آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۵۱۶

 • واقعی‌سازی کسری بودجه

  دنیای اقتصاد: مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی با تاکید بر این موضوع که به دلیل تحریم‌ها و شرایط مبهم میزان صادرات نفت و گاز برای سال آینده، ورود منابع نفتی به بودجه به ضرر کشور خواهد بود، تاکید کرد باید بودجه براساس کسری بودجه بدون نفت تدوین شود. چنین رویکردی می‌تواند ضمن تخفیف مسائل و مشکلات ناشی از وابستگی بودجه به نفت و نوسانات آن، با آشکارسازی میزان واقعی کسری بودجه، زمینه اصلاحات بودجه را فراهم آورد.
 • رئیس آینده قوه قضائیه نیستم

  دنیای‌اقتصاد‌: سخنگوی قوه‌قضائیه از گزارشی جدید در پرونده احمد عراقچی، معاون ارزی سابق بانک مرکزی خبرداد. غلامحسین محسنی‌اژه‌ای روز گذشته دریک نشست خبری اعلام کرد: روز گذشته (شنبه) برای پرونده احمد عراقچی گزارشی رسیده که اگر صحت داشته باشد روند پرونده تغییر می‌کند.
 • ۳۸ پله تا پروانه ساختمانی

  دنیای اقتصاد: مطابق با وعده شهردار پایتخت، اصلاح مسیر دسترسی سرمایه‌گذاران ساختمانی به جواز ساخت‌وساز در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفت. بررسی‌ها از فرآیند صدور مجوز ساختمانی در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران نشان می‌دهد: در حال‌حاضر سرمایه‌گذاران ساختمانی برای اخذ مجوز به‌عنوان مرحله نخست پروسه ساخت‌وساز نیازمند پیمودن ۳۸ پله سخت و زمان‌بر هستند.
 • دوازدهمین روز حبس دلار

  دنیای‌اقتصاد: در دومین روز از سومین هفته دی ماه، دلار نتوانست از حبس کانال ۱۰ هزار تومانی خارج شود و برای دوازدهمین روز متوالی در این کانال نوسان کرد. روز یکشنبه، دامنه تغییرات روزانه نیز مانند روز شنبه محدود بود و دلار در بیشتر مقاطع روز در محدوده ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومانی نوسان کرد؛ در روزی که قیمت تغییرات چندانی نداشت، شاخص ارزی با ۵۰ تومان افزایش به بهای ۱۰ هزار و ۷۶۰ تومان رسید. به گفته فعالان، معامله‌گران در روزهای اخیر گرچه نتوانستند قیمت را از مرز ۱۱ هزار تومانی عبور دهند، ولی در برابر نزول این ارز به زیر مرز ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان از خود مقاومت زیادی نشان دادند. همین موضوع موجب شده است که در بیشتر روزهای زمستان، بازار ارز گرفتار حبسی شود که جذابیت آن را برای نوسان‌گیران کم کند. این در حالی بود که افزایش قیمت دلار در روزهای ابتدایی زمستان موجب شده بود که انتظارات افزایشی در میان نوسان گیران بالاتر برود. با این حال، روند ادامه دی ماه زمینه‌ساز تعدیل انتظارات شده است.
 • منشأ عقبگرد نفتی ریاض در واشنگتن

  دنیای اقتصاد: شواهد اولیه از کاهش صادرات نفت خام عربستان سعودی به آمریکا در حال آشکار شدن است. به همین علت ناظران بازار نفت منتظرند تا دونالد ترامپ به زودی در حساب توییترش، عربستان را برای آنچه احتمالا رشد قیمت‌ نفت خواهد بود، سرزنش کند. فهرست خواسته‌های ترامپ از عربستان زیاد است اما «نفت ارزان» یکی از خواسته‌های همیشگی او از متحد عربش است، با این حال به نظر می‌رسد عاملی مهم‌تر سعودی‌ها را واداشته این مهم‌ترین خواسته را نادیده بگیرند.
 • روزهای پرحاشیه هنرمندان

  دنیای اقتصاد: این هفته خبرهای جنجالی بسیاری در رسانه‌ها منتشر شد. از خبر ممنوعیت مهدی یراحی به‌خاطر انتشار کلیپ ویدئویی جنجال‌سازش تا خبر ممنوع‌التصویری پیمان معادی به‌خاطر فیلمش در تلویزیون و شاید مهم‌تر و عجیب‌تر از اینها بازداشت محمد رحمانیان کارگردان مطرح و مجرب تئاتر به‌خاطر حواشی نمایش «پیکان جوانان» باشد. خبر دستگیری او روز گذشته در فضای مجازی منتشرشد و کاربران را به واکنش واداشت. با این حال در روزهای اخیر حاشیه‌های عجیبی برای برخی هنرمندان سرشناس به وجود آمده و فضای فرهنگی را وارد کانال تشنج کرده است. البته همه این خبرها، واکنش‌هایی را هم در پی داشته و افراد مختلفی درباره آنها موضع گرفته‌اند. با این حال نکته جالب آن است که همه این اتفاق‌ها در عرض دو، ‌سه روز رخ داده و سه حوزه سینما، تئاتر و موسیقی را جنجالی کرده است.
 • در سال ۲۰۱۸ چه آموختم؟

  نویسنده: Simon Thomsen مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: business insider: سال ۲۰۱۸ در حالی به پایان رسید که دنیا از نظر اقتصادی و سیاسی در بلاتکلیفی به سر می‌برد. از تهدیدات تجاری ترامپ گرفته تا مذاکرات پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، همه اینها دست به دست هم داده‌اند تا پیش‌بینی آینده سخت‌تر و سخت‌تر شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر