آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۹ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۶۴۹

 • وجه پنهان ریسک نفتی تنگه هرمز

  دنیای اقتصاد: توقف غیرقانونی یک سوپرتانکر حامل نفت ایران در آب‌‌های منطقه جبل‌الطارق، بار دیگر نگرانی از پیامدهای افزایش تنش میان غرب و ایران را در کانون توجه فعالان بازار نفت قرار داد. مسدود شدن تنگه هرمز، که پیش از این احتمال رقم خوردن آن از سوی مقامات ارشد ایران مطرح شده بود، می‌تواند مهم‌ترین پیامد این افزایش تنش‌ها باشد. جهش قیمت طلای سیاه یکی از مهم‌ترین نتایج ایجاد اختلال در تردد عادی نفتکش‌ها در تنگه هرمز است و می‌تواند مصرف‌کنندگان نفت خام را در سراسر دنیا (به ویژه در آسیا) تحت تاثیر قرار دهد. با این حال تولیدکنندگان نفت خام و گاز منطقه که وابستگی بالایی به درآمدهای نفتی و گازی خود دارند، از اثرات چنین اتفاقی مصون نخواهند ماند. در کنار این دو دسته، یعنی مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان منطقه، ذخایر استراتژیک نفت خام دنیا، سومین نقطه‌ای است که از جدی‌تر شدن احتمالی تنش‌ها در تنگه‌هرمز، متاثر خواهد شد.
 • نقشه تامین مالی خرد سال ۹۸

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی در یک بخشنامه به شبکه بانکی کشور، دستورالعمل تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط را در سال‌جاری به شبکه بانکی ابلاغ کرد. در این گزارش تسهیلات ارائه شده در سال گذشته به بنگاه‌های کوچک و متوسط ۱۹ هزار میلیارد تومان گزارش شد که این میزان تسهیلات به حدود ۲۳ هزار بنگاه کوچک و متوسط تخصیص یافته است. این موضوع نشان می‌دهد که به طور متوسط به هر بنگاه به میزان ۸۲۶ میلیون تسهیلات ارائه شده است. همچنین بر اساس یکی از اصلاحات صورت‌گرفته در بخشنامه سال‌جاری «بانک‌ها و موسسات اعتباری موظفند با تسهیلات یا موارد امهال مصوب در کارگروه تسهیل، حداکثر ظرف مدت «یک ماه» موافقت کنند یا دلایل مخالفت خود را همراه با مستندات مربوط به هیات خبرگان موضوع ماده (٦٢) قانون الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور ارجاع کنند.» موضوعی که به‌نظر می‌رسد در راستای کاهش زمان تسهیلات ارائه شده اتخاذ شده است.
 • رشد دلار ادامه نیافت

  دنیای اقتصاد: در دومین روز هفته، چهارمین افزایش سکه و دلار به ثبت نرسید و هر دو بازار تغییر مسیر دادند. روز یکشنبه، شاخص ارزی تا ساعت ۴ بعدازظهر ۱۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۳ هزار تومان رسید.
 • تهران هوشمند و معمای افزایش مراجعات اداری

  دنیای اقتصاد: مطالعات رسمی و تحقیقات میدانی از گزارش عملکرد ۸ ساله دفاتر خدمات الکترونیک شهری از تحقق وارونه وعده «تهران هوشمند» در راستای افزایش رضایتمندی شهروندان خبر می‌دهد.
 • گام اول، گفت‌وگو با مدیر است

  مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: HBR: آیا از شغلتان راضی هستید؟ طبق آمارها، دو سوم کارکنان جهان از کارشان ناراضی‌اند و گاهی دلیلش این است که در «شغل‌های ناخواسته» گیر کرده‌اند. شاید شما هم جزو این افراد باشید. شاید اولش شغلتان را دوست داشتید. اما به مرور وظایفتان تغییر کرد و حالا دیگر دوستش ندارید. شاید برای شغل X مصاحبه کرده باشید اما شغل Y را به شما پیشنهاد کرده باشند. «الیسون بیرد» و «دن مک گین»، ویراستاران مجله کسب‌وکار هاروارد و «فرانچسکا جینو»، استاد مدرسه کسب‌وکار هاروارد به سوالات دو نفر از مخاطبان این مجله در این رابطه پاسخ می‌دهند:
 • کنسرت خوانندگان ستاره‌دار

  دنیای اقتصاد: بازار تابستانه کنسرت‌ها در حالی دارد گرم و گرم‌تر می‌شود که دست‌کم سه خواننده مطرح بعد از مدت‌ها دوباره روی صحنه می‌روند. بازگشت این دو خواننده به اجراهای زنده پس از زمانی طولانی، منوی پیشنهادی کنسرت‌های پیش‌رو را در مقایسه با دوره‌های زمانی گذشته جذاب‌تر کرده است. حسین زمان و مهدی یراحی دو خواننده‌ای هستند که به زودی روی صحنه خواهند رفت و برای دوستدارانشان برنامه اجرا خواهند کرد؛ حسین زمان سال‌ها بود که موفق به دریافت مجوز اجرا نمی‌شد و مهدی یراحی همچنان که خودش اعلام کرده بود گویا پس از انتشار کلیپ جنجالی‌اش به نام «پاره‌سنگ» ممنوع‌الفعالیت شده بود.
 • نجات گردشگری با برندسازی مناطق آزاد

  آزاده باقری
  دنیای‌اقتصاد: هفت منطقه آزاد تجاری در ایران یکی از مهم‌ترین شاهراه‌هایی است که می‌توان از طریق آن به بازارهای جهانی و سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی وصل شد. پتانسیلی که باید از آن در پیشبرد اقتصاد کشور بهره برد. یکی از مهم‌ترین بهره‌برداری‌هایی که می‌توان با کمک این هفت منطقه انجام داد جذب گردشگر ورودی و البته سرمایه‌گذاران داخلی و به‌ویژه خارجی است. سرمایه‌گذارانی که می‌توانند با بهبود پتانسیل‌های این منطقه آنها را به قطب‌ گردشگری بدل کرده و این مناطق آزاد دیگر به‌عنوان مناطق آزاد تجاری صرف که تنها سرمایه‌گذاری‌های صنعتی و تجاری صورت می‌گیرد نباشد، بلکه راهی باشد برای آنکه صنعت گردشگری در آن رونق گیرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر