آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۶۳۶

 • بار جنگ تجاری بر دوش کیست؟

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید تعرفه‌هایی که بر ۲۵۰ میلیارد دلار از واردات چینی وضع کرده است را پکن می‌پردازد. به عقیده کارشناسان، اما تعرفه‌ها اینگونه عمل نمی‌کنند. دولت چین و شرکت‌هایی که در داخل این کشور فعالیت می‌کنند، تعرفه‌های دولت آمریکا را به‌طور مستقیم نمی‌پردازند. تعرفه‌ها مالیاتی هستند که بر واردات وضع می‌شوند و بهای آن را هنگام ورود کالا به کشور، شرکت‌هایی می‌پردازند که در آمریکا به ثبت رسیده‌اند. در این رابطه واردکنندگان عمدتا هزینه تعرفه‌ها را از طریق افزایش قیمت‌ها به مشتریان منتقل می‌کنند، مشتریانی از هر دو گروه تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان آمریکایی.
 • آرایش مثلثی مقابل کسری بودجه

  دنیای اقتصاد: رئیس کل بانک مرکزی، در یادداشت اینستاگرامی خود، در سه بخش نکاتی درخصوص نحوه سیاست‌گذاری، راه‌های جلوگیری از پولی شدن کسری بودجه و همچنین تخصیص ارز به کالاهای اساسی ارائه کرد. عبدالناصر همتی در بخش نخست، اجزای حکمرانی خوب بانک‌های مرکزی را «ارتباط با مردم و فعالان اقتصادی»،‌ «شفافیت در سیاست‌گذاری» و «اجرا و پاسخگویی در قبال مردم» را معرفی و عنوان کرد این رویکرد در سیاست‌گذاری باعث ثبات در بازار ارز شده است. او در بخش دوم، مثلث ضدپولی کسری بودجه را «استفاده از مسیرهای مختلف صدور بیشتر نفت،» «انتشار اوراق دولتی» و «برداشت از منابع صندوق توسعه ملی» را معرفی کرد.
 • بساز و بفروش‌ها در باتلاق

  دنیای اقتصاد: مستعدترین ماه برای دریافت پروانه ساختمانی و شروع عملیات ساخت‌وساز در تهران با رکود سنگین ساختمانی مواجه شد. به گزارش «دنیای اقتصاد» جدیدترین آمار عرضه مسکن طی دوماه نخست سال جاری از ثبت کمترین تیراژ ماهانه ساخت‌وساز در پایتخت خبر می‌دهد.
 • تداوم روند نزولی تولید خودرو

  دنیای اقتصاد: طبق آنچه خودروسازان بزرگ کشور به بورس ارائه داده‌اند، تولید محصولات سواری آنها در دو ماه ابتدایی امسال و نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته تقریبا نصف شده است.آمار تولید خودرو را همواره وزارت صنعت، معدن و تجارت در اختیار انجمن خودروسازان ایران می‌گذارد؛ اما این ماه این اتفاق رخ نداده و از همین رو آمار ارائه‌شده از سوی خودروسازان به بورس، ملاک محاسبه قرار گرفته است.ظاهرا اشتباهات محاسباتی، دلیل عدم اعلام آمار تولید خودروها در اردیبهشت بوده، چه آنکه آمار فروردین نیز عاری از اشتباه نبود. البته برخی رسانه‌ها آماری منتسب به وزارت صنعت را منتشر کرده‌اند؛ با این حال این آمار مورد تایید انجمن خودروسازان نیست و از طرفی اختلافاتی میان اعداد و ارقام آن با آمار اعلامی خودروسازان به بورس، مشاهده می‌شود.
 • دوئل سرنوشت‌ساز جانسون و‌هانت

  دنیای اقتصاد: آینده بریتانیا درحال‌حاضر در دست۲/ ۰ درصد از جمعیت این کشور است. دو نامزد نهایی جانشینی ترزا می ‌برای نخست‌وزیری بریتانیا ماه آینده به رقابت با یکدیگر برخواهند خاست تا بتوانند رای ۱۶۰ هزار نفر از اعضای حزب محافظه‌کاران را به‌دست آورند. به گزارش سی‌ان‌ان، برنده بلافاصله پس از برگزاری جلسه حزب می‌تواند برای جمعیت ۶۶ میلیونی این کشور، تشکیل دولت بدهد.
 • تصمیم‌گیری بهتر = برگزاری جلسات کارآمدتر

  مترجم: مریم رضایی
  منبع: McKinsey: تصمیم‌‌گیری، نیروی حیات سازمان‌ها است و جلسات جایی هستند که تصمیم‌های مهم کسب‌وکار در آنها اتخاذ می‌شوند. با این حال، خیلی از مدیران وقتی می‌خواهند تجربیات خودشان را از جلسات توصیف کنند، پریشان می‌شوند. برخی رهبران کسب‌وکار آشکارا از اینکه زمان زیادی را (معمولا شش تا هفت ساعت در روز) به فعالیتی بی‌حاصل اختصاص می‌دهند، شکایت دارند. یکی از این رهبران می‌گوید: «تقریبا همه زمانم را در جلسات صرف می‌کنم و تا بعد از ساعت ۶ بعدازظهر به کارهای خودم نمی‌رسم.»
 • رشد سرمایه‌گذاری جسورانه روی بلاک‎چین‎ها

  سیمین عزیزمحمدی
  دنیای اقتصاد: در دنیای امروزی که داده‌ها به یکی از سرمایه‎های ارزشمند شرکت‎ها تبدیل شده‎اند، دسترسی به این تکنولوژی برای «بلاک‌چین» (blockchain) برای شرکت‎ها به یک ضرورت تبدیل شده است. همین امر باعث شده در سال ۲۰۱۸، شرکت‌هایی که در حوزه بلاک‎چین فعالیت می‌کنند بیش از ۵ میلیارد دلار سرمایه‎گذاری جسورانه (Venture capital) یا همان VC را افزایش دهند. همچنین جدیدترین آمار به نقل از شرکت مشاوره مالی و پژوهشی KPMG از سرمایه‎گذاریVC نشان می‎دهد در سه ماه اول سال ۲۰۱۹ حدود ۴/ ۰میلیارددلار برای ۷۰ معامله تامین شده است. البته شهرت «بلاک‌چین» با معرفی ارزهای مجازی به ویژه بیت‌کوین قوت گرفت.

بیشتر