آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۳ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۵۹۳

 • دو نگاه به بازار متشکل ارزی

  دنیای اقتصاد: بازار متشکل ارزی در روزهای آینده شروع به کار خواهد کرد و بررسی‌ها نشان می‌دهد که بازیگران این بازار در گام نخست صرافی‌ها خواهند بود و بانک مرکزی نیز به‌عنوان بازارساز حضور خواهد داشت و از معاملات این بازار یک نرخ تعادلی برای ارز کشف خواهد شد. درخصوص فعالیت بازار متشکل ارزی دو نگاه وجود دارد، نگاه نخست معتقد است که این بازار یک حرکت رو به جلو در جهت شفافیت و کاهش عدم تقارن اطلاعات در معاملات خواهد بود. در مقابل برخی کارشناسان نیز معتقدند سیاست‌گذار باید درخصوص برخی نکات مانند نوع حضور و مداخله بانک مرکزی، اعتمادسازی در حساب‌های ریالی و ارزی، فعالیت بازار در ساعت‌های غیراداری و شرایط فعالیت بازیگران خرد شفاف‌سازی کند.
 • ضعف و قوت بورس در اولین نمای ۹۸

  امیرهوشنگ نوایی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل سهام اولین روز هفته را با رشد ۱۵۱۰ واحدی پشت سر گذاشت و با قرار گرفتن در سطح ۲۰۵۲۸۷ واحد، رکورد جدیدی را به ثبت رساند. با وجود این شتاب بیشتر شاخص هم‌وزن نسبت به نماگر اصلی بازار در مسیر صعودی، همچنان از تمرکز بیشتر فعالان سهام بر گروه‌های کوچک‌تر خبر می‌دهد. همچنان نمادهای بسیاری پس از یک جهش قابل توجه ادامه استراحت و تامل بیشتر را به صعود چشم‌بسته ترجیح داده‌اند البته چند تک‌نماد برای حمایت از سهام نیز کافی به نظر می‌رسند تا به حمایت از شاخص کل بورس بیایند. در این میان بعد از اخبار سیاسی هفته گذشته که توانست روند کلی بازار را با وقفه همراه کند، تغییرات قیمت در بازارهای جهانی و عملکرد بنگاه‌ها در فروردین ماه از جمله عوامل اثرگذار بر روند معاملات هستند.
 • بایدن شگفت‌انگیز

  دنیای اقتصاد: جوزف بایدن، نیامده توانسته است در عرض ۲۴ ساعت ۳/ ۶ میلیون دلار کمک مالی برای کارزار انتخاباتی خود دریافت کند. او که به‌عنوان یکی از نامزدهای دموکرات‌ها روز پنج‌شنبه وارد گود انتخاباتی شد، توانست در ۲۴ ساعت رقمی قابل‌توجه برای کارزار انتخاباتی خود دریافت کند. تی جی دوکلو، سخنگوی کارزار انتخاباتی بایدن ۷۶ ساله در توییت خود تصریح کرد که ۹۷ درصد این کمک‌ها از طریق اعانه‌های اندک و زیر ۲۰۰ دلار بوده است. با رقم به‌دست آمده مشخص شد که بایدن در روز نخست بهتر از دو نامزد مطرح دیگر این حزب توانسته است کمک‌های مالی دریافت کند. برنی سندرز که گفته اعانه شرکت‌های بزرگ را قبول نمی‌کند، توانست در روز اول به رقم ۹/ ۵ میلیون دلار برسد و بتو اورورکه ۱/ ۶ میلیون دلار در ۲۴ ساعت نخست جمع کرد.
 • استارت رقابت نهایی بخش‌خصوصی

  دنیای اقتصاد: در جدیدترین مرحله از تکمیل فرآیند نهمین دوره انتخابات اتاق‌های بازرگانی، اعضای هیات‌رئیسه پارلمان بخش‌خصوصی در استان‌های مختلف اعلام شد. در هفته‌ای که گذشت اولین جلسه هیات‌نمایندگان اتاق‌های بازرگانی به‌طور رسمی برگزار شد و اعضای هیات نمایندگان هر یک از اتاق‌ها،‌ کرسی‌های هیات‌رئیسه در پارلمان بخش‌خصوصی استان خود را تعیین تکلیف کردند. مطابق آنچه از سوی اتاق ایران اعلام شده، اعضای هیات‌رئیسه اتاق‌های بازرگانی در ۳۳ استان مشخص شده است و تنها هیات‌رئیسه اتاق بندرعباس که به‌دلیل برخی مشکلات انتخابات آن به خرداد ماه امسال موکول شده، مشخص نشده است.
 • بازار ملک از دوربین «سایر شهرها»

  دنیای اقتصاد: همزمان با افزایش ۲۲ درصدی حجم معاملات خرید مسکن در همه مناطق شهری بیرون پایتخت در سال ۹۷، وزن تهران در معاملات کشوری ملک کاهش یافت.
 • روزهای بد خودروسازان فرانسوی

  دنیای اقتصاد: ویلیام برنز، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده دولت سابق آمریکا با ایران، در کتاب اخیر خود عنوان کرده که در جریان مذاکرات هسته‌ای، وزیر خارجه وقت فرانسه به رفع تحریم‌های مربوط به خودروسازی اصرار داشته است. به گفته وی، «لوران فابیوس» بخش اعظم جلسات دوجانبه با ایران را در ژنو، به بحث درخصوص لغو تحریم خودروسازی گذرانده، نه مباحث هسته‌ای. اظهارات «برنز» نشان می‌دهد بازار خودروی ایران فراتر از آنچه تصور می‌شد برای فرانسوی‌ها اهمیت داشته و یکی از اهداف اصلی آنها در پیش بردن مذاکرات هسته‌ای، از دست ندادن این بازار بوده است. حالا هم که منابع خبری خارجی اعلام کرده‌اند دو خودروساز بزرگ فرانسه (پژو و رنو) زیان نسبتا قابل‌توجهی از ناحیه کنار گذاشتن بازار ایران متحمل شده‌اند.
 • تزلزل در بزرگ‌ترین بازار سینمایی جهان

  شایان ربیعی
  دنیای اقتصاد: شمار سینماروهای آمریکایی در بیش از یک دهه گذشته کاهش پیدا کرده است. اگرچه برآوردهای دقیقی در این‌باره در رسانه‌ها منتشر نشده اما به‌نظر می‌رسد که همزمان با گسترش سینماها و افزایش تولیدهای پرهزینه، شمار کلی مخاطبان سینما در آمریکا به آرامی رو به کاهش است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر