آرشیو روزنامه شماره ۴۵۵۴ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۵۵۴

 • ارزیابی صالحی از آخرین تصمیم FATF

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره تمدید تعلیق اقدام ‌تقابلی علیه ایران از سوی گروه ویژه اقدام مالی (FATF) گفت این اقدام نشان می‌دهد که طرف مقابل نمی‌خواهد شرایط را به جایی برساند که احساس بن‌بست ایجاد شود. روز جمعه گروه ویژه اقدام مالی برای بار چهارم تعلیق ایران از وضعیت «اقدامات متقابل» را تمدید کرد.
 • آزادی اندیشه، زیربنای پیشرفت است

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی رئیس‌جمهور آزادی اندیشه را اولین زیربنا برای پیشرفت در عرصه‌های مختلف علمی، اجتماعی و سیاسی دانست و اظهار کرد: معتقدیم پیشرفت در علم و فناوری در سایه آزادی اندیشه و محیط مناسب انجام می‌گیرد و دولت، حکومت و نظام موظف هستند این زیرساخت را فراهم سازند. روحانی روزگذشته در جمع مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآفرین با تاکید بر ضرورت وجود ارتباط سهل با دنیا، تصریح کرد: آمریکا زمانی با جذب متخصصان دنیا پیشرفت کرد که دورش دیوار نکشیده بود و هر کشوری دور خود دیوار بکشد نابود می‌شود و پیشرفت نمی‌کند؛ بنابراین باید بتوانیم با متفکرین و دانشمندان کشورهای مختلف و همسایه رابطه نزدیک داشته باشیم.
 • جدایی بازار از بازارساز

  دنیای اقتصاد: در چهارمین روز اسفند قیمت دلار در ابتدای روز بر تابلوی صرافی‌های منتخب روی سطح ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومانی قرار گرفت. با این حال، در بازار آزاد، قیمت این ارز پس از برخورد به مرز ۱۳ هزار تومانی، مسیر خود را تغییر داد و با قرار گرفتن در جاده افزایشی تا ساعت ۴ بعدازظهر تا مرز ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی پیشروی کرد.
 • تغییر ذائقه بازار نفت

  دنیای اقتصاد: نفت سنگین و ترش که نیازمند فرآیندی بسیار پیچیده در پالایشگاه برای تبدیل فرآورده است، این روزها به کالایی بسیار ارزشمند بدل شده و البته در این موضوع نیز جای پای سیاست‌های ترامپ دیده می‌شود.
 • وقتی تنوع جنسیت به بهره‌وری بیشتر می‌انجامد

  مترجم: مهدی نیکوئی
  منبع: HBR: مدت‌های زیادی است که در جهان کسب‌وکار بر سر آثار تنوع جنسیتی اختلاف‌نظر وجود دارد. آیا تنوع باعث می‌شود که یک شرکت، بهره‌وری بالاتری به دست آورد؟ بسیاری می‌گویند بله. برخی از پژوهشگران استدلال می‌کنند که تنوع جنسیتی منجر به تفکرات نوآورانه‌تر شده و این پیام را به سرمایه‌گذاران می‌دهد که شرکت با شایستگی در حال حرکت به سمت اهداف خود است. سایرین جواب منفی به سوال ما می‌دهند. پژوهش‌های نقیض آنها حاکی از آن است که در برخی مواقع، تنوع جنسیتی می‌تواند به عملکرد شرکت لطمه بزند.
 • رکورد سهراب شکست

  دنیای‌اقتصاد: سومین دوره از حراج باران که به ارائه آثار خوشنویسی و هنر اسلامی اختصاص دارد،‌ شامگاه جمعه برگزار شد و با ثبت رکورد ۱۱ میلیارد و ۷۶۹ میلیون تومانی در مقایسه با دوره قبل این حراج رشد ۶۷۰ درصدی را تجربه کرد. این رویداد سال گذشته در مجموع یک میلیارد و ۷۵۵ میلیارد تومان فروخت و دو سال پیش در نخستین دوره‌اش رکورد ۲ میلیارد و ۶۰۹ میلیارد تومانی را تجربه کرده بود. اما مهم‌تر از این اتفاق، ثبت رکوردی جدید در بازار هنر ایران است. رکورد گران‌ترین اثر هنری ایران که تیر ماه امسال با چکش خوردنش رقم ۱/ ۵ میلیارد تومانی در اختیار تابلویی از سهراب سپهری بود، روز گذشته در حراج تهران شکست و مصحف شریف قرآن که رائین اکبرخان‌زاده روی طلا حکاکی کرده است، به قیمت ۷/ ۷میلیارد تومان فروش رفت و رکورد قابل تاملی در بازار هنر ایران برجا گذاشت.
 • افت رزرو نوروزی سفرهای خارجی

  دنیای‌اقتصاد: با نزدیک شدن به تعطیلات نوروز، بسیاری از کارشناسان و فعالان گردشگری با توجه به آمار رزروهای تورهای خروجی پیش‌بینی می‌کنند سفرهای خارجی در عید با افت محسوس حدودا ۶۰درصدی همراه باشد؛ موضوعی که دلیل اصلی آن افزایش نرخ ارز عنوان می‌شود. پیش از این و در سال‌های قبل، از آنجا که نرخ ارز به‌صورت کاذب پایین نگه داشته شده بود بسیاری بر این تصور بودند که هزینه سفرهای داخلی در مقایسه با سفرهای خارجی بالاتر است و برای همین ترجیح می‌دانند مقاصد خارجی را برای سفر نوروزی انتخاب کنند.

بیشتر