آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۳ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۷۱۳

 • آرامش بورس پس از سه جهش

  دنیای اقتصاد: شتاب قابل‌ملاحظه شاخص سهام در مسیر صعودی طی معاملات روز گذشته افت کرد. هر چند شاخص کل در ادامه سیر صعودی خود افزایشی معادل ۷۳۵ واحد را ثبت کرد و به رکورد ۳۱۲ هزار واحدی دست یافت، اما مسیر رفت و برگشتی بهای عموم سهم‌ها و افت محسوس آخرین قیمت از ضعف تقاضا و فشار مضاعف سهامداران برای شناسایی سود حکایت داشت. ضمن اینکه تغییر لحن اروپایی‌ها با انتشار بیانیه مشترک علیه ایران هم تا حدودی بورس‌بازان را نگران کرد و باعث شد تا انگیزه‌ها برای عرضه سهام تقویت شود. پایداری ارزش بالای معاملات و وجود تقاضا در سطوح منفی قیمت‌ها نشان داد که امید برای ادامه روند صعودی به قوت خود باقی است. همزمان با اخبار ضد و نقیض سیاسی، جریان انتشار کارنامه‌های ماهانه عامل مهمی است که می‌تواند توزیع نقدینگی را طی سه، چهار روز آینده دستخوش تغییر کند. فضای حاکم بر معاملات پشتوانه تحلیلی صاحب‌نظران بورسی را هم با خود دارد که برای شاخص سهام در نیمه دوم سال انتظار بازدهی ۲۰ درصدی را دارند.
 • چشم دلاری‌ها به خارج بازار

  دنیای اقتصاد: پس از سه روز متوالی کاهش قیمت، روز سه‌شنبه زمانی برای قدرت‌نمایی افزایشی‌های بازار بود که قیمت دلار را به محدوده ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان بازگردانند. در دومین روز مهرماه، شاخص ارزی ۶۰ تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۱۱ هزار و ۴۱۰ تومان رسید. این افزایش در حالی به ثبت رسید که دلار در روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه به ترتیب، ۳۰، ۸۰ و ۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داده بود. به گفته برخی فعالان، عامل اصلی افزایش قیمت دلار جوسازی شماری از معامله‌گران پیرامون موضع اروپایی‌ها در قبال حمله به تاسیسات نفتی آرامکو بود. به گزارش خبرگزاری تسنیم، سه کشور بزرگ اتحادیه اروپا طی بیانیه‌ای مشترک مدعی شدند که ایران مسوول حمله هفته گذشته به تاسیسات نفتی شرکت سعودی آرامکو بوده است.
 • وزن تجربه در تصاحب شغل

  دنیای اقتصاد: آمار نیروی کار منتشر شده توسط مرکز آمار نشان می‌دهد که بازه سنی ۲۰ تا ۲۴ سال با ۹/ ۲۷ درصد بالاترین نرخ بیکاری را در بین تمام بازه‌های سنی ثبت کرده است. کمترین نرخ بیکاری با ۹/ ۱ درصد نیز متعلق به رده سنی ۶۵ سال و بالاتر است. البته میزان مشارکت نیز در افراد دارای سن بالا کمتر است، اما اگر فردی در این سن به دنبال کار باشد، با احتمال بیشتری نسبت به یک فرد جوان، صاحب کار می‌شود.
 • عبور نفت از شوک پهپادی؟

  دنیای اقتصاد: ۱۰ روز بعد از حمله پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو، بازار نفت روز گذشته از هیجانات اخبار مربوط به این حملات فاصله گرفت. انتشار یک خبر به نقل از منابع آگاه مبنی بر اینکه عربستان سعودی حدود ۷۵ درصد از تولیدات از دست رفته را در پی حملات به دست آورده و تا پایان هفته آینده نیز به سطح کامل تولیدات بازمی‌گردد؛ یکی از عوامل عقب‌نشینی قیمت‌ها و آرام شدن جو در بازار نفت بود.
 • «نه» به دیزلی‌ها

  دنیای اقتصاد: همزمان با رد «طرح جایگزینی ۱۰۰ هزار خودروی فرسوده با محصولات دیزلی» در شورای اقتصاد، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز در گزارشی به تبعات احیای دیزلی‌ها پرداخته و آن را اشتباه و خطرناک دانسته است.
 • سودآوری در بازاری که رقبا سودآور نیستند

  ریچارد کخ و گریگ لاک‌وود مترجم: مهدی نیکوئی/ برگرفته از کتاب: ساده‌سازی
  ساده‌سازی محصول یکی از استراتژی‌های مناسب برای متمایز کردن محصول و افزایش قابل توجه سودآوری در بازاری است که سایر رقبا سود چندانی به دست نمی‌آورند. اما طراحی محصول، تقریبا تمام کاری است که باید در آن انجام داد. استیو جابز درباره طراحی محصول گفته است: «ممکن است یک راننده تاکسی خوب، دو تا سه برابر بهتر از یک راننده تاکسی بد باشد. اما یک طراح خوب، ۱۰۰ یا ۲۰۰ برابر بهتر است.» زمانی که بحث ساده‌سازی محصول می‌شود، هدف طراحی ایجاد محصولی است که استفاده از آن لذت‌بخش باشد. برای رسیدن به این هدف، نخست و مهم‌تر از هر چیزی باید استفاده از آن ساده‌تر شود و پس از آن، اگر امکانش وجود داشت، کاربردی‌تر و زیباتر شود.
 • توقف «پرونده تعطیلات» در وزارت گردشگری؟

  دنیای‌اقتصاد: طرح «ساماندهی تقویم تعطیلات برای دستیابی به آخر هفته دو روزه» که تا پیش از تشکیل وزارت گردشگری و درست یک روز قبل از کسب رای‌اعتماد وزیر، جزو اولویت اصلی این بخش از دولت بود، پیگیری آن ظاهرا در وزارتخانه جدید متوقف شده یا از دستور کار خارج شده است.

بیشتر