آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۹ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۶۶۹

 • ۱۰پیشنهاد برای بودجه دوسالانه

  محمد کردبچه /مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه
  اصلاح ساختار بودجه‌ریزی در کشور یکی از موضوعات مهم این روزهاست که محمد کردبچه، مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه در مقاله‌ای به آن پرداخته است.نویسنده در این مقاله معتقد است استفاده از چارچوب میان‌مدت مخارج دولت یک روش بهینه برای برنامه‌ریزی برای بودجه کشور است. این مقاله در چهار قالب مقدمه، مفاهیم، مبانی و پیشنهاد تهیه چارچوب میان‌مدت مخارج دولت در ایران تنظیم شده است. بخش اول آن شامل مقدمه، مفاهیم و بخشی از مبانی به چاپ رسیده است. در بخش مبانی سه زیر گروه ارتقای کارآیی تخصیص، برقراری انضباط مالی و ارتقای کارآیی عملیاتی مطرح شده که به تشریح بودجه‌های سالانه و چند سالانه و بودجه‌ریزی غلتان از ارتقای کارآیی تخصیص پرداخته شد. در این بخش ابتدا کارآیی تخصیص منابع و پیوند برنامه و بودجه تشریح و سپس دو گروه دیگر پرداخته شده است. اما در بخش دوم، مبانی این چارچوب تکمیل و در بخش آخر نویسنده توصیه کرده است که با توجه به تجربه سایر کشورها و به خصوص برای هماهنگی با دوره‌های ریاست جمهوری، تهیه چارچوب میان‌مدت دو سالانه با ماهیت غلتان برای کشور در نظر گرفته شود.
 • سه برداشت از توییت ترامپ

  سعیده‌سادات فهری
  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا که برای کشاندن ایران پای میز مذاکره به هر دری زده، این بار به‌زعم خود از ادبیات دیگری برای ترغیب ایران به گفت‌وگو با واشنگتن استفاده کرده است؛ رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه هفتم مرداد (۲۹ ژوئیه) با انتشار یک پست توییتری مدعی شده است: «فراموش نشود که ایرانی‌ها هرگز در جنگی پیروز نشده‌اند، اما هرگز در مذاکره‌ای شکست نخورده‌اند!» پیش‌تر مایک پمپئو، وزیرخارجه آمریکا بار دیگر از آمادگی آمریکا برای مذاکره سخن گفته بود.
 • نقش اول تورم دهکی

  دنیای اقتصاد: متهم اصلی تورم در تمامی دهک‌های هزینه‌ای مسکن است. داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهند که در تورم ماهانه تیر ماه، نقش مسکن بین ۴۲ تا ۵۰ درصد بوده است. پررنگ‌ترین نقش مسکن، در تورم ماهانه دهک اول گزارش شده است. در دهک‌‌های پایین هزینه‌ای پس از مسکن، گروه خوراکی‌ها بیشترین فشار را بر دخل و خرج خانوارها آورده است.
 • بهبود کسب‌و‌کار در فصل بهار

  دنیای اقتصاد: نتایج پایش ملی محیط کسب‌وکار در بهار ۹۸ از مساعد شدن فضای کسب‌وکار حکایت دارد. گزارش مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران حاکی است، شاخص ملی کسب‌وکار در بهار امسال نسبت به زمستان ۹۷ وضعیت بهتری پیدا کرده اما همچنان نسبت به بهار سال گذشته، شرایط نامساعد‌تر است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد در اولین فصل امسال، رقم شاخص ملی کسب‌وکار ۱۷/ ۶ (نمره بدترین ارزیابی ۱۰ است) محاسبه شده که بهتر از وضعیت این شاخص نسبت به ارزیابی فصل گذشته (زمستان ۱۳۹۷ با میانگین ۲۷/ ۶) است.
 • یک برزخ ابدی

  دنیای اقتصاد: باشگاه پدیده شهر خودرو که حالا دیگر با تغییر اسم رسمی عنوان «پدیده» را هم از کنار نامش حذف کرده، یکی از معدود تیم‌های خصوصی لیگ برتر ایران به‌شمار می‌آید که دی‌ماه ۹۷ سهامش در یک نقل‌وانتقال جنجالی و کشدار به شرکت شهرخودرو منتقل شد. به این ترتیب موضوع روشن است. ما با یک تیم غیردولتی مواجه هستیم که فرهاد حمیداوی مالکیت آن را بر عهده دارد.
 • چهار شانس اصلی معرفی به اسکار

  شایان ربیعی
  دنیای اقتصاد: از امروز سینمای ایران تنها ۶۰ روز وقت دارد تا نماینده خود را به اسکار ۲۰۲۰ معرفی کند. بسیاری از صاحبان فیلم‌ها سعی می‌کنند با نزدیک شدن به زمان انتخاب نماینده ایران، از منتقدان و سینماگران سرشناس جهان نقد مثبت درباره فیلم‌هایشان بگیرند و در رسانه‌ها منتشر کنند. این اتفاق فضای رسانه‌ای را به نفع برخی فیلم‌ها تغییر می‌دهد تا تصمیم‌گیران نهایی را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین طبیعی است که این روزها و البته در روزهای آینده نظرات بیشتری از سینماگران و منتقدان برجسته جهان درباره فیلم‌های نامزد نمایندگی اسکار در ایران بخوانید.
 • پنج حرکت کلیدی برای تحول دیجیتال

  مترجم: علی پورقاسمی
  منبع: mckinsey: با وجود آنکه در گستره کسب و کار، بسیاری از سازمان‌ها به تحولات دیجیتال روی آورده‌اند، ولی تنها شرکت‌هایی انگشت شمار توانسته‌اند به نتایج پیش‌بینی شده دست یابند. تازه ترین نظرسنجی جهانی درباره این موضوع توسط موسسه مکنزی تایید می‌کند که به شکل هشدار‌دهنده‌ای میزان موفقیت‌ها کم است. نزدیک به هشت نفر از هر ۱۰ پاسخ‌دهنده، گفته‌اند که سازمان‌هایشان در چند سال گذشته، تحول دیجیتال را آغاز کرده‌اند، ولی تنها ۱۴درصد از آنها گفتند که کوشش‌هایشان به بهبود و حفظ سطح عملکرد منجر شده است. افزون بر آنکه تنها ۳ درصد از آنها از موفقیت کامل در تغییرات پایدار خبر داده‌اند.

بیشتر