می‌تواند زمینه ساز ورود تقاضای بیشتر افراد مردد به بازار شود. از نظر فعالان، کاهش قیمت دلار مهم‌ترین عاملی بود که موجب شد سکه تمام بهار آزادی نیز در مسیر کاهشی قرار بگیرد. دیروز شاخص ارزی ۷۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۱ هزار و ۴۸۰ تومان رسید. در واکنش به این افت دیروز فلز گرانبهای داخلی نیز ۱۵ هزار تومان افت قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۴ میلیون و ۱۰ هزار تومان رسید. این کاهش از آن جهت جلب توجه می‌کرد که طلای جهانی توانسته بود روز جمعه خود را بالای مرز هزار و ۵۰۰ دلاری حفظ کند و پیش‌بینی‌های فعالان این بازار حکایت از احتمال بیشتر افزایش قیمت در هفته جاری دارد. در چنین شرایطی است که به ضعف تقاضا در بازار سکه بیشتر از قبل می‌توان پی برد.
 • آمادگی ذوب‌‌آهن برای خرید نقدی سنگ‌آهن از معادن کوچک

  گروه بنگاه‌ها: در پی تصمیم دولت برای مبارزه با خام‌فروشی در حوزه صنایع معدنی و وضع عوارض ۲۵ درصدی بر صادرات سنگ‌آهن، شرکت ذوب‌‌آهن اصفهان ضمن قدردانی از این اقدام دولت، اعلام آمادگی کرد که جهت حمایت از معادن کشور، حاضر به خرید سنگ‌آهن به‌صورت نقدی است. محمدجعفر صالحی معاون خرید ذوب‌‌آهن اصفهان در این‌باره به «دنیای‌اقتصاد» گفت: سنگ‌آهن مورد مصرف ذوب‌‌آهن باید عیاری با FE بالاتر از ۶۰ داشته باشد که با توجه به شرایط کنونی و کمبود سنگ‌آهن، درحال‌حاضر به ناچار سنگ‌آهن با FE بالاتر از ۵۸ نیز در این شرکت استفاده می‌شود.
 • برنامه‌های فضایی ایران

  دنیای‌اقتصاد: قراردادن یک ماهواره با دقت تصویربرداری یک متر در مدار تا سال ۱۴۰۰ ، اعزام فضانورد ایرانی با همکاری دیگر کشورها و ایجاد دو پایگاه ماهواره‌ای بخشی از وعده‌های جدید مقامات ایران در توسعه صنعت فضایی و در آغاز هفته فضایی بود. مقامات وزارت ارتباطات که طی سال‌های اخیر وظیفه توسعه ماهواره را از طریق سازمان فضایی برعهده دارند همچنین درباره برنامه‌های آینده توسعه فضایی یا شکست‌های گذشته توضیحاتی را ارائه کردند.
 • فرصت‌سوزی در ارزان‌ترین کشور توریستی

  دنیای اقتصاد: عضو جدید شورای‌عالی میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به استعداد طبیعی ایران برای جذب توریست خارجی و از آن مهم‌تر، فرصت ارزی فراهم شده در بازار گردشگری کشور، ایرادات این حوزه درآمدزا که از ضعف سیاست‌گذاری دولتی نشات می‌گیرد را خطاب به دولت و بخش‌خصوصی فهرست کرد.

بیشتر