آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۶۴۳

 • موضع متفاوت مکرون درباره آینده برجام

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهور فرانسه پس از عملیاتی شدن اینستکس گفته است ایران حتی اگر برجام را نقض کند اروپا قصد ندارد فورا تحریم‌ها علیه تهران را بازگرداند. پیش‌تر ترامپ هشدار داده بود که اگر ایران تهدید خود برای غنی‌سازی اورانیوم بیشتر از مقررات مربوط به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ را عملی کند، تلافی‌جویی نامشخصی در پیش خواهد بود. این درحالی است که نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، اینستکس را همچون ماشینی بسیار زیبا اما بدون بنزین توصیف کرده و گفت که وضعیت فعلی اینستکس کافی نیست.
 • خود انتقادی از بخشنامه‌های مزاحم

  دنیای اقتصاد: نقشه راه عملیاتی بهبود محیط کسب‌وکار اکران شد. در این چارچوب، سیاست‌گذار برنامه راهبردی ارتقای عملکرد فرآیند‌های مرتبط با کسب‌وکار را در قالب ۵ محور شرح داده است.
 • تقابل انتظارات در بورس تهران

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران معاملات روز گذشته خود را در دو نیمه به پایان رساند. دو نیمه‌ای که به سبب تقابل انتظارات معامله‌گران شکلی متفاوت به خود گرفتند. به این ترتیب شاخص سهام که در ابتدای معاملات توانسته بود تا ارتفاع ۲۵۰ هزار واحدی نیز رشد کند، در ادامه رو به تنزل گذاشت و در نهایت با افت حدود ۴۵ واحدی مواجه شد. در این میان از یکسو شاهد شکل‌گیری انتظارات مثبتی در میان معامله‌گران بودیم. انتظاراتی که عمدتا به بالا بودن ارزش معاملات، خوش‌بینی‌های سیاسی، امیدواری نسبت به بازار جهانی و همچنین انتظارات مثبت از برگزاری مجامع بورسی‌ها بازمی‌گردد. با این حال در تقابل با انتظارات مثبت موجود، شناسایی سود پس از کسب‌ بازدهی مورد انتظار و البته برخی دیدگاه‌های منفی میان بورس‌بازان به میدان آمده و برآیندی صفر برای شاخص سهام رقم زد.
 • نزول دلار به زیر مرز ۱۳

  دنیای اقتصاد: در اولین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی از مرز ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان عقب‌نشینی کرد و دلار به زیر سطح روانی ۱۳ هزار تومانی رفت. روز شنبه، دلار ۲۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۲ هزار و ۹۳۰ تومان رسید. این کمترین قیمت دلار از ۲۰ خردادماه بود و موجب شد که بار دیگر انتظارات کاهشی در بازار فعال‌تر شوند. حتی عنوان شد که پس از ساعت ۴ بعدازظهر قیمت‌های پایین‌تری نیز در بازار به ثبت رسید. برخی از معامله‌گران اعتقاد داشتند در‌صورتی‌که دلار زیر مرز ۱۳ هزار تومانی تثبیت شود، احتمال افت قیمت تا محدوده ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومانی وجود خواهد داشت؛ در مقابل بخش دیگری از بازیگران ارزی باور داشتند، دلار تا زمانی که کف قیمت قبلی را نشکسته است، نمی‌توان انتظار نزول قیمتی بیشتر را داشت. به گفته آنها، دلار یک‌بار در تاریخ ۱۹ خردادماه به محدوده ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومانی برخورد کرد و از آن نقطه خریدها افزایش پیدا کرد؛ بنابراین تا زمانی که این سطح شکسته نشده است، نمی‌توان انتطار نزول شدیدتر را داشت.
 • آغاز تحولات ساختاری در بازار سینمای ایران

  شایان ربیعی
  دنیای اقتصاد: همان‌طور که پیش‌تر در همین صفحه گفتیم،‌ بازار سینما نشانه‌هایی در خود دارد که حاکی از به بن‌بست رسیدن دامنه فروش فیلم‌ها است. در چهار، پنج سال گذشته افزایش فروش سینماها، رکوردهای قابل‌توجهی را در تاریخ گیشه ثبت کرد. در این اتفاق، فیلم‌های کمدی سردمدار رکوردشکنی‌ها بودند و بیشترین رقم‌های فروش را به خود اختصاص دادند. اما در چند ماه اخیر، بازار کمدی‌ها از تب و تاب روزها و سال‌های گذشته افتاده است. افت کیفی فیلم‌های کمدی، افزایش سواد سینمایی و گسترش فرهنگ بصری مخاطبان، گران شدن بلیت سینماها و... از مهم‌ترین عواملی هستند که بازار فیلم‌های کمدی را وارد دوران رکود کرده است. مراد ما از دوران رکود، دوره‌ای است که آرام آرام بازار کمدی‌ها رو به افول می‌گذارد و رکوردشکنی‌ها و فروش‌های رویایی و استقبال‌های قطعی یا دیگر رخ نمی‌دهد یا به ندرت اتفاق خواهد افتاد. در مقابل، بازار فیلم‌های غیر کمدی که سطح امن بازار است،‌ همچنان توانسته تا حدودی جذابیت خود را حفظ کند. بازار فروش این فیلم‌ها نوسان کمتری را تجربه کرده و به نظر می‌رسد که در ادامه نیز ثبات نسبی خود را حفظ کند.
 • آینده کار در دست انسان است، نه ماشین

  مترجم: مریم رضایی
  منبع: London Business School: پیشرفت کردن در عصر ماشین، چه معنایی برای انسان دارد؟ این مساله‌ای است که اندرو اسکات اقتصاددان و لیندا گراتون روانشناس، استادان مدرسه کسب‌وکار لندن، در تحقیقی بزرگ در مورد زندگی و کار در عصری که طول عمر انسان‌ها زیاد شده، به آن پاسخ داده‌اند. آنها در حین تحقیقات‌شان با صدها نفر صحبت کرده‌اند و یکی از سوالات متداولی که از آنها پرسیده شده این بوده که تاثیر تکنولوژی در عصر طول عمر انسان‌ها چیست؟ آنها در قدم بعدی، تمرکزشان را بیشتر معطوف سرعت بالای پیشرفت تکنولوژی و تحولات اجتماعی گسترده‌ ناشی از آن کردند. با اینکه این موضوع هنوز جای کار زیادی دارد، اما اسکات و گراتون به این نتیجه رسیدند که حداقل دو موضوع روشن است. اول اینکه داستان اصلی ماشین‌ها نیستند، بلکه انسان‌ها هستند. بیشتر افرادی که در مورد انقلاب صنعتی چهارم مطلب می‌نویسند، آن را یک مساله سخت‌افزاری تصور می‌کنند که در آن، هر چقدر تکنولوژی تکامل یافته‌تر دنیا را بیشتر می‌بلعد، فضای کمتری برای انسان‌های ضعیف با مهارت‌های کم باقی می‌ماند.

بیشتر