آرشیو روزنامه شماره ۴۵۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۵۵۶

 • اثر دوگانه تحریم‌ها بر تجارت خارجی

  دنیای اقتصاد: یک پژوهش با بررسی اثر تحریم‌ها در سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۴، اثرگذاری آنها بر روابط تجاری ایران را در دو دوره مورد بررسی قرار داده است. دوره نخست یعنی سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۰ که ایران با تحریم‌های ضعیف روبه‌رو بوده و تاثیر قابل توجهی در روند واردات و صادرات نداشته است، اما در سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ با شروع تحریم‌های سخت، نتیجه تحریم‌ها بر عملکرد اقتصاد ایران به خصوص در حوزه تجارت خارجی ایران مشاهده می‌شود که اثر معنی‌داری بر کاهش واردات و صادرات داشته است. این پژوهش با عنوان «بررسی تاثیر تحریم‌های اقتصادی و تجاری بر روابط تجاری ایران و کشورهای شریک عمده تجاری» از سوی فصلنامه مطالعات راهبردی سیاست‌گذاری عمومی در پاییز سال جاری منتشر شده است.
 • سککوک؛ دروازه ورود به اقتصاد هوشمند

  وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به لزوم تحول نظام بانکداری کشور گفت: «رفاه ناشی از تزریق بودجه دولتی و فروش نفت در کشور مطلوب نیست، بلکه دستیابی به رفاهی جای افتخار دارد که ناشی از فعالیت‌های مبتنی‌بر دانش و تحول‌زا باشد که بانک ملی ایران با قدمت و توانمندی بالا و به‌عنوان یک بنگاه بزرگ باید این تحولات را سرعت بخشد.»
 • تغییر جریان در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: در سومین روز هفته، جریان بازار ارز تغییر کرد و بازیگران کاهشی دست بالا را در معاملات در اختیار گرفتند. روز گذشته، دلار ۳۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.در مقاطعی از روز قیمت به زیر مرز ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی نیز نزول کرده بود ولی معامله‌گران پیش از ساعت ۴ بعدازظهر سعی کردند با افزایش خریدها از مرز یاد شده حمایت کنند.
 • عبور بورس از قله زمستانی

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد : شاخص کل بورس تهران روز گذشته برای ششمین روز متوالی به حرکت در مسیر صعودی ادامه داد و با ثبت رشد ۷۶۳ واحدی بر فراز قله زمستانی ایستاد. سیگنال مساعد ارسالی از سوی معاملات بورس کالا، بازگشایی مثبت بازارهای کالایی و همچنین تداوم رشد نرخ دلار در بازار آزاد از مهم‌ترین دلایل افزایش ۵/ ۰ درصدی شاخص سهام طی معاملات روز گذشته به شمار می‌رود. علاوه بر این در ترافیک سنگین گزارش‌های ماهانه، تقویت جریان اطلاعات سبب تحریک تقاضا در بازار سهام به ویژه گروه‌های کالایی شده است.
 • بازه نااطمینانی درآمد نفتی بودجه

  نسیم‌علایی
  دنیای اقتصاد: عدم تحقق درآمدهای بودجه‌ای در کشورهای نفتی موضوع غیرمعمولی نیست، زیرا کشورهای نفت‌خیز که بخش مهمی از درآمدهای خود را از فروش نفت به دست می‌آورند، برای بودجه‌بندی هر سال خود مجبورند پیش‌بینی از قیمت نفت‌خام در بازارهای جهانی داشته باشند و بر اساس آن درآمدهای خود را برای سال پیش‌رو برآورد کنند. اما «غیرقابل پیش‌بینی بودن» از ذات بازار نفت جدا نیست، کافی است نگاهی به نوسانات قیمت نفت و پیش‌بینی‌های قیمتی در سال‌های اخیر بیندازیم تا بدانیم به ندرت برآوردی از قیمت نفت محقق شده است. بنابراین همواره ریسک عدم تحقق بودجه، کشورهای صادرکننده نفت را تهدید می‌کند. اما این موضوع در ایران در شرایطی که کشور مورد تحریم‌های آمریکا قرار دارد، ابعاد بسیار پیچیده‌تری به خود گرفته است. در حالی که برآورد چندان دقیقی از قیمت‌های سال آینده نفت در دست نیست، میزانی که ایران می‌تواند نفت خود را به فروش رساند نیز با ابهامات بسیاری مواجه است.
 • اثر نرخ پرواز بر تورهای داخلی

  آزاده باقری
  دنیای‌اقتصاد: بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» در مقایسه نرخ تورهای داخلی نوروز ۹۷ با نوروز ۹۸ نشان می‌دهد بیشترین افزایش قیمت تورها مربوط به تورهایی می‌شود که وسیله حمل و نقل آن هوایی است؛ قیمت‌هایی که به دلیل بالا رفتن نرخ بلیت هواپیما در برخی موارد دو تا سه برابر شده. در حالی که قیمت تورهایی که حمل و نقل آن با وسایل نقلیه ریلی و جاده‌ای صورت می‌گیرد، با افزایش قیمت فاحشی روبه‌رو نبوده و روند معمول خود را طی می‌کند.
 • غافلگیری بزرگ اسکار ۲۰۱۹

  دنیای‌اقتصاد: «آلفونسو کوارون» طبق همه پیش‌بینی‌هایی که درباره اسکار می‌شد، ابرستاره اسکار ۲۰۱۹ بود اما برعکس همه پیش‌بینی‌ها فیلم او «رما» جایزه بهترین فیلم را به «کتاب سبز» باخت. بعضی از تحلیل‌ها درباره جایزه بهترین فیلم امسال که در کمال حیرت به فیلم «کتاب سبز» رسید، حاکی از انجام برخی تخلف‌ها است. اگرچه این ادعا هنوز مدافعان چندانی ندارد اما مدعیان می‌گویند با توجه به مجاز بودن شرط‌بندی بر سر جوایز امسال، بعید نیست که معاملات پنهان دیگری هم در اعلام نام برنده اسکار بهترین فیلم وجود داشته باشد. این حواشی ممکن است امکان شرط‌بندی بر سر جوایز اسکار سال ۲۰۲۰ را از بین ببرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر